30. října 2007 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Říman dává jádru šanci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Výstavba jaderných elektráren i zvyšování těžby uhlí by mělo v Česku pokračovat bez ohledu programové prohlášení vlády. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Římana na včerejším semináři Hospodářské komory.

Říman uvedl, že nynější energetická koncepce z roku 2004, která počítá s podporou jaderné energie a zvyšováním těžby uhlí, nadále platí.

„Do konce příštího roku ji budeme aktualizovat, ale nedá se očekávat, že bude diametrálně odlišná od dnešní podoby,“ uvedl Říman.

Pokud jde o programové prohlášení, Říman zdůraznil, že to se týká pouze tohoto volebního období, které skončí za necelé tři roky. Podotkl rovněž, že plánování a výstavba nové jaderné elektrárny je proces, který tento časový horizont přesahuje.

Na přání zelených se totiž Topolánkova vláda zavázala, že výstavbu nových jaderných elektráren zastaví.

V programovém prohlášení vlády se uvádí, že nynější kabinet nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků a zároveň nebude podporovat další rozvoj uhelných zdrojů.

To se však nelíbí i některým poslancům ODS v čele s Janem Klasem. Ten proto také žádal, aby se vláda držela původní energetické koncepce státu. „Je dobře, že ministr Říman podporuje původní energetickou koncepci. Navíc je pravděpodobné, že z tehdejší koncepce vypadne paragraf o uzavření dolu Rožínka, kde se těží uran,“ konstatoval Klas.

Ministr životního prostředí Martin Bursík odmítá současnou situaci komentovat. „Je předčasné o konečné podobě energetické koncepce státu mluvit. Počítám ale s lepší spoluprací s ministrem Římanem, než jakou jsem měl jako konzultant s tehdejším ministrem Urbanem,“ řekl Bursík.

Podle Václava Hrabáka z energetické sekce Hospodářské komory je ale nutné programové prohlášení vlády přehodnotit.

„Nejenže už nyní je Česká republika závislá na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruska, ale po roce 2010 by se to mělo týkat i jaderného paliva,“ upozorňuje Hrabák.

Hospodářské komoře se totiž nelíbí, že současná státní energetická koncepce se odlišuje od letošního programového prohlášení Topolánkova kabinetu.

„Energetika je jedním z největších rizikových faktorů v podnikatelském prostředí. Je potřeba co nejrychleji najít způsob, jakým směrem se vydat dál,“ uvedl Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory.
  • 14Diskuse
Najdete na Lidovky.cz