Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Signál jako v pohraničí. Kvůli slabému internetu přišla o Pražské jaro

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA/CHRÁST - Nedávno zveřejněné mapy pokrytí nejrychlejším mobilním internetem vyvolaly odezvu čtenářů. Přinášíme vám dva z minipříběhů, které jsou mimo jiné zajímavé proto, že je líčí lidé, které trápí mizerný signál i navzdory tomu, že bydlí v blízkosti Prahy, respektive přímo v hlavním městě.
  10:00

Všichni tři operátoři se předhánějí v tom, jak rychle pokrývají Česko superrychlým, takzvaným LTE internetem. Stále však existují místa, kde je špatná úroveň připojení zarážející. Nejen že tam nelze chytit LTE, ale problém je i s připojením jako takovým.

Zuzana Goseling na to doplatila třeba tím, že se jí nepodařilo dostatečně kvalitně připojit k internetu a ostatní zájemci jí mezitím vykoupili lístky na letošní ročník Pražského jara.

„Že na chalupě mám jen edge (slabší typ mobilního připojení – pozn. red), chápu, je to na kopečku u Semil. Ale že v Praze-Hostavicích mám také edge, to byla rána. Přišla jsem o zamluvení listků jak do divadla, tak i na Pražske jaro. S připojením edge se nikam nedostanu, natož do internetového bankovnictví, a tak mi zbývají jen oči pro pláč,“ líčí paní Goseling v e-mailu, který poslala serveru Lidovky.cz.

VÍCE K TÉMATU:

K předplacenému internetu od společnosti T-Mobile se na severovýchodním okraji Prahy připojuje pomocí mobilního telefonu, který jí slouží jako modem. Skrze něj používá internet i na laptopu.

Kvůli slaboučkému signálu v nové hostavické zástavbě se zašla poradit do prodejny T-Mobilu v nedalekých pražských Štěrboholích, kde jak notebook tak chytrý telefon ukazoval velmi dobré spojení.

„Hledali, hledali a zjistili, že kolem našich domu je opravdu signál LTE. Jenže na té mapě bylo pokryto naše okolí, kde se nacházejí pole, louky, lesy! U domu ani ťuk. Předtím, než jsem šla do prodejny, jsem volala na zákaznickou linku, kde mi jedno děvče poradilo, že vlastně neví, co mám delat, že záleží na mně, zda-li USB modem Huawei budu nadále používat. Myslela jsem totiž, že nepracuje dobře,“ popisuje Goseling.

Mapa rychlého mobilního připojení T-Mobilu v pražských Hostavicích podle ČTÚ.

Její USB modem skutečně nebyl vhodný pro příjem LTE (výměna modemu ji částečně pomohla). Jenže Zuzana Goseling neměla ve svém domě ani o úroveň nižší připojení typu 3G, které je minimem stanoveným Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) pro splnění podmínek loňské aukce kmitočtů pro rychlý internet. K nim se všichni operátoři zavázali.

„V Hostavicích máme pokrytí 3G, tento signál je ale bohužel horší v budovách, které se nacházejí dál od vysílače. Proto stavíme síť LTE na frekvenci 800 MHz, která zlepšuje pokrytí právě uvnitř budov, což se týká i Hostavic,“ připouští mluvčí T-Mobilu Lukáš Hrabal.

Připadám si jako v pohraničí

Zatímco paní Goseling řešila slaboučké připojení k internetu, Čeněk z Lorenc z Chrástu na Nymbursku bojuje i o to, aby si vůbec mohl zavolat.

„Ačkoliv bydlím pouhých dvacet kilometrů východně za Prahou, kilometr od dálnice D11, u nás v je to s připojením všech operátorů tak špatné, že nemáte doma ani obyčejný signál na telefon a připadáte si jak někde v pohraničí,“ ročiluje se Lorenc.

Co se týče map rychlého mobilního internetu, podle údajů ČTÚ jde o téměř nepolíbené místo. Slabší signál je dosažitelný v podstatě jen v neobydleném okolí Chrástu.

Mapa LTE připojení v obci Chrást na Nymbursku podle ČTÚ.

Čeněk Lorenc je zákazníkem společnosti O2 a doma podle svých slov telefonuje buď z jednoho místa u okna nebo za každého počasí vyráží ven, kde chytá slabý signál.

„Ale nesmíte se hnout, jinak hovory vypadávají. Telefony od pracovního stolu a počítače jsou samozřejmě nemožné. Po několika dotazech na O2 jsem před lety docílil jen toho, že mi sdělili, že provedli měření a že síla signálu je v obci skutečně špatná, ale že s tím nehodlají nic dělat, protože je to pro ně nezajímavé,“ dodává Lorenc.

Podle výpočtů společnosti O2 pokrývá tento operátor venkovním GSM signálem více než 99 procent obyvatel Česka.

„Existují však místa, kde mohou být problémy s dostupností signálu, zejména uvnitř domů. Kvalita signálu je ovlivněna vzdáleností uživatele od základnové stanice a množstvím překážek, které se nacházejí v cestě signálu. Velký vliv na kvalitu signálu uvnitř budov má jejich konstrukce, signál snáze proniká do staveb dřevěných a zděných, větší útlum nastává v případě budov železobetonových,“ vysvětluje Lucie Jungmannová z tiskového oddělení O2.

A jak jste na tom s mobilním připojením vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti na adrese internet@lidovky.cz.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha