Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Česká televize informuje o menšinách vyváženě, tvrdí analýza

Média

  6:00
PRAHA - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zveřejnila analýzu televizního vysílání zaměřeného na menšiny a specifické skupiny. Z výsledků vyplývá, že v případě České televize jsou informace prezentovány většinou vyváženě a se snahou nepodléhat stereotypnímu uvažování. Nova a Prima se podle analýzy problematice věnují pouze v omezené míře.

Česká televize - ilustrační foto. foto: ceskatelevize.cz

Jediným z provozovatelů, který v monitorovaném období letošního února a března odvysílal pořady věnované této problematice, byla Česká televize, a to zejména rozhovory v pořadu Ekonomika ČT24 nebo Hyde Park či reportáže v pořadu Reportéři ČT. U obou komerčních provozovatelů se podle analýzy potvrdilo, že tato problematika není považována za atraktivní téma.

Kriticky se analýza vyslovuje u Novy a Primy o výskytu stereotypních projevů, což je ale údajně obvyklé ve všech médiích a v celospolečenském diskursu vůbec. „O osobách se zdravotním postižením je často referováno v souvislosti s různými zdravotními pomůckami nebo charitativními akcemi apod... O seniorech často jako o obětech kriminálního chování,“ uvádí analýza s tím, že je ale patrná snaha nepodléhat předsudečným modelům a zobrazovat dané menšiny i v jiných souvislostech. „Autoři příspěvků na programech Prima a NOVA stereotypizaci nevytvářejí, pouze jí občas podléhají, jsouc ve vleku všeobecného celospolečenského diskursu,“ píše doslova.

Stereotypní projevy

V otázce etnických menšin si analýza všímá Krimi zpráv televize Prima. Poznamenává však, že „nikdy nedochází k tomu, že by etnikum jako takové bylo stereotypně spojováno s větším sklonem ke kriminální činnosti“. U Novy je pak jako problematické označeno informování o tématech týkajících se katolické církve. „Pomineme-li občasné obecné proklamace politiků týkající se církevních restitucí, které k vyznění obrazu menšiny věřících nemají v této podobě žádný vztah, byly zařazeny pouze tři informace, které všechny vyznívají negativně,“ píše se ve zprávě s tím, že ale nelze vyvodit žádný relevantní závěr, neboť se jedná o nedostatečný rozsah časový i tematický.

Analýzy programů ČT1, ČT24, Nova a Prima se zaměřily na to, jak jsou příslušníci menšin a specifických skupin označováni, jakým způsobem jsou ztvárňováni, ve spojitosti s jakými tématy je o nich informováno a zda jsou jejich zástupci zváni do vysílání jako odborníci či hosté.

Autoři: ,