Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Slováci prchají z Česka

Ekonomika

  7:33
PRAHA - Řadu českých firem, které zaměstnávají Slováky, čeká problém. Rostoucí ekonomika Slovenské republiky totiž v čím dál větším měřítku láká své občany zpět domů.

Pro český stát a vládu zjevně není důležitá ochrana soukromého vlastnictví drobných investorů. foto: Reprofoto

„Slovákům už se přestává vyplácet pracovat v Česku,“ říká Ľubomír Drahovský ze slovenské agentury pro průzkum trhu TERNO. Díky nastartovaným reformám v posledních letech je Slovensko na dobré cestě splnit Maastrichtská kritéria a už počátkem roku 2009 přijmout euro za svou měnu.

Výrazně vzrůstá také průměrná měsíční hrubá mzda, která se na Slovensku za poslední tři roky zvýšila o téměř tři tisíce slovenských korun, a v současné době tak činí 18 761 slovenských korun, což je přibližně 15 665 českých korun.

„Poslední dobou lze ve slovenských novinách zaznamenat mnoho inzerátů, které nabízejí Slovákům práci v Česku za šedesát až osmdesát korun českých na hodinu, což je asi patnáct tisíc korun za měsíc,“ informuje Drahovský. Taková mzda začíná být pro Slováky nevýhodná, protože po odečtení nákladů na dopravu, ubytování a stravu jim zbude méně, než když zůstanou doma. „Navíc, když budou pracovat doma, firma za ně zaplatí zdravotní pojištění, to si však v Česku musí platit sami,“ dodává Drahovský. Úbytek zájmu Slováků o práci v Česku zaznamenaly také české pracovní agentury. „Česko už není tak lukrativní, jako bylo ještě před pár lety, “ potvrzuje Šárka Střítezská z české personální agentury CreditCzech.

Zástupci obchodních řetězců, které mnoho slovenských pracovníků zaměstnávají, zatím velký exodus nezjistili. „Počet Slováků pracujících v našich obchodech se nijak výrazně nemění, nelze ale vyloučit, že k tomuto trendu vzhledem k bohatnutí slovenské společnosti začne docházet, “ říká mluvčí Intersparu Jan Vávra.

Podobně se vyjadřují také ostatní obchodníci. „V našich prodejnách pracují necelá čtyři procenta zaměstnanců slovenské národnosti, mnoho jich ale pracuje brigádně a tady ty posuny nejsme schopni zaznamenat, přesto mírné změny registrujeme,“ konstatovala mluvčí Teska Jana Matoušková.

„Tento jev, kdy se slovenští občané kvůli práci vracejí zpět domů, opravdu nastává. A bude čím dál tím silnější, čím víc bude růst slovenská ekonomika,“ konstatoval analytik společnosti GFK Praha Michal Straka.

Slováci ale neopouštějí jenom Českou republiku. „Ve velkém počtu dochází k návratům také z Anglie nebo Irska,“ informuje Drahovský. Doba, kdy Slováci opouštěli kvůli práci svou zemi, je tak nejspíš nenávratně pryč.

Autor: