Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stanice CNN si všimla popálené Natálky. Píše o extremismu v Česku

Slovensko-cest

  15:23aktualizováno  18:51
PRAHA - Soud se žháři z Vítkova a osud malé Natálky zaujaly zpravodajskou stanici CNN, která si reportáž o události pověsila mezi hlavní zprávy dne na své internetové stránce.

Útok ve Vítkově se dostal na první místo na webu stanice CNN. foto: Reprofoto

Článek s titulkem Romská dívka si nese jizvy z útoku nenávisti

Ministr ocenil vyšetřovatele

Ministr vnitra Martin Pecina ocenil čtyři vyšetřovatele loňského žhářského útoku, Lubomíra Metnara, Luďka Nytru, Josefa Kubánka a Miroslava Knižátka.

popisuje osud malé Natálky i útržky výpovědí žhářů před soudem. S odkazem na kritickou zprávu EU zmiňuje nerovný přístup českých Romů ke vzdělání a práci.

Server cituje odborníka na extremistické skupiny z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše, podle nějž DS nebyla do útoku na romský dům zapojena přímo, ale nese odpovědnost za rozdmýchávání protiromských nálad.

Část reportáže se zmiňuje o Lucii Šlégrové, která byla na kandidátce DS v krajských volbách v roce 2008. Šlégrová popírá, že se DS inspirovala nacistickou ideologií a tvrdí, že prosazuje vlastní nacionalistické myšlenky. "Česká republika by měla být pro lidi, kteří se umějí chovat. Jestliže se cikáni nechtějí řídit pravidly, mohou odejít," cituje CNN Šlégrovou.

Situace v Maďarsku a na Slovensku
Materiál CNN se zmiňuje i o krajní pravici v Maďarsku a o postavení Romů na Slovensku. V bohaté obrazové příloze reportáže je i billboard nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Je na něm fotografie potetovaného muže tmavé pleti s textem Volte SNS, ať nemusíme živit ty, kdo nechtějí pracovat. K objasnění situace Romů na Slovensku si CNN vybrala vesnici Ostrovany, jejíž správa nechala postavit zeď mezi romskou čtvrtí a zbytkem vesnice. Na fotografiích z Ostrovan jsou honosné domy bílých občanů a nuzné romské chatrče.

Reportáž CNN končí analogií útoku na rodinu ve Vítkově a Hitlerovým vyhlazováním židů i Romů a citací premiéra Fischera, který přišel v holokaustu o příbuzné s výjimkou otce a babičky: "Společenská paměť 65 let po druhé světové válce slábne."

Originální článek najdete zde Roma girl bears scars of 'hate attack'.

Autoři: ,