Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Staré privatizace: podniky za babku nesou miliardy

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Škoda Plzeň, Vítkovice, ČKD Praha. Příběhy tradičních českých výrobců se v mnoha rysech podobají. Po megalomanských vizích devadesátých let přišly dluhy a poté privatizace za pár drobných. Nyní podniky svým majitelům vydělávají miliardy korun.

Logo bývalého gigantu Škoda Plzeň foto: MAFRA

Příběhy strojírenských kolosů začaly podobně: ať to byl Lubomír Soudek v plzeňské Škodovce, Jiří Maroušek v ČKD, nebo Václav Pastrňák v ostravských Vítkovicích, o velké plány nebyla nouze. Jenže výsledkem jejich vládnutí v podnicích byly jen miliardové ztráty a nedobytné pohledávky bank. Všechny tři strojírenské holdingy nakonec v letech 1998 až 2000 zkolabovaly.

Privatizace po česku - Škoda Plzeň

S ohledem na význam, tradici a hlavně tisíce zaměstnanců nakonec musel zasáhnout stát prostřednictvím Revitalizační agentury. Ta odkoupila pohledávky státem ovládaných bank a pokusila se o záchranu průmyslových podniků a jejich následný prodej.

Chlouby socialismu

Pozoruhodné je, že stát ve všech třech případech vsadil na "českou cestu" privatizace. A také to, za jak nízkou cenu – aspoň z dnešního pohledu – strojírny prodal. Na druhou stranu všechny tři strojírenské podniky dynamicky rostou a jsou stále úspěšnější na zahraničních trzích.

Typickým příkladem je zkrachovalá Škoda Plzeň. Stát převedl oddlužená aktiva do nové firmy Škoda Holding a na přelomu let 2002 a 2003 holding prodal. Soutěž vyhrál holding Appian, který státu zaplatil pouhých 350 milionů korun a konkurznímu správci dalších 450 milionů.

Privatizace po česku - Vítkovice

Jenže hned za rok 2003 vytvořila Škoda Holding pod novým majitelem provozní zisk 350 milionů korun. To nasvědčuje, že hodnota firemní skupiny byla vyšší – odhadem dvě až tři miliardy korun. A zisky šly za éry ředitelů Martina Romana a Jiřího Zapletala rychle nahoru.

Nikdo za nic nemůže

Ekonom Pavel Mertlík, který byl v letech 1998 a 2001 členem sociálnědemokratické vlády vedené Milošem Zemanem, svaluje hlavní díl viny na předchozí pravicovou koalici v čele s Václavem Klausem. Podle jeho názoru se všechny tři jmenované společnosti staly obětí kuponové privatizace, kdy stát rozdal rozhodující akciové podíly zadarmo.

Prodejní cena prý odpovídala realitě té doby. "Pozdější vlády pouze více či méně úspěšně řešily důsledky ztráty vlastnické kontroly, a to v prostředí neregulovaného trhu a obecně slabé právní ochrany a vynutitelnosti práva," tvrdí Mertlík.

Škoda Holding již v tehdejší podobě neexistuje. Appian postupně všechny klíčové dceřiné společnosti odprodal. Utržil za ně celkem přes 30 miliard korun. A podobná suma v podobě dividend odešla podle zjištění LN na zahraniční účty majitelů Appianu.

Privatizace po česku - ČKD Praha

Topmanažeři a pravděpodobně i skrytí akcionáři Škody Holding namítají, že stát ve výsledku neprodělal. "Stát od privatizace získal na daních a odvodech od plzeňské Škody více než devět miliard korun," zmínil mediální zástupce šéfů Škody Holding Roman Binder.

Lepší než v rukou státu

Prodej za cenu, která se z dnešního pohledu zdá být směšná, se v roce 2003 odehrál i v případě strojírenské divize ostravských Vítkovic. Soupeřili o ni pouze dva zájemci. Vítězem soutěže se hladce stal Jan Světlík, který již o několik let dříve od Vítkovic odkoupil dceřinou firmu Lahvárna Ostrava. Za strojírny Vítkovice zaplatil necelých 402 milionů korun.

Výsledky za rok 2010 již posouvají tržní hodnotu holdingu Vítkovice, který se mezitím rozrostl o další firmy, k sumě okolo deseti miliard korun. "Skupina má dnes téměř 40 firem, přičemž mnohdy nakoupila i své původní konkurenty. A to jsme začínali tím, že jsme koupili zastaralou fabriku bez mašin a bez lidí," vzpomíná majoritní vlastník Vítkovic Jan Světlík.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle odborníků nelze jednoznačně říci, že by stát prodával špatně. "Současná hodnota zmíněných podniků je mimo jiné dána tím, že do nich nový majitel musel významně investovat a zároveň prokázat své manažerské a podnikatelské dovednosti," zmínil řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.

Například Vítkovice od okamžiku privatizace investovaly do modernizace a navýšení výroby přes deset miliard korun. Podnik opět oživil podnikání v řadě oblastí, které předchozí ředitelé chybně prohlásili za neperspektivní a utlumili je. Příkladem mohou být dodávky pro jadernou energetiku.

Noví vlastníci dokázali zhodnotit také ČKD Praha Holding. Tedy zbylou fungující část původní skupiny ČKD, tvořenou podniky z oboru dodávek investičních celků pro energetiku a průmysl. Firma FITE-DV podnikatelů Petra Speychala a Roberta Mariánka získala 85procentní podíl v ČKD Praha Holding v dubnu 2004 a zaplatila za něj státu 302 milionů korun.

Také současná ČKD Group má dnes výrazně vyšší hodnotu než před osmi lety. Podle výsledků za předchozí roky se její tržní ocenění může pohybovat okolo dvou miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!