Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sedm důvodů proč koupit byt v době krize

Ekonomika

  7:08
PRAHA - Pokračující ekonomická krize přidělává vrásky na čele všem lidem, kteří se snaží zhodnotit či vhodně investovat své úspory. Celková nejistota a hospodářský propad však mají i svou pozitivní stránku. Krize srazila ceny nemovitostí a byty se staly dostupnější i pro ty, kteří nákup vlastního bydlení dosud odkládali. Lidovky.cz vám přinášejí sedm důvodů, proč je právě ekonomická krize tím správným okamžikem ke koupi bytu či domu.

Krize srazila ceny nemovitostí a byty či hypotéky se staly dostupnější pro ty, kteří nákup vlastního bydlení dosud odkládaly. foto: Foto Profimedia.cz

1. Bydlení zlevňuje: někde až o pětinu
Ceny v panelových domech jsou v průměru až o 20 procent nižší než před rokem. Ceny nemovitostí celkově klesly meziročně průměrně o 15 procent. Poptávka po bydlení kvůli hůře dostupným hypotékám padá, zájem o pronájmy bytů naopak roste.

Tento pád začal v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy reality dosáhly cenového stropu ve většině krajských měst. Do té doby ceny nemovitostí rostly ve všech regionech o desítky procent.
Například na pražském Jižní městě bylo loni prodával třípokojový byt za 3,5 milionu korun. Nyní se průměrná cena stejného bytu pohybuje kolem 2,7 milionu Kč. Hůře se prodávají také družstevní byty, na které je obtížnější sehnat hypotéku.

Pokles cen však neprobíhá plošně. Je nutně posuzovat zvlášť každou lokalitu a typ bytu, neboť existují segmenty a lokality, které spadly o desítky procent, a lokality, které stále rostou.

Více o cenách bytů čtěte ZDE


2. Výrazně zlevňují i hypotéky
Skomírající trh hypotečních úvěrů, který se proti loňsku v letošním prvním čtvrtletí propadl o třetinu, donutil banky jednat. Nezbylo jim nic jiného, než sáhnout k tomu nejúčinnějšímu opatření -snižovat úroky u hypoték. A činily tak s takovou razancí, že březnový ukazatel Hypoindex zaznamenal druhý nejsilnější meziměsíční pokles v celé své historii.

Příčinou takto razantního poklesu je snaha bank oživit propadající se hypoteční trh. Mnoho bank totiž v prvním čtvrtletí letošního roku své hypoteční úvěry zlevnilo, přestože ve vzduchu viselo a stále visí reálné nebezpečí možného zhoršení platební morálky u samotných klientů v důsledku ekonomické krize v zemi.

Zlevňovat se však bude ještě více Podle realitních expertů lze v následujících týdnech očekávat další zlevňování hypotečních úvěrů. Banky budou jednak trvale snižovat sazby, nebo budou nabízet nejrůznější akční úroky.

Více o aktuálních cenách hypoték čtěte ZDE


3. Na státní podporu hypotéky dosáhne více lidí
Klienti, kteří čerpali hypotéku, ale zapomněli si zažádat o státní úrokovou dotaci, mají novou naději. Podle stávajících podmínek sice nemají šanci, jak se ke státnímu příspěvku dostat, ale pokud bude schválen návrh změn, který má připraveno ministerstvo pro místní rozvoj, někteří z nich úrokovou dotaci ještě mohou získat.

Základní podmínkou je, aby v okamžiku čerpání hypotečního úvěru byli klienti mladší 36 let. A současně aby hypotéka byla čerpána později než 1. ledna 2005. Bude-li navrhovaná změna vládou schválena, i tito klienti se mohou přihlásit o jednoprocentní úrokovou dotaci na svou hypotéku.

Více o státním příspěvku na hypotéku čtěte ZDE


4.Šance, že dostanete slevu na byt, roste
Byty lze v současnosti kvůli slabší poptávce koupit až o pětinu levněji, než za kolik je jejich majitelé oficiálně nabízejí. Slevy se přitom začínají týkat i nových bytů. "Díky nižší poptávce developeři o klienty více bojují a diskuze o ceně již není tabu," poznamává Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus.

"Rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou realizovanou je přibližně deset až 20 procent," potvrzuje trend obchodní ředitel společnosti Mexx Reality Josef Šinágl. "Často setkáváme s tím, že jsou velké rozdíly u cen bytů v panelových domech," dodává.

Slevy ale lze získat již i na nové byty. A to nejen prostřednictvím nejrůznějších akčních slev a bonusů, které nyní většina developerů nabízí. V průměru je podle skutečná cena proti nabídkové ceně zhruba o dvě až tři procenta nižší. "Lze říci, že vyšší šance na dojednání slevy je u bytů větších rozměrů, které jsou nákladnější a jdou za současné nižší poptávky méně na odbyt," dodává Višňovský.

Více o slevách na nové byty si přečtěte ZDE

5. Ceny pozemků se výrazně sníží
Nechcete kupovat byt, ale postavit si vlastní dům? I vám ekonomická krize hraje do karet. Ceny pozemků v Česku kvůli finanční krizi zažijí pravděpodobně pád, místy až o 50 procent. Příčinou je především útlum aktivit realitních firem a snížená poptávka po pozemcích. Shoduje se na tom většina odborníků na trh s nemovitostmi.

"Ze všech typů nemovitostí se dá největší pokles cenočekávat právě u pozemků," řekl Martijn Kanters z mezinárodní poradenské společnosti DTZ. Poptávka po pozemcích prý výrazně klesá kvůli zpomalení developerských aktivit. Velké developerské firmy podle Kanterse navíc již rozsáhlé pozemky vlastní. Nyní je potřebují prodat, aby získaly potřebný kapitál.

"Taková kombinace povede k výraznému snížení poptávky, zvýšení nabídky a celkově tedy i k velkému poklesu cen. V závislosti na lokalitě a situaci na místním trhu, očekáváme někde snížení cen až o 50 procent," dodal odborník DTZ.

Více o klesajících cenách pozemků si přečtěte ZDE


6. Ceny se mohou rychle vrátit zpátky
Podle odborníka na socioekonomiii bydlení Martina Luxe z Akademie věd se ceny nemovitostí v Česku mohou na svou původní úroveň vrátit relativně rychle - do dvou až tří let. Naopak propad cen na zahraničních trzích, zejména na japonském nebo německém trhu bytů, je dlouhodobý.

Pokud bude v Česku pokračovat recese, ceny, zejména levnější bytů, mohou klesnout v průměru o 25 až 35%. "Takto razantní propad by se však týkal pouze určitých segmentů trhu, " dodává Lux.
"V opačném případě může dojít k poklesu mírnějšímu a na svou původní úroveň by se ceny bytů mohly vrátit již za dva či tři roky," sdělil serveru Lidovky.cz Lux.

Více o vývoji cen bytů si přečtěte ZDE

7.Nemovitosti = tradiční bezpečná investice
Za základ jistoty dlouhodobé investice a uložení peněz byly vždy považovány drahé kovy a nemovitosti. Z hlediska nákupu nemovitosti za účelem investice jsou v Česku nejvhodnější malé nové byty, především garsoniéry.

Poptávka po malých bytech k pronájmu v Praze je a bude vysoká. Rovněž likvidita (případný prodej) takového bytu lze zrealizovat v krátkém čase.

Je však třeba věnovat pozornost vhodnému výběru nejen bytu, ale i developera, který byt nabízí. Většina developerů dnes financuje výstavbu pomocí bankovních úvěrů. Byty jsou nabízeny již v době před zahájením výstavby.

Vzhledem k současné nejistotě na finančním trhu nemusí developer splnit podmínky banky a výstavbu nezahájí. Je tedy třeba finanční stabilitu developera důkladně prověřit. Nejlépe pokud výstavbu financuje z vlastních zdrojů bez využití bankovních úvěrů.

Otázka investic do nemovitostí je však jenom zčásti závislá na současné ekonomické situaci. Hlavní pravidlo v nemovitostním trhu je a poloha a zese jen poloha. Pokud tedy máte v současné době vyhlédnutou nemovitost s dobrou prognózou vývoje jejího okolí, neměli byste váhat.

Autoři:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.