4. ledna 2010 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovenští dopravci protestují proti mýtnému, na hranicích jsou kolony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mýtná brána | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRATISLAVA Malí a střední nákladní dopravci na Slovensku začali dnes ráno na zhruba stovce čerpacích stanic v zemi protestovat proti mýtnému. Systém, který Slovensko zavedlo od začátku roku, podle nich nefunguje dobře. Mýtné dnes značně zkomplikovalo dopravu na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova, kde především řidičům polských kamionů chybí čtecí zařízení a tvoří se tam dlouhé kolony.

Jejich zástupci sbírají podpisy na petiční listiny, kde požadují pozastavení provozu mýtného, snížení spotřební daně na paliva, označení všech zpoplatněných úseků dopravními značkami a snížení daně z motorových vozidel. Motoristé podle organizátorů protestu nespokojené dopravce podporují

Kolony na přechodech
Zavedení mýtného na Slovensku dnes značně zkomplikovalo dopravu na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Především řidičům polských kamionů totiž chybí čtecí zařízení mýtného a tak svá vozidla odstavují na české straně hranice a jezdí si pro potřebné zařízení na Slovensko.

První čtečka mýtného je totiž hned na hraničním přechodu, řekl dnes ČTK moravskoslezský policejní mluvčí Stanislav Sobol. Průjezd osobních vozidel přes hraniční přechod je podle dostupných informací zatím plynulý. Na hraničním přechodu se tak už nyní vytvořila zhruba pětikilometrová kolona, která se dále zvětšuje. Řidiči tak ve frontě musí počítat s několikahodinovým čekáním.

"Firma, která zařízení na mýtné instaluje, není přímo na hranici. Proto musí řidiči nákladní dopravy vozidlo odstavit a zřejmě vozidlem taxi se přemístit několik kilometrů do vnitrozemí, a pak se teprve vrátit ke kamionu," vysvětlil Sobol.

Zfušovaný systém?
Dopravci tvrdí, že systém mýtného, který Slovensko zavedlo od začátku roku, nefunguje dobře. Poukazují mimo jiné na problémy s dobíjením palubních jednotek palivovými kartami. Na další nedostatky je upozornili kolegové z České republiky, kteří dodali aritmetické propočty.

"Dopravci hlavně z České republiky nám hlásili, že když si pomocí internetové stránky elektronického mýtného v rámci kalkulačky spočítali, kolik budou platit, tak zjistili, že ta čísla jsou zcela nepřesná," dodal  zástupce dopravců Jaroslav Polaček.

Lidovky.cz, ČTK