9. srpna 2010 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škodovce hrozí zastavení výroby. Povodeň zaplavila dodavatele

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

PRAHA Automobilkám hrozí kvůli povodním pozastavení výroby. Velká voda poničila továrny na výrobu autodílů v Libereckém kraji, kde je tento průmysl klíčový. Například výrobnu firmy Grupo Antolin Bohemia, která se nyní snaží o to, aby její výrobu převzaly její sesterské koncerny.

Řekl to šéf firmy Grupo Antolin Bohemia Petr Papánek. Firma vyrábí stropní panely například pro Škodu Auto, Volkswagen, Audi nebo BMW. Informaci přinesl server idnes.cz.

Škoda Auto už dokonce svolala mimořádnou poradu, aby vyhodnotila krizovou situaci. Podle mluvčího Škody Auto Jaroslava Černého automobilka zatím vyrábí dál. Někteří výrobci totiž ještě stačili před povodní naplnit své sklady v Mladé Boleslavi. Jakmile ale zásoby dojdou, výroba se zastaví.

Výroba se může zastavit už v pátek
Taková varianta může nastat podle šéfa škodováckých odborů Jaroslava Povšíka už v pátek. Firma proto posílá na sever Čech i lidi, kteří pomáhají s úklidem, aby se výroba rozjela co nejrychleji.

Zastavení výrobní linky je ale příliš nákladné. Za každou minutu si firmy účtují miliony korun. Petr Papánek ale dodal, že jsou na podobné případy pojištěni.

Problémy neměly ale jen automobilky, které voda zaplavila, ale i ty, kterých se povodeň přímo nedotkla. Někteří jejich pracovníci totiž zůstali uvězněni v zaplavených oblastech bez šance dostat se do práce.

Zákoník práce je na straně zaměstnavatele
Týká se to také zaměstnanců z polského příhraničí, kde voda způsobila největší škody. Podle Jaroslava Antoše z  libereckého výrobce klimatizací Denso to výrobu to sice hodně ochromí, ale nezastaví.

Zákoník práce stojí spíše na straně zaměstnavatele, než na straně zaměstnance, který místo pobytu v práci uklízí po povodni domácnost. "Zaměstnavatel by jim měl vyjít vstříc, ale nemusí. Je to obecná překážka práce," řekl Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů.

Lidovky.cz
Grafton Recruitment Praha
SOFTWARE ENGINEER - Electronic Manufacturing Services

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč