Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stát chce milosrdnější exekuce, odměny se sníží o polovinu

Ekonomika

  22:11aktualizováno  2. dubna 10:10
PRAHA - Rostoucí příjmy exekutorů související s rychle se navyšujícím počtem exekucí přiměly ministerstvo spravedlnosti zasáhnout. Připravuje vyhlášku, která by měla změnit dosavadní odměny soudních exekutorů. V některých případech by měly odměny exekutorů klesnout až o polovinu.

V současnosti přísluší exekutorům minimální odměna 3 tisíce korun a náhrada hotových výdajů minimálně ve výši 3,5 tisíce korun. Jestliže tedy exekutor vymáhá byť jen 500 korun, inkasuje 6,5 tisíce korun. Nová vyhláška ministerstva spravedlnosti však žádá změnu.

V případech, kdy dlužník bude např. ve hmotné nouzi, zcela nemajetný, nebo se bude jednat o občana se zvlášť těžkým zdravotním postižením, měl by si od něho exekutor účtovat odměnu zkrácenou až o polovinu. Exekutor navíc bude mít pravomoc podle vlastního uvážení sám rozhodnout o snížení vlastní odměny.

Skončí drobné exekuce?
Snížení odměn vyvolává mezi exekutory napětí. Tvrdí, že například snížení minimální odměny na polovinu v případě vymáhání drobných částek povede ke zrušení drobných exekucí. "Prolomení minimální odměny by způsobilo, že například při vymáhání 500 korun by exekutor inkasoval jako odměnu 25 korun. Za takovou částku nepracuje ani prodavačka v supermarketu," řekl viceprezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Podle ředitele Exekutorského úřadu Přerov Roberta Runtáka může být snížení odměn pro některé exekutory likvidační. "Exekutorům přibyla od loňského listopadu práce poté, co převzali agendu, o které do té doby rozhodovaly soudy. Museli proto navýšit počet spolupracovníků. Když se jim nyní sníží příjem, pro některé z nich to může být likvidační," varuje Runták. V současnosti v Česku pracuje 130 exekutorů.

Každý z nich zaměstnává i několik desítek pracovníků. Například přerovský úřad má 135 zaměstnanců. Do konce roku by se přitom měl počet exekutorů v Česku navýšit na 180.

Rychle roste i počet soudem nařízených exekucí. Zatímco v roce 2007 bylo vykonáno 428 tisíc exekucí a v roce 2008 554 tisíc exekucí, loni jejich počet podle odhadů exekutorské komory narostl na 700 tisíc. A je reálné, že jejich počet dále poroste.

Za první čtvrtletí letošního roku bylo podáno celkem 3339 insolvenčních návrhů, což je o 95 procent více než ve stejném období loni. Prudký růst návrhů na insolvenci způsobil dynamický růst návrhů na osobní bankrot, který byl ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím více než trojnásobný.

Včera to oznámila společnost Creditreform. Přestože rostoucí počet exekucí přináší exekutorům i výrazně vyšší příjmy, Runták tvrdí, že roční platy exekutorů jsou i tak srovnatelné s platy průměrných advokátů. "Průměrný roční výdělek exekutora se pohybuje v řádu stovek tisíc," doplnil Prošek.

Odměna podle sympatií
Prošek upozornil, že sporným návrhem v připravované vyhlášce ministerstva spravedlnosti je především ustanovení, podle kterého by exekutor sám mohl rozhodnout o snížení nákladů exekučního řízení a tedy i o vlastní odměně.

"Exekutor se přece nemůže o nákladech rozhodovat podle toho, jestli se jedná o sympatickou slečnu či nesympatického pána," uvedl Prošek. Kdyby takové ustanovení vstoupilo v platnost, dlužníci by prý pak zaplavili obchodní soudy s žádostmi o přezkoumání nákladů. "V konečném důsledku by tak věřitelé čekali déle na peníze a dlužníci na výmaz z registru," řekl Prošek.