Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Roaming bude mít cenový strop

Ekonomika

  9:23
PRAHA - Mobilní operátoři mohou nabízet své vlastní balíčky roamingových služeb, Evropská unie ale bude garantovat maximální cenu. V rozhovoru po Lidové noviny to řekla Viviane Redingová, eurokomisařka pro informační společnost a média.

Padesát centů. Komisařka EU Viviane Redingová stanovila maximální cenu za roaming. foto: ČTK

LN Ve čtvrtek jste se radila s ministry, do jejichž pravomoci spadají telekomunikace v jednotlivých státech unie. Na čem jste se dohodli?
Jsem velmi ráda, že na neformální schůzce ministrů na téma roaming panovala jednota názorů. Všichni souhlasili s tím, že je nutné regulovat velkoobchodní i maloobchodní ceny a nastolit transparentní prostředí, a to co nejrychleji. Otázku roamingu chceme vyřešit ještě během německého předsednictví a rozhodnutí přijmout koncem června. Půjde o regulaci, nikoliv o direktivu. Není proto nutné ji převádět do národního práva a schvalovat národními parlamenty. Jakmile se na ní dohodneme, bude přijata automaticky ve všech členských státech Evropské unie.

Zavedete tedy eurotarif o ceně maximálně 50 centů za minutu, což je zhruba 14 korun. Bude to jediný tarif, který operátoři budou nabízet, nebo mohou nabízet i další vlastní cenové plány?
Bude to tarif chránící spotřebitele. Operátoři ho budou nabízet všem zákazníkům. Nebude dražší než padesát centů za minutu. Parlament mluví dokonce o dvaačtyřiceti centech za minutu. Příští týden se bude diskutovat především o tom, jaká bude maximální částka za volání ze zahraničí. U přijatých hovorů jde o něco jiného. Předpokládáme, že u nich se tarif bude pohybovat mezi 15 a 25 centy. Mluvíme o maximální částce, kterou budou moci operátoři účtovat.

V některých zemích nabízejí operátoři nižší ceny, než je navrhovaný eurotarif. Sestavují je ale jiným způsobem. Místo pevné ceny za minutu platí zákazník vyšší spojovací poplatek, a pak volá ze zahraničí za cenu, za niž by volal doma. Nemyslíte, že regulace může nakonec tyto ceny zvýšit?
Regulace představuje strop, nad který nebude možné jít. Ceny za roaming, které platí spotřebitelé dnes, jsou neuvěřitelně vysoké. Nový tarif má za cíl tyto neúměrně vysoké ceny snížit. Pod navrhovaným cenovým stropem je ale velké místo pro další cenové plány, které operátoři mohou nabízet. Je to skutečně maximální, nikoliv minimální cena. Pod ní je mnoho obchodních modelů, které mohou operátoři vymyslet. Souhlasím ale s tím, že jsou lidé, kteří potřebují zvláštní roamingové programy. Proto by měli mít možnost si tyto balíčky pořídit. Důležité je, že všichni spotřebitelé budou mít standardně regulovaný tarif. Kdo chce něco jiného, může si vybrat například mobilní TV.

Co podle vás přinese mobilní televize? Má vůbec v Evropě šanci se rozšířit?
Všichni, kdo se mobilní televizí zabývali, věří, že v této technologii je velký potenciál. Rozšíří i evropskou kulturní rozmanitost. Mobilní televize přinese lidem nový způsob, jak přistupovat k tradičnímu obsahu. Později by se mohly vytvářet i specifické programy pro malé obrazovky mobilních zařízení. Televizi v mobilu musíme mít do roku 2008.

Jak velký bude podle vás trh služeb spojených s touto technologií?
Odhadujeme, že trh bude v roce 2009 představovat 11,5 miliard eur. V Evropě to znamená minimálně čtyřnásobný nárůst oproti dnešnímu stavu. Musíme ale vyřešit mnoho problémů. Jedním z nich je dohoda o jednotném evropském standardu. Bez něho nepůjde vývoj dopředu. Požádala jsem Evropskou radu pro mobilní vysílání (EMBC), aby přišla s řešením. Souhlasí s tím, že jednotný standard je nutný a podle ní je třeba stanovit, který to bude. To jsem ale slyšet nechtěla. Velmi jasně jsem tedy řekla, že jsme penězi EU na výzkum vytvořili evropský a otevřený standard DVB-H. Uvolnili jsme frekvenční spektrum, nejdříve v pásmu L a pak v pásmu S, kde bude DVB-SH, satelitní vysílání do mobilů.

To je ale jenom začátek postupného uvolňování kmitočtového spektra. Co přijde pak?
Ve střednědobém horizontu budeme muset postoupit kupředu a použít část frekvencí, které budou uvolněny při přechodu na digitální televizní a rozhlasové vysílání. Naléhala jsem na členské státy, aby se podívaly na to, jakou část spektra mohou pro tuto technologii uvolnit. Potřebujeme totiž digitální televizi bez hranic. Zpočátku se bude využívat lokálně nebo v hranicích národních států. Po čase se s ní ale naučíme cestovat. Koneckonců mohu vydat nařízení, kterým se stanoví jeden standard. Dala bych však přednost koordinované akci s vysílateli, nikoliv politické intervenci. Proto jsem se domlouvala s představiteli firem, od kterých potřebujeme řešení, a s členskými státy, aby vyjasnili otázku frekvencí tak rychle, jak je to jen možné. Není moc času, zanedlouho se budou konat olympijské hry v Pekingu a mistrovství Evropy ve fotbale. Tyto dvě události budou pro rozvoj mobilní televize nesmírně důležité.

Občas se zdá, jako by mobilní televize byla více politická než technologická a spotřebitelská záležitost. Mluví o tom takřka všichni kromě samotných zákazníků...
Spotřebitelům jsou standardy a frekvence lhostejné. Zajímá je, zda bude mít dobrou kvalitu, zda se bude nabízet hodně kanálů, jak velký budou mít výběr, jaká bude cena a jestli budou mít dobrý příjem uvnitř budov.

Před rokem jste říkala, že bude třeba regulovat oblast radiofrekvenční identifikace RFID. Ve čtvrtek jste naopak uvedla, že žádná regulace nebude. Udělala jste otočku o sto osmdesát stupňů...
Určitě to nebyla otočka o sto osmdesát stupňů. Před rokem jsem se seznámila s možnostmi, které technologie RFID nabízí. Chtěla jsem, aby mi firmy nejen ukázaly jak pokračuje vývoj, ale aby mě seznámily s tím, jak řeší obavy lidí z možného narušení svého soukromí. RFID se zatím masově nepoužívá ve styku s koncovým zákazníkem, to teprve přijde. Regulovat tak něco, co ještě neexistuje, není správná věc. Proto jsem firmy požádala, aby přišly s vlastním řešením. Založila jsem skupinu pro technologii RFID s tím, aby se podívala na direktivu zabývající se ochranou osobních údajů v elektronickém styku. Výsledky má předložit do konce roku 2008.

Podle vás je příliš brzy rozhodovat o regulaci. Není ale pro ni v okamžiku, kdy se stanovují standardy a formuje technologie, právě ten nejlepší čas?
Máte pravdu, proto jsem udělala něco, co politici normálně nedělají. Ti zpravidla reagují až na vzniklé problémy. My je ale chceme řešit už s předstihem, dříve než by mohly nastat. I proto máme nastavenou dobu, během níž poskytneme tomuto trhu čas. V něm si vyřeší své vlastní problémy, aniž bychom museli přistupovat k regulaci.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.