Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Soud vrátil kauzu Legios na začátek. Soudil ji špatný soudce

Ekonomika

  7:58
Vrchní soud zrušil reorganizaci firmy Legios, spojované s obviněným magnátem Františkem Savovem. Potvrdil, že kauzu řešil téměř tři roky špatný soudce.

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů, firma přitom dluží přes tři miliardy korun. foto: Legios

Všechno bylo špatně, vraťte se na startovní čáru. Tak nějak by se dalo zestručnit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, které se týká jedné z největších a zároveň nejsledovanějších insolvencí v­Česku. Společnost Heavy Machinery Services, dříve známá jako Legios, dluží přes tři miliardy korun a v souvislosti s jejím insolvenčním řízením několikrát padl výraz „insolvenční mafie“.

Kauza zřejmě ještě nějakou dobu žít bude. Odvolací soud v polovině června vyhověl stížnostem jednoho z věřitelů a zrušil více než dva roky staré usnesení soudu o reorganizaci. Celé řízení tak de facto vrátil na začátek. Zároveň potvrdil, že soudce Josef Šimek, který případ po celou dobu řešil, neměl kauzu vůbec nikdy dostat na stůl. Pro už tak problematický Krajský soud v Českých Budějovicích, který má kauzu na starosti, jde o další vážnou ztrátu reputace.

Příběh lounské vagonky

-322 věřitelů se přihlásilo do insolvenčního řízení.

-3,285 miliardy korun dělá souhrn všech pohledávek.

-743 milionů korun je z toho zajištěných.

-194 milionů korun později popřel insolvenční správce Ivo Hala.

-V roce 2008 lounskou vagonku s­mnohaletou historií kupuje netransparentní společnost Aliafin.

-O dva roky později se hovoří o­výhodných zakázkách, které Legios získal od ČD Cargo. Padají první trestní oznámení.

-V roce 2011 policie obviňuje management společnosti kvůli pokusu o krácení daní. V médiích se v­té souvislosti objevuje jméno Františka Savova.

-V listopadu 2013 je podán insolvenční návrh Všeobecnou úvěrovou bankou. Soud následně schvaluje reorganizaci.

-Objevuje se podezření, že řízení ovládli věřitelé s blízkými vazbami na samotný Legios.

-Loni v listopadu přišla VÚB s­tvrzením, že českobudějovický soud přidělil případ soudci Josefu Šimkovi mimo pořadí. Zároveň protestovala proti reorganizaci.

-Odvolací soud názor banky nyní potvrdil. Soud bude muset rozhodnout, jak situaci vyřeší. O­případné reorganizaci by se mělo rozhodnout znovu.

„Nejde jen o to, že soudy potvrdily, co tvrdíme od samotného začátku. Že celé insolvenční řízení provází celá řada nestandardních a­podezřelých kroků. Zásadní je rozsudek hlavně kvůli tomu, že nyní může konečně insolvenční řízení probíhat, jak předpokládá zákon,“ tvrdí ve svém vyjádření slovenská Všeobecná úvěrová banka, která odvolání podala.

Zcela odlišně vidí situaci samotný Legios. Podle něj totiž reorganizace stále platí. „Rozhodnutí schůze věřitelů o reorganizaci společnosti zůstává v platnosti. Všeobecná úvěrová banka (VÚB), jako jeden z věřitelů, se dlouhodobě snaží proces reorganizace narušit a­úspěšnou společnost tak tržně zlikvidovat,“ tvrdí mluvčí Legiosu Michal Donath s tím, že vagonku se usilovně snaží potopit právě VÚB. Ta Legiosu, dnes pod názvem HMS, půjčila stovky milionů korun, z kterých stále nezaplatil přibližně 250 milionů. Banka se sice přihlásila do insolvenčního řízení, tam ale narazila na tvrdý odpor. Řízení ovládli věřitelé velmi pochybného původu, zejména společnosti se sídly v daňových rájích nebo firmy, které mají k Legiosu velmi blízko.

Problémem byla i osoba insolvenčního správce. Tím soud původně jmenoval advokáta Iva Halu, který je známý svou spoluprací s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem. Oba dva byli v úvodu tohoto roku zatčeni a obviněni z údajného podílu na organizovaném zločinu. Ten měl spočívat právě v manipulaci s insolvenčním řízením.

Českobudějovický soud ale nepřekvapil jen tím, že jmenoval Halu na místo správce. Jak se později ukázalo, soud porušil rozvrh práce a přidělil případ nesprávnému soudci, Josefu Šimkovi. Podle vysvětlení šlo o softwarovou chybu spojenou s překliknutím soudní úřednice. V tak kriticky sledovaném řízení by však muselo jít o velmi podivnou náhodu. „O rozhodnutí odvolacího soudu jsem slyšel, ale zatím to nemohu komentovat. Až se s rozsudkem seznámím, přijmu nějaká opatření,“ říká předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes. Jeho soud se již několikrát setkal ohledně insolvencí s tvrdou kritikou.

„Věříme, že éra insolvence HMS s neoprávněným soudcem a­trestně stíhaným správcem Ivem Halou je jednou provždy za námi. A že nyní bude soud jednat v zájmu skutečných věřitelů dlužníka,“ dodává VÚB, pro niž rozhodnutí insolvenčního soudu znamená vytoužené vítězství.

Bude zajímavé sledovat, jak si českobudějovický soud se situací poradí. Kromě soudce Šimka zbývají na tamějším insolvenčním úseku ještě soudci Miroslav Veselý a­Marie Červinková. Ti jsou však zmíněni v odposleších ze Sisákovy kauzy v rámci údajné manipulace s insolvencemi. Byť ani jeden z­nich není obviněn, i v jejich případě by se budoucí rozhodnutí mohla stát terčem kritiky.

Soud bude také muset určit, zda Legiosu povolí reorganizaci, nebo spadne do konkurzu. Ve firmě, která bývá spojována s obviněným magnátem Františkem Savovem (on sám své vlastnictví několikrát popřel), už přit</CS>om mnoho majetku nezbylo. Většinu své výroby pronajala spřízněné společnosti Legios Loco.

Pronájem, Byt, 1+kk
Pronájem, Byt, 1+kk

Moravcových, Praha 9 - Vysočany, okres Praha
17 900 Kč/měsíc