Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Singer: Konec intervencí? Myslím, že české ekonomice už nebezpečí nehrozí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Podle bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera je po ukončení intervencí koruny pro Česko hrozbou to, jestli ekonomicky poroste tak jako před krizí.

Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer foto:  František Vlček, Lidové noviny

LN: Znamená ukončení kurzového závazku, že všechna nebezpečí, kvůli kterým ČNB si intervencemi v roce 2013 začínala, zmizela?

Zcela určitě to znamená, že bankovní rada je přesvědčena, že tuzemské ekonomice nehrozí tato nebezpečí. Já si to také myslím, ale s jistotou to říct nelze.

LN: Vidíte nějaká jiná nebezpečí, která může přinést zvýšená rozkolísanost kurzu koruny?

Velké výkyvy ČNB vyhlazovala už před vyhlášením kurzového závazku v roce 2013. Z tohoto hlediska by tak žádné velké nebezpečí hrozit nemělo. Na druhou stranu si pamatuji, že výkyvy mohou být i dramatické. Mám tím na mysli výkyvy nahoru a dolů, ke kterým docházelo například na začátku velké recese. Nejde přitom o denní výkyvy, ale o situace, kdy například během půl roku koruna posílí o třetinu, a pak o třetinu klesne. Takové výkyvy pak ekonomiku skutečně destabilizují.

LN: V roce 2013 jste se obávali deflace. Vidíte dnes nějaké nové nebezpečí?

Hrozbou je spíš to, jestli se vůbec dostaneme na tak silný růst, který jsme zažili před velkou recesí. To si jako hrozbu dovedu představit. Nejde přitom o riziko pro měnovou politiku jako takovou. Nebylo by ale nic příjemného, kdyby vlivem jiných faktorů klesl výstup světové ekonomiky. To by se pak týkalo i nás. Pak si destabilizaci ekonomiky rovněž dovedu představit odněkud z finančního sektoru a jeho krize. Takové hrozby existují, ale jejich riziko je menší než loni.

LN: Jaký očekáváte vývoj ekonomiky?

To bude záležet na ustálení kurzu. Pro nás, jakožto otevřenou a na exportu položenou ekonomiku, jde o zásadní faktor.

LN: Jsou firmy připravené?

Firmy měly signály dostatečné a připravené by být měly.

LN: Nezpohodlněly náhodou ale až příliš tím, že jim ČNB poskytla kurzovou jistotu. Například nemusely být tolik efektivní?

Myslím si hlavně to, že investice před vyhlášením intervencí byly menší a teď stoupají. Jestli firmy zpohodlněly? Představa, že se dlouhodobě investuje kvůli tomu, aby se něčemu zabránilo, je absurdní. Dlouhodobě se přeci investuje kvůli tomu, aby měly firmy zisk. V tuto chvíli mohou očekávat menší zisky.

LN: Terčem kritiky jsou dnes devizové rezervy ČNB, které během intervencí výrazně nabobtnaly a díky kterým bude ČNB nejspíše delší dobu ve ztrátě a státní rozpočet tak nedostane nic...

Česká národní banka, jakožto banka ekonomiky, která konverguje, už více než dvacet let do rozpočtu neodvádí nic právě proto, že česká měna posiluje. Tak to je. Až budeme mít odvody v rozpočtu, tak to bude znamenat, že je průšvih. Bude to totiž znamenat, že kurz může dlouhodobě oslabovat, a tím bude ČNB vytvářet zisk na rezervách.

LN: Pokud byste měl možnost posunout čas zpět, změnil byste něco na načasování počátku intervencí?

Už jsem to říkal víckrát. Začal bych dřív a se slabším kurzem.

Autor: