Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pokuty za klamání v obchodech možná budou vyšší

Ekonomika

  17:33
PRAHA - Sdružení Spotřebitel.net chce zpřísnit sankce za klamavé chování obchodníků. Do dvou měsíců plánuje předložit ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) návrh novely zákona na ochranu spotřebitele.
Nákup potravin - ilustrační foto.

Nákup potravin - ilustrační foto. foto: ČTK

Ta by zpřísňovala postihy vůči obchodníkům opakovaně klamajícím zákazníky, například přelepováním data spotřeby potravin, řekl na dnešní tiskové konferenci právník sdružení Miroslav Huml.

Zejména při opakovaném úmyslném měnění data spotřeby by prý výše pokut mohla dosáhnout i stovek milionů korun. Za porušení zákona o ochraně spotřebitele nyní obchodníci mohou teoreticky dostat pokutu až 50 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Prošlé zboží se na pultě obchodu podle Humla objevuje buď z nedbalosti nebo úmyslně. "I na naše sdružení se obrátili lidé, kteří pracovali v těchto supermarketech a s přelepováním mají zkušenosti," uvedl Huml. Podle něho prý zaměstnanci některých supermarketů hovoří i o nakládání masných výrobků do olejů či jejich potírání octem, aby získaly čerstvější vzhled.

"Tohle jednání je potřeba tvrdě sankcionovat, protože tady dochází k hazardu se zdravím nás všech," podotkl právník. Problémem jsou však podle něj i případy, kdy prodávající pouze zapomene prošlé zboží na pultě.

"Je to problém ekonomický, kdy obchody se snaží snížit své vstupní náklady na minimum, takže trpí vysokou podzaměstnaností, kdy jedni lidé musí obsluhovat pokladnu, doplňovat zboží i se starat o úklid, a tak prostě nestíhají," uvedl. Zabránit podobným případům by podle Humla mohlo mírné navýšení pokut, jejichž hrozba by dotlačila obchodníky ke zvýšení počtu zaměstnanců a tím i kultury prodeje.

Třikrát a dost

Zákon by podle Humla měl minimálně obsahovat ustanovení, že v případě recidivy obchodníka budou ukládány pokuty v horní sazbě, které dnes neobsahuje. "Pokud se u stejného prodávajícího objeví třikrát ten samý prodejce, tak si dovedu představit, že by ty sankce mohly jít do několika stovek milionů korun, tak aby pro tu právnickou osobu byly opravdu velmi citelné," řekl.

Pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v závěru února hned v několika supermarketech zboží s nepravdivě uvedeným datem spotřeby. Šlo o zboží, jež dostaly supermarkety s uvedením data, do kdy má být zprodukováno. Následně prodejci toto zboží sami naporcovali či vyjmuli z obalů a dali do regálů s tím, že u něj uvedli nepravdivé datum spotřeby. Většinou jej o den protáhli.

Ministr zemědělství Petr Bendl následně uvedl, že se sejde se zástupci obchodních řetězců a bude s nimi debatovat o nekalých praktikách. "Již příští týden se sejdu se zástupci obchodních řetězců a právě téma přelepování data spotřeby potravin, podobně jako další praktiky obchodníků, budou důležitými body jednání," upřesnil dnes termín a témata plánované schůzky Bendl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Obchodníci úvahy o zpřísnění finančních sankcí považují za populistické a tvrdí, že výše udělené pokuty pro ně není jediným trestem. "Vzhledem k tomu, že jsou nyní veškerá pochybení zveřejňována, musí příslušný maloobchod čelit řádově daleko vyšším ztrátám z následného neprodání potenciálně rizikového zboží. Tyto ztráty lze počítat i v milionech korun, přestože předmětem kontroly a sankcí formou pokuty je obvykle zboží v hodnotě stovek korun," sdělilo dnes vedení Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...