Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šéf Danske Bank, obviněné z vyprání víc než 180 miliard z trestné činnosti, rezignoval

Ekonomika

  12:51aktualizováno  13:33
Kodaň - Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku léta umožňovala legalizovat výnosy z trestné činnosti. Výkonný ředitel Thomas Borgen z funkce odstoupil i přesto, že zpráva z interního vyšetřování mu žádnou přímou vinu za skandál nedává. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Thomas F. Borgen foto: ČTK

„Je jasné, že Danske Bank nedostála své zodpovědnosti, pokud jde o případné praní špinavých peněz v Estonsku. Já toho hluboce lituji,“ uvedl Borgen. Sdělil zároveň, že vyšetřování zahrnovalo 15.000 klientských účtů, přes něž prošlo asi 200 miliard eur (5,1 bilionu Kč). Prověřeno bylo 6200 klientů a 9,5 milionu plateb z období let 2007 až 2015. Většina těchto transakcí je podezřelá.

Vyšetřování ukázalo, že Borgen, předseda správní rady Ole Andersen a správní rada „neporušili své zákonné závazky vůči Danske Bank“. Ústav dodal, že podnikl kroky proti některým zaměstnancům. „Učinili jsme řadu opatření proti současným a bývalým zaměstnancům ... mimo jiné ve formě varování, propuštění, ztráty prémií i oznámení úřadům,“ uvádí se ve sdělení banky. Andersen prohlásil, že z funkce odstoupí, až v bance splní svou úlohu.

„Zásadní je ta skutečnost, že banka nezjistila žádné porušení sankcí, což je vzhledem k vyšetřování ze strany amerického úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv OFAC úleva,“ uvedla makléřská a analytická společnost Jefferies.

Akcie banky ve středu v reakci výrazně oslabily, počáteční asi pětiprocentní propad později prohloubily skoro na osm procent. Za posledního půl roku nicméně odepisují už kolem 30 procent. Banka také snížila prognózu letošního čistého zisku na 16 až 17 miliard dánských korun (54,5 až 58 miliard Kč) z dříve odhadovaných 18 až 20 miliard dánských korun.

Danske Bank již dříve přiznala nedostatky ve svém systému proti praní špinavých peněz v Estonsku. Kvůli tomu ji vyšetřují orgány činné v trestním řízení nejen v Dánsku a v Estonsku, ale i ve Spojených státech. Tam banka sice licenci nemá, ale funguje tam prostřednictvím korespondenčních bank.

Estonský úřad pro regulaci finančního sektoru (FSA) uvedl, že případ Danske Bank podtrhuje důležitost mezinárodní spolupráce regulačních úřadů a orgánů pro vymáhání práva. Ke zprávě banky se FSA vyjádří spolu se svým dánským protějškem, až materiál důkladně prostuduje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!