Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rubl zpevňuje, vůči dolaru je nejvýše za poslední dva týdny

Ekonomika

  15:13
MOSKVA - Rubl v úterý navázal na pondělní růst a stoupl vůči americkému dolaru až na nejvyšší hodnotu za dva týdny. Ruská měna tak reaguje na zprávy, podle kterých domácí vláda a centrální banka vyvíjejí tlak na velké státní exportéry, aby prodávali na domácím trhu část svých devizových příjmů, a pomohli tak zabránit měně v dalším propadu.

Ruský rubl foto: Wikipedia

Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku klesajících cen ropy a protiruských sankcí, kvůli nimž je pro velké ruské firmy prakticky nemožné půjčit si na Západě. Od počátku roku ruská měna ztrácí přes 40 procent své hodnoty.

Začátkem minulého týdne rubl prudce oslaboval a dostal se až na 80 rublů za dolar. Později ruská měna část hlubokých ztrát smazala a dnes její kurz zpevnil až pod úroveň 53 rublů za dolar, maximum od 8. prosince. Odpoledne rubl část zisků ztratil a pohyboval se kolem 54,50 RUB/USD s denním přírůstkem více než dvou procent. V letošním prvním pololetí se jeho průměrný kurz pohyboval kolem 30 až 35 rublů za dolar.

PSALI JSME:

Prodávejte v devízách, nařídil Medvěděv

Vláda odpoledne potvrdila dohady o tlaku na vývozce a oznámila, že státní vývozní podniky musí do 1. března uvést svá devizová aktiva na úroveň z 1. října. To znamená, že budou muset prodat značnou část svých příjmů v zahraničních měnách. Podle listu Kommersant by díly tomu mohla v příštích dvou měsících plynout na trh zhruba miliarda dolarů denně. Vláda sdělila, že toto nařízení platí pro monopolního vývozce plynu Gazprom, ropné společnosti Rosněfť a Zaruběžněfť a producenty diamantů Alrosa a Kristall.

Analytici označují dnešní krok vlády za měkčí verzi devizové kontroly. Vesměs ale nevěří, že by prezident Vladimir Putin porušil svůj slib, že nebude opětovně zavádět úplnou kontrolu pohybu kapitálu. Jde totiž o politicky zásadní věc, protože kapitálové toky Rusko liberalizovalo teprve před deseti lety. 

Jakákoli citelná omezení by lidé a firmy vnímali jako návrat do chaotických finančních otřesů 90. let, které vrcholily měnovou krizí roku 1998, kdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ke ztrátě úspor obyvatelstva. Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům prezidenta Putina, který nastoupil k moci rok po tehdejší krizi.

Rána pro ekonomiku

„Byla by to pro ekonomiku obrovská rána,“ řekl listu Vedomosti o možnosti zavedení úplné devizové a kapitálové kontroly Michail Zadornov, předseda představenstva banky VTB-24. „Zesílilo by to odliv kapitálu a vedlo k naprosté ztrátě důvěry v zemi mezi domácími i zahraničními investory,“ dodal Ruská centrální banka odhaduje, že z Ruska letos odešlo 130 miliard dolarů (téměř tři biliony korun). 

Rusko si další vysoké ztráty kapitálu nemůže dovolit zejména s ohledem na propad jeho ekonomiky do recese. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají v příštím roce pokles ekonomiky o 3,6 procenta.

Centrální banka podle Reuters konzultuje s velkými exportéry s cílem stabilizovat situaci na měnovém trhu. Banka se už minulý týden pokusila kurz rublu stabilizovat prudkým zvýšením sazeb. Rovněž oznámila, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál.

Autoři: ,