Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Spotřebiče musí jít opravit, rozhodla EU. Výrobci se už nemohou vymlouvat, že náhradní díly nevyrábějí

Evropská snaha o snižování emisí pomůže domácnostem s opravami spotřebičů. Evropská komise rozhodla, že výrobci praček, myček, ledniček nebo televizorů budou nuceni od roku 2021 zajistit náhradní díly i deset let po prodeji výrobku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Naprostá hloupost! Prodraží to výrobu jednak přímo (šrouby jsou dražší než nýty nebo lepidlo; šroubovaný vodotěsný mobil je výrazně náročnější na výrobu než lepený), ale také v ceně podpory. Protože součástka, která se dnes vyrábí dva roky, se bude muset vyrábět deset let. Zbylých osm let ovšem v malých množstvích, a tedy draze. Nebo bude muset ležet osm let na skladě, a zbytek se vyhodí. Výrobce bude povinen to dělat, a spotřebitel zaplatí.

Sníží to spolehlivost (pájený spoj je spolehlivější než rozebíratelný konektor; nýt je spolehlivější než šroub). Navíc, nedovedu si představit, jak při dnešních cenách lidské práce a komplikovanosti elektroniky efektivně věci opravovat.

Je absurdní, že největší kazítko elektroniky, směrnice RoHS, pochází přímo z pera bruselských úředníků. Povinné bezolovnaté pájení zvýšilo poruchovost elektroniky zhruba trojnásobně.

0 0
možnosti

Mnozí, kteří nejsou zaslepeni ideologickou propagandou to říkali už dávno. Nejekologičtější je, když se něco nemusí vyrobit. Stačí věci, které máte udržovat a pokud nejsou naprostý šrot, nevyhazovat. Já jsem to tak dělal ještě před vznikem "klimatické" hysterie.

0 0
možnosti

Před 45 lety jsem si pořídil pračku Supertatramat, s drobnými opravami za pár šupů vydržela 25 let. Nyní musím měnit pračku po pěti letech. Z mnoha nabízených pracích programů využiju jen 3.

0 0
možnosti

Nejen pračka, ale i pár dalších věcí v domácnosti. Horší je, že ta 5leté životnost se začíná týkat i osobních aut.

0 0
možnosti

Je to dvousečná zbraň. Už jsem viděl několik elektrospotřebičů napadených kutilem domácím a je to kolikrát o život. Na druhou stranu občas sehnat ND je umění, ale při povinnosti mít 10 let ND, čili držet jeden díl 10 let skladem, dělat na něm inventuru, platit skladníka, ostrahu objektu, to se pak v ceně projeví.

0 0
možnosti
Foto

Zvláště pak, když výrobci dnes prakticky sklady nedrží. Systém Just in time ....

Pokud by na to skutečně došlo, tak by se asi EUrosoudruzi a EUrosoudružky divili, jak moc by to s cenami zacvičilo. Taky nevím, jak by k tomu donutili Číňany, výrobce většiny dnešního spotřebního zboží.

0 0
možnosti

Výborně, ještě by to chtělo stanovit přísné tresty za instalaci "kurvítek". Jak pravil prezident Hoover, "problémem kapitalismu jsou kapitalisté, jsou zatraceně chamtiví". Na rozdíl od většinu "myslitelů" se mi nezdá, že by opravitelnost výrobků přinesla větší problémy, nežli recyklace těch vyhozených...

0 0
možnosti
Foto

Jenom bude VŠE dražší, aniž byste si mohl vybrat.

0 0
možnosti

Zase další ze série blbostí EU... Rv Ti idioti si neuvědomují, že oprava výrobku stojí mnohdy tolik, že je jednodušší a levnější koupit nový a modernější. Stačí se třeba podívat na všem známé mobilní telefony, automobily apod.

0 0
možnosti
Foto

Ano, jistě. Zajímavé je, kolik lidí to nedomyslí.

0 0
možnosti

J41a55n 23V16i27n27t54r

2. 10. 2019 14:30

Na pohled dobrý úmysl, ale dopady budou spíš negativní. I pro spotřebitele. Takový "opravitelný" výrobek bude nejspíš výrobně dražší. Vyroba a skladování náhradních dílů, z nichž se většina stejně nevyužije, taky bude něco stát. Menší "obrátkovost" spotřebního zboží připraví spoustu lidí o práci a firmy o zisky (pokud nebudou výrobky prodávat s výrazně větším ziskem) a zpomalí se technická inovace. Ale nejpravděpodobnější je, že tohle opatření vyšumí do vytracena a všechno bude fungovat jako dřív.

0 0
možnosti
Foto

Zaručeně negativní. Skladovat tak dlouho tolik dílů, vesměs od subdodavatelů, je prakticky nemožné.

Pokud to vyšumí do ztracena, bude to asi to nejlepší, co může v souvislosti s takovou 3,14čovinou nastat.

0 0
možnosti

P28e49t60r 39B84u59r66d72a

2. 10. 2019 13:25

On s tou "rozmontovatelností" bude problém. Některé elektrospotřebiče musí být smontované tak, aby je bylo možné rozmontovat jen se speciálním nářadím. Je to ochrana proti úrazům elektrickým proudem. Ale je fakt, že ty šroubováky s dírou uprostřed, křižáky se třemi hranami a podobně se dají koupit.

0 0
možnosti
Foto

Další opatření EU které nebude fungovat. Spotřebiče budou opravitelné, ale cena opravy bude tak nevýhodná, že se, stejně jako nyní, vyplatí koupit nový spotřebič. Nehledě k tomu, že firmy schválně pomalu dávkují své inovace, aby stále bylo něco, co v případě poruchy starého přístroje "donutí" koupit zákazníka nový, lepší.

0 0
možnosti