29. března 2010 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sarkozy chce, aby USA pomohly vytvořit nový finanční systém

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

NEW YORK Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes vyzval Spojené státy, aby spolu s evropskými zeměmi pomohly vytvořit nový globální finanční systém. Zároveň také ujistil, že v rámci mezinárodní operace v Afghánistánu Francie "zůstane po boku" USA.

Informovala o tom dnes agentura AP. Sarkozy to prohlásil den před plánovanou schůzkou s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Nové finanční regulace by podle Sarkozyho měly zamezit vzniku dalších finančních a hospodářských krizí podobných té, která vypukla v roce 2008. Po novém uspořádání světového finančního systému francouzský prezident volal už v minulosti.

"Nemůžeme dál akceptovat kapitalistický systém bez pravidel, bez řádu, bez norem," řekl Sarkozy před studenty Kolumbijské univerzity. "V takovém systému, v němž se vydělá více peněz spekulacemi než výrobou, já žít nechci," dodal.

"To není žádný socialismus ani útok na volný trh," zdůraznil dále francouzský prezident. Nekontrolovaný kapitalismus ale podle něj způsobuje chaos, který se projevuje globálními krizemi.

"Svět potřebuje otevřenou Ameriku, velkorysou Ameriku, Ameriku, která ukazuje cestu, Ameriku, která naslouchá," vyzval Sarkozy Spojené státy k vytvoření nového systému finančních regulací. Washington by si podle něj měl uvědomit, co to znamená být hlavní světovou mocností.

Nespravedlivé fungování Rady bezpečnosti
Sarkozy také dal najevo, že by si přál změnu fungování Rady bezpečnosti OSN, jejímiž stálými členy jsou jak USA, tak Francie. "Jak dlouho ještě bude svět přijímat, že velká většina (zemí) je z tohoto exkluzivního okruhu vyloučena?" řekl s odkazem na Latinskou Ameriku a Afriku, které stále zastoupení v radě nemají. Žádnou formu nového uspořádání ale Sarkozy nenavrhl.

Francouzský prezident svůj projev přednesl v rámci Fóra světových státníků na Kolumbijské univerzitě. Stejného fóra se v minulosti zúčastnili například bývalý prezident USA Bill Clinton, bývalý ruský prezident a současný premiér Vladimir Putin nebo český prezident Václav Klaus.

V úterý by se měl Sarkozy setkat s Obamou a zřejmě budou diskutovat o stejných tématech, tedy o finanční regulaci a o bezpečnostní situaci Afghánistánu. Podle AP se nicméně očekává, že Obama požádá Francii o rozšíření jejího kontingentu v této středoasijské zemi. Paříž zde zatím má 3750 vojáků, veřejnost ale jejich nasazení nepodporuje.

ČTK, Lidovky.cz
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!