Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko v krizi: firmy krachují, platy rychle klesají a kradou se už i pneumatiky

Ekonomika

  6:00
MOSKVA - Ceny v obchodech rychle letí vzhůru, zatímco výplaty stejným tempem klesají. Takový je obrázek současného Ruska, jehož ekonomiku už více než rok drtí evropské sankce i padající ceny ropy. Máme se špatně, mnohem hůř než dříve, shodují se běžní Rusové. Putin za to ale nemůže, dodávají.

Putin se i přes krizi drží na špici popularity. Mnoho Rusů však s láskou vzpomíná i na Lenina a Stalina. foto: Reuters

Arménský přistěhovalec Gary Mkrtchyan v Moskvě mnoho let provozoval obchůdek se zahradními sochami, fontánkami a dalšími doplňky. Na začátku září jej ale musel zavřít. „Prostě ke mně nikdo nechodil, lidé jsou teď rádi, když si mohou nakoupit jídlo,“ řekl Mkrtchyan reportérovi magazínu The Economist.

Ceny ropy padají

Největší ranou pro ruskou ekonomiku jsou podle většiny analytiků nízké ceny ropy. Ještě před rokem stál barel ropy necelých 100 dolarů, aktuálně to je sotva polovina. Za minulé tři měsíce přitom ceny černého zlata klesly téměř o 25 procent.

Kdo je za současnou recesi zodpovědný, arménský obchodník neví. Jedním si je však jistý. „Putin za ni nemůže, Putin je pro mě hrdina,“ svěřil se.

Podobně jako Mkrtchyan se v minulých měsících musel výrazně uskrovnit také ještě nedávno velmi solidně finančně zajištěný Stanislav Vladikov. „Teď si ale nemůžu dovolit ani nákup nové pračky,“ uznal.

To, že uplácejí, netají

Důvody poklesu životní úrovně jsou prosté: ruský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 4,6 procenta, inflace převyšuje 15 procent, zatímco velká část firem svým zaměstnancům vytrvale krátí mzdy. A zlepšení je vzhledem k nedávným propadům cen ropy v nedohlednu.

Ruský recept na krizi: Méně jezte, pijte vodku a místo rtěnky červená řepa

V Rusku zároveň výrazně eskaluje už tak značně rozbujelá korupce. Například kamioňák Nikolaj Kuznětsov, bývalý policista, se tím, že uplácí, ani netají. „Nic jiného mi nezbývalo. Vezl jsem přes hranice brazilské maso, kdybych celníky nepodplatil, náklad by mi zabavili,“ popsal běžnou praxi listu The Economist Kuzněcov.

Také na něj ekonomické problémy největší země světa dolehly velmi citelně. Kvůli sankcím totiž jeho zaměstnavatel přišel o velkou část zakázek. „Můj plat jenom za letošek klesl o polovinu. Situace v naší zemi je zlá a bojím se, že brzy bude ještě hůř,“ postěžoval si Kuzněcov, který už doplatil také na další důsledek aktuální krize – stupňující se kriminalitu. „Nejprve mi z auta odčerpali benzín, pak mi dokonce ukradli i pneumatiky,“ vysvětlil. (O výrazném nárůstu krádeží v ruských obchodech více čtěte ZDE.)

„Není tak zle“

Rubl padá, chudých přibývá

Na ekonomickou nestabilitu doplácí také ruská měna. Ta za minulý rok oproti dolaru oslabila o 45 procent.

Přibývá také problémů s chudobou. S tou se v roce 2012 potýkalo 15 milionů Rusů, na začátku letošního roku jich bylo už 23 milionů.

Navzdory přetrvávajícím potížím ale velká část Rusů neztrácí trpělivost. Svědčí o tom i nedávno uveřejněný průzkum, podle nějž by Putina v prezidentských volbách aktuálně volilo 72 procent obyvatel Ruské federace. „Kdybych si mohl vybrat, radši bych vrátil čas a žil zase v Sovětském svazu, ale za Putina to také není zlé. Důchody přicházejí včas a navíc jsou každý rok o něco vyšší. Přežili jsme druhou světovou válku, tak přežijeme i tuto krizi,“ myslí si penzistka Anna Stěpanovová.

Podobný názor má i Aleksei Tsoi, ředitel mlýna v ruském městě Tver. „Před třemi lety jsme koupili nový moderní stroj na zpracování lepenky, takže rozhodně nemůžeme říci, že by se nám dařilo špatně,“ řekl Tsoi. Podobných podniků však v Rusku aktuálně rychle ubývá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!