10. ledna 2008 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sarkozy: Zdaňme internet i mobily

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA  Používání mobilních telefonů či přístup k internetu by se mohl Francouzům brzy prodražit. Prezident Nicolas Sarkozy totiž zvažuje zavedení speciálního zdanění telekomunikačních operátorů a provozovatelů internetu.

Utržené prostředky by měly pomoci financovat dva nové státní televizní kanály, které by byly zcela očištěny od vysílání reklamních spotů. Dalším zdrojem peněz pro státní televizi by bylo i zdanění reklamních příjmů komerčních televizí.

Nově vzniklé kanály by pak musely zajišťovat kvalitní nekomerční program a také podporovat šíření francouzské kultury. Podle listu Financial Times Sarkozy věří, že by nové státní kanály mohly pomoci šířit francouzskou kulturu podobně jako BBC šíří kulturu britskou.

Státní France Télévisions v loňském roce utržila z reklamního vysílání 1,18 miliardy eur a měla 17,5procentní podíl na celkovém trhu s televizní reklamou, jehož hodnota dosáhla 6,7 miliardy eur. Reforma trhu s reklamou by mohla být schválena již během letošního jara.

Návrh na zdanění internetového přístupu není ve Francii ojedinělý. Již v prosinci odmítl francouzský senát zákon o dvouprocentním zdanění domácích internetových stránek šířících videonahrávky. V minulosti rovněž Francouzi zvažovali zavedení internetové daně, která měla kompenzovat ztráty vzniklé nezákonným stahováním a kopírováním hudebních děl.
  • 15Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!