Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Oblíbený je Aeronet či Sputnik‘. Pro Rozhlas pracuje obdivovatel dezinformačních webů Fencl

Média

  21:14
PRAHA - V pondělí ukončil Český rozhlas spolupráci s novinářem Štěpánem Kotrbou kvůli použití pepřového spreje proti bezdomovcům v Hradci Králové. Kotrba ale není jedinou kontroverzní osobou, která ovlivňuje fungování veřejnoprávního média. V Rozhlasu působí také Jiří Fencl, analytik a bývalý novinář, který veřejně oceňuje dezinformační weby s proruskou propagandou.

Jiří Fencl foto: archiv Jiřího Fencla

Rozhlas ukončil se Štěpánem Kotrbou spolupráci po incidentu v Hradci Králové, kdy zmíněný novinář použil proti bezdomovcům pepřový sprej. „Český rozhlas s panem Kotrbou přerušil externí spolupráci. Incident v Hradci Králové považujeme za jeho osobní selhání. Jeho reakce byla nepřiměřená a poškodila dobré jméno Českého rozhlasu,“ řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Před rokem se do Rady Českého rozhlasu pokoušel dostat Jiří Fencl. Ve volbě neuspěl, napsal ve středu server Info.cz. V rámci kandidatury poskytl serveru Lidovky.cz rozhovor, ve kterém mimo jiné uvedl: „Novinařina jsou dnes v první řadě Parlamentní listy, každý tam může napsat, poslat názor, vylít si srdce do sytosti.“ 

Vyzdvihl také jejich práci s titulky. „Ještě bych k tomu zdůraznil jejich precizní práci s titulky, kterou si ale tištěné noviny logicky nemohou dovolit. Tyto titulky vždy zaujmou a nikdy nelžou.“

‚Parlamentní listy jsou vzor, každý si může vylít srdce,’ říká adept do rady Rozhlasu

Fencl v rozhovoru dal najevo, že obdivuje také propagandistické weby šířící lživé zprávy Aeronet, AC24.cz či Sputnik. „ Parlamentní listy dělají prostou věc – nastavují zrcadlo. Výlučnost novinářů skončila, teď je toto krásné řemeslo opět službou veřejnosti, jak dokazují nejen Parlamentní listy, ale také třeba mnou velmi oblíbený Aeronet, AC24.cz a také Hlavné správy, Russia Today, Sputnik, Breitbart, Southfront, Infowars, apod.,“ uvedl.

Parlamentní listy zařadil mezi dezinformační weby ve své analýze i think-thank Evropské hodnoty.  Tento think tank Fencl v rozhovoru označil za bandu zneužívaných dětí. „Sami jednou poznají, jak je jejich mentoři klamali a zneužívali. Jejich vývody mají nulovou vypovídací hodnotu. Působí ale kladně jako ladítko pro ty, co chtějí svou práci s informacemi dělat zodpovědně. Spíše tedy jako odstrašující případ.“ 

Ačkoliv se Fencl do Rady Českého rozhlasu nedostal, v instituci nyní pracuje. Má na starosti analyzování rozhlasového trhu a monitoring konkurenčního prostředí.

Kontroverze budí i další pracovníci

Jedním z nich je místopředseda Rady Tomáš Kňourek, který do Parlamentních listů přispívá pravidelnou rubrikou „Newsroom Tomáše Kňourka“. V jednom z rozhovorů pro web nastínil, že  by chtěl ve vysílání Rozhlasu vidět více „alternativních“ komentátorů. Zmínil například Terezu Spencerovou, která podobně jako Kňourek často publikuje na dezinformačních webech šířících falešné zprávy. 

Kňourek se také zúčastnil předávání Krameriových cen. Tuto anketu pořádá Asociace nezávislých médií, kterou založili správci proruského webu New World Order Opposition Jan Korál a Ondřej Geršl z již zmíněného webu AC24, který je podobného zaměření. 

V porotě soutěže byl i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, který se dočkal pochvaly od Fencla. „Český rozhlas si na rozdíl od České televize záchranu zaslouží. Má zhruba rok nového ředitele Reného Zavorala, který si uvědomuje, že důvěryhodnost média ohrožují zejména zpravodajsko-publicistické redakce, které jedou ve starých kolejích a jejich členové jen velmi ztěžka přijímají, že jsou na světě i jiná média než ta západní typu BBC a CNN. Ke škodě celého rádia,“ sdělil v rozhovoru pro Lidovky.cz minulý rok.

„Jenomže když jednoho ze slovutných redaktorů usvědčí z takzvaných fake news, které potvrdila i BIS, a k nápravě vlivem zdlouhavých procesů dochází za půl roku, asi tudy cesta nevede (Držitel Novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského Martin Dorazín podle Fencla údajně převzal lživou zprávu o ruských agentech pracujících ve prospěch Zemana v době jeho kandidatury na Hrad - pozn.red.) Lidé potřebují informace hned (v tomto případě informaci o dezinformaci). O těchto věcech je nutné mluvit veřejně, protože médiím veřejné služby hrozí zánik a totální ztráta důvěryhodnosti. Chci prostě něco udělat,“ dodal Fencl. 

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...