30. srpna 2010 18:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Kdo je nejlepší ? Přece Bond!

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Daniel Craig už Bonda hrát nechce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Craig už Bonda hrát nechce | foto: Lidovky.cz

Bond, James Bond je bez diskuse nejlepší agent tajných služeb všech dob i zemí. Bond, či pěkně česky dluhopis, je zase nejlepší investicí poslední dekády. A to také bez debat.

Globální akciové fondy za posledních deset let prodělaly kolem třiceti procent, za posledních pět let ztratily 15 procent a v letošním roce už opět ztrácejí pět procent. Jinými slovy, těžko najít periodu, kdy se vyplatilo držet akcie.

Naopak globální dluhopisové fondy letos vydělaly dosud čtyři procenta, Za 5 let se investice do bondů zhodnotila o třetinu. A v horizontu deseti let jsou plus více než 100 procent, tedy počáteční investice má více než dvojnásobnou hodnotu. Vysvětlením je samozřejmě dlouhodobá politika nízkých úrokových sazeb při nízké inflaci. Jelikož cena dluhopisů je inverzní k výnosu, potom nízké úrokové sazby znamenají vysoké ceny dluhopisů. A aby byly úroky ještě nižší (a tedy ceny dluhopisů vyšší), některé centrální banky v poslední době nakupují dluhopisy ve velkém.

Výsledkem je dluhopisová horečka. Dluhopisové fondy hlásí rekordní příliv peněz, který se dá srovnat jen s horečkou během internetové bubliny u akcií v letech 1999-2000. A ceny dluhopisů dál rostou.
Pro další vývoj bude klíčová inflace. Nárůst inflace zvedne úrokové sazby a ceny dluhopisů propadnou. Potom zůstane nejlepším jenom jeden Bond, James Bond, věrný to služebník Jejího Veličenstva.

Petr Sklenář, hlavní ekonom ATLANTIK FT
Najdete na Lidovky.cz