Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Slovensko se poučilo z chyb Česka. Odmítlo sluneční elektrárny

Slovensko-cest

  15:04
BRATISLAVA - Slovenská elektrizační přenosová soustava (SEPS) odmítla většinu žádostí o výstavbu solárních elektráren s tím, že by jejich uvedení do provozu ohrozilo regulaci sítě. SEPS z 97 návrhů povolila výstavbu 36 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 120 megawattů, sdělila dnes organizace, která rozhoduje o připojení energetických zdrojů s výkonem nad jeden megawatt.

Energie ze Slunce foto: Shutterstock

Schválené elektrárny by měly být postaveny nejpozději do konce roku 2011. Z celkem 97 žádostí posoudili energetici 57 projektů, z nichž 21 úplně zamítli. Zbylých 40 projektů po vyčerpaní stanoveného limitu 120 megawattů vrátili s dodatkem, že po získání zkušeností budou pro tento segment určena nová pravidla.

SEPS odmítá schvalovat větší výstavbu slunečních elektráren, protože podle energetiků jsou solární ale i větrné elektrárny příliš závislé na počasí a jejich výkon se proto nedá průběžně regulovat. Při nekontrolované výstavbě těchto zdrojů by ve slunečních a větrných dnech byl energie nadbytek, v noci a za bezvětří zase nedostatek. Tato zařízení jsou proto náročná na záložní zdroje, které musí energetici udržovat v pohotovosti tak, aby vyrovnávaly výkyvy "zelených" elektráren.

Na nebezpečí plynoucí z přemrštěných kapacit větrné energie v Německu tento týden poukázala Česká přenosová soustava (ČEPS), podle níž to dlouhodobě ohrožuje bezpečnost distribuce elektrické energie v ČR. Ekonomové zase upozorňují na to, že proud z větrných a zejména solárních elektráren je kvůli povinným výkupním cenám neúměrně drahý a zvyšuje celkovou cenu elektřiny pro spotřebitele.

O investovaní do obnovitelných zdrojů energie na Slovensku stejně jako v České republice projevila v poslední době zájem řada firem. Láká je hlavně vysoká výkupní cena obnovitelné energie a s tím spojená rychlá návratnost investice s následnými vysokými a snadnými zisky.

Podle slovenského zákona bude firma dostávat za vyrobenou elektřinu zvýhodněnou sazbu platnou v době uvedení do provozu po dobu 15 let. V současnosti je cena solární elektřiny stanovena na 0,425 eura (zhruba 11 Kč) za kilowatthodinu, což je několikanásobně více než za proud z běžných elektráren.

Kapacita povolených solárních elektráren představuje zhruba tři procenta slovenské spotřeby elektřiny. Skutečný podíl těchto zařízení na dodávkách elektřiny však bude podstatně nižší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!