Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Výrobky Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad. Firmy se musí podřídit čínským zpravodajcům

Ekonomika

  15:16aktualizováno  18. prosince 14:57
Praha - Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pondělí vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd. a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Úřad to v pondělí uvedl na svém webu. Huawei v prohlášení tvrzení kategoricky odmítla. Huawei žádá, aby země poskytly důkazy na podporu svého tvrzení.

PROSINEC: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před produkty čínských technologických společností Huawei a ZTE, podle něj představují hrozbu. Firmy toto tvrzení odmítly s požadavkem na předložení důkazů. Sešla se kvůli tomu i Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) se kvůli tomu posléze sešel i s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. foto: ČTK

Odveta za zatčení šéfky Huawei? Kanada pohřešovala dva občany, jsou drženi v Číně

Ministerstva, která přístroje těchto firem používají, by nyní uvítala metodický pokyn, jak dále postupovat.

 „K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Huawei úřad vyzvala, aby místo pošpiňování její reputace předložil fakta. Kybernetická bezpečnost podle mluvčí Huawei v ČR Magdy Teresy Partyky je, a vždy byla, hlavní prioritou firmy a má dostatek prokazatelných zkušeností v Česku a po celém světě, které potvrzují, že její výrobky a řešení jsou bezpečné.

Huawei: chceme důkazy

Huawei Technologies v úterý vyzval Spojené státy, Austrálii a další země, aby poskytly důkazy na podporu tvrzení, že firma představuje bezpečnostní riziko. Zároveň popřel, že by byl jakýmkoliv způsobem spojen s čínskou zpravodajskou službou. Informují o tom agentury AP a AFP.

Předseda správní rady společnosti Huawei Ken Chu dnes prohlásil, že obvinění ohledně bezpečnostních rizik jsou důsledkem ideologických a geopolitických faktorů. „Neexistuje žádný důkaz, že Huawei ohrožuje národní bezpečnost jakékoliv země,“ uvedl.

Ken Chu také varoval, že vyčlenění firmy Huawei z rozvoje telekomunikačních sítí páté generace zvýší náklady a bude mít negativní dopad na inovace. Upozornil rovněž, že Japonsko a Francie telekomunikační zařízení od Huawei zatím oficiálně nezakázaly.

„Vyřazováním konkurence ze hry se sami nezlepšíte. Domníváme se, že jakékoliv obavy či obvinění ohledně bezpečnosti v Huawei by měly být založeny na faktických důkazech,“ uvedl Ken Chu. „Bez faktických důkazů tato obvinění nepřijímáme a stavíme se proti nim,“ dodal.

‚Je to pro nás překvapení‘

Podle premiéra Andreje Babiše NÚKIB „záležitost vůbec nezvládl.“ Řekl to v úterý ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa. 

Věc v pondělí podle Babiše projednávala vláda v utajeném režimu. „Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi,“ uvedl. Podle mluvčího NÚKIB Radka Holého ale musí úřad bezprostředně jednat způsobem, který zohledňuje závažnost hrozby. „NÚKIB v pondělí použil tzv. varování, které představuje nejmírnější možnou reakci podle zákona o kybernetické bezpečnosti a které má charakter zejména preventivní a informační,“ sdělil  mluvčí.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) postupoval NÚKIB podle zákona. „Každý správce kritické infrastruktury je povinen k tomuto varování přihlédnout,“ konstatoval. Připustil, že technologie obou firem využívá i vnitro. „Očekávám, že NÚKIB sdělí, jak dále postupovat,“ uvedl. Zmapovat situaci už nechal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali,“ řekl na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. Podobné kroky podle Metnara učiní i další ministerstva.

Huawei je největším dodavatelem mobilních sítí pro české operátory

Huawei Technologies je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě a největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Zařízení Huawei podle serveru Denik N používají vedle některých ministerstev také například Správa Pražského hradu, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Správa železniční dopravní cesty nebo společnost Lesy ČR. Podle mluvčí největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí CETIN Terezy Gálikové tvoří technologie Huawei pouze menší část infrastrutury.

NÚKIB varování vydal i z toho důvodu, že Čína na území ČR aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak podle webu dokládají výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

Firma se do potíží dostala už v roce 2012

Spolupráci s Huawei zakázaly či omezují také některé další západní země, obávají se toho, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software. Firma se do potíží dostala už v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojené s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Od letoška mají v USA zakázáno používat techniku Huawei a ZTE státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Zákaz přístupu Huawei do 5G mobilní sítě už vydaly Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, Británie Huawei pustí pouze do „okrajových“ částí sítě.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. V ČR má společnost velké plány. Do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy korun) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.

ZTE Corporation

  • ZTE patří mezi čtyři největší výrobce telekomunikačních zařízení na světě. Nabízí kompletní řešení infrastruktury pro kabelové i bezdrátové počítačové sítě a pevné i mobilní telefonní sítě a prosazuje se i na trhu mobilních telefonů. S výrobky společnosti se lze setkat například v sítích mobilních operátorů působících na českém trhu; telefony nebo modemy prodává buď pod svou značkou nebo pod jménem operátora. Do jejího portfolia patří také značka Nubia. Na českém trhu s mobilními telefony společnosti loni patřilo páté místo.
  • Ve Spojených státech je firma jedním z největších dodavatelů chytrých telefonů, které od ní odebírají američtí mobilní operátoři AT&T, T-Mobile US a Sprint. V USA ale firmě hrozil zákaz na dodávky amerického zboží, který ji málem přivedl k bankrotu. ZTE si nakonec zajistila obnovení dodávek z USA, když se dohodla na zaplacení pokuty ve výši jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard korun), složení 400 milionů dolarů na svěřenecký účet pro případ budoucích pochybení a splnění dalších podmínek stanovených Spojenými státy. Embargo na ZTE bylo vydáno v polovině dubna v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.
  • ZTE loni před soudem v Texasu přiznala, že dodávkami amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR porušovala americké sankce. Přiznání bylo součástí dohody s americkými úřady, v jejímž rámci musela firma na pokutách zaplatit 890 milionů dolarů. Za dubnovým zákazem dodávek z USA stálo porušení některých podmínek loňské dohody. V dubnu, před embargem, činila tržní hodnota firmy asi 20 miliard dolarů. Po červnovém opětovném vstupu na hongkongskou burzu se akcie firmy propadly o 41 procent a společnost ztratila ze své tržní hodnoty tři miliardy dolarů (65,3 miliardy korun).
  • Vyloučit firmu s vládních nákupů příslušenství se chystá například Japonsko. Také australská vláda rozhodla, že z bezpečnostních důvodů nedovolí společnostem ZTE a Huawei budovat na svém území mobilní 5G sítě pro tamní operátory.
  • Společnost byla založena v roce 1985, sídlí v Šen-čenu a zaměstnává asi 75.000 lidí. Produkty a služby ZTE jsou dostupné v 160 zemích světa. Tržby společnosti loni činily asi 109 miliard jüanů (360 miliard korun) při zisku přes šest miliard jüanů.
  • Společnost ZTE CZECH, s.r.o., byla zapsána do obchodního rejstříku v roce 2005.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...