6. září 2010 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Růst průmyslové výroby zpomalil, stavebnictví se i nadále propadá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Průmysl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v červenci meziročně vzrostla o 5,3 procenta po červnovém revidovaném růstu o devět procent. Uvedl to dnes Český statistický ústav. Stavební výroba se propadá i nadále, pokles zaznamenal i zahraniční obchod. Bilance maloobchodních tržeb si mírně pohoršila o jedno procento.

Tržby z průmyslové činnosti se meziročně zvýšily o 7,8 procenta a tržby z přímého vývozu průmyslových podniků o 16,1 procenta. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 48,3 procenta, uvedl ČSÚ.

Stavebnictví se i nadále propadá
Stavební výroba v Česku během července klesla ve stálých cenách meziročně o 4,5 procenta po červnovém revidovaném poklesu o 4,2 procenta. Počet zahájených bytů se propadl ve srovnání s loňským červencem o 41,2 procenta na 2441 bytů.

Výkon pozemního stavitelství, tedy hlavně výstavby budov, se v červenci meziročně snížil o 6,3 procenta. Inženýrské stavitelství ve stejný měsíc kleslo o 1,2 procenta. Počet zahájených bytů v rodinných domech se ve srovnání s loňským červencem snížil o 10,4 procenta. V případě bytových domů vykázaly statistiky propad o 88,1 procenta. V červenci bylo dokončeno 1850 bytů, meziročně je to o 24,3 procenta méně.

Počet vydaných stavebních povolení se v červenci meziročně snížil o 12,3 procenta, stavební úřady jich vydaly 8679. Orientační hodnota staveb povolených v červenci se snížila o šest procent na 38,1 miliardy korun.

Zahraniční obchod také ztrácí 
Zahraniční obchod skončil v červenci přebytkem 6,3 miliardy Kč, což je meziročně o 5,4 miliardy Kč méně. Červencová bilance je kladná nepřetržitě od roku 2008, oznámil dnes Český statistický úřad. Vývoz podle předběžných výsledků vzrostl o 16 procent a dovoz o 20,5 procenta.

Nepříznivý vliv na saldo měl meziročně především hlubší deficit obchodu s minerálními palivy o pět miliard korun.

Maloobchod zaznamenal mírný pokles
Maloobchodní tržby v červenci bez sezonního očištění meziročně klesly o procento po červnovém revidovaném růstu o sedm procent. Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot.

Prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot se snížil shodně o 1,1 procentního bodu. Ke zmírnění poklesu přispěl prodej potravin (růst o 0,7 procentního bodu) a motorových vozidel o 0,8 procentního bodu.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz