Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stát se obrací na policii. Vadí mu podezřelá smlouva na dodávky másla

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Správci hmotných rezerv podali trestní oznámení kvůli podezřelým dodávkám másla do státních nouzových zásob. Důvodem je podle informací serveru Lidovky.cz mimo jiné to, že firmě Milcom servis platí výrazně víc za nakoupené máslo, než pak dostanou při zpětném prodeji stejného zboží. Stát tak přichází o miliony.
Máslo - ilustrační foto

Máslo - ilustrační foto foto: Shutterstock

Smlouva na dodávku a následnou obměnu másla do státních nouzových rezerv pochází z roku 1993, má 44 dodatků a řadu bodů, které vedení Správy státních hmotných rezerv (SSHR) považuje za velmi nestandardní.

Kontrakt se společností Milcom servis proto nechá prověřit policií. Předseda správy Pavel Švagr podal podle informací serveru Lidovky.cz trestní oznámení na neznámého pachatele.

Vadí mu například to, že při pravidelné povinné obměně stovek tun másla platí Milcom servis výrazně méně peněz, než vydává správě při jeho nákupu. Pro lepší představu: když si stát od Milcomu kupuje máslo do svých skladů, zaplatí za jednu tunu v průměru o deset tisíc korun víc, než pak dostane za stejné množství při obměně.

PSALI JSME:

Naráz se zpravidla mění zásoby několika stovek tun a stát tak přichází o jednotky milionů korun. Celkem Milcom servis skladuje a obměňuje pro stát zhruba 430 tun másla.

„Výdej a doplnění zásob by měl vždy probíhat ve stylu kus za kus, bez nějakých doplatků. Tady se ta cena ale liší u každé tuny másla v průměru o deset tisíc korun v neprospěch státu. Proto chci, aby smlouvu prověřila policie a aby posoudila, jestli bývalí členové vedení správy nepoškodili stát,“ říká předseda správy Pavel Švagr, který je ve funkci od letošního února.

Trestní oznámení nemíří primárně na bývalého předsedu SSHR Ondreje Páleníka, který smlouvu ani dodatky k ní nepodepisoval.

Za sýry se nic navíc neplatí

Jeho nástupce Pavel Švagr odkazuje na to, že při obměně zásob sýrů, který vychází ze stejné smlouvy jako u másla, neplatí správa nic navíc. Firma dostává zaplaceno “pouze“ za skladování a obměňování.

Lidovky.cz oslovily i dodavatele másla, společnost Milcom servis. Její ředitel Josef Vychodil tvrdí, že cenový rozdíl pro každý rok stanovilo vedení správy hmotných rezerv a jeho firma své povinnosti vždy plnila.

Od roku 2009 SSHR s Milcomem podepsala každých dvanáct měsíců dodatek, který smluvní vztah protáhl o další rok. Bez výběrového řízení.

STÁTNÍ REZERVY:

Správa státních hmotných rezerv schraňuje nejrůznější komodity pro případ krizových stavů.

Jde například o záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin.

Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásobu ropy, leteckého petroleje, ale také cisteren na pitnou vodu, hasičské techniky, potravin či léků.

S dodavateli má podle potřeby smlouvy na pravidelnou obměnu zboží tak, aby ve skladech bylo vždy k dispozici „čerstvé“ zásoby.

Ředitel Vychodil hájí cenový rozdíl u másla tím, že odráží změnu hodnoty potraviny během dvouletého skladování v mrazírnách při teplotě minus osmnáct stupňů.

„Rozpětí umožňuje takovou obměnu vůbec obchodně provést. Naskladňuje se vždy máslo čerstvé a vyskladňuje máslo stolní, které prošlo mrazírenským skladováním, ve stáří 12 až 23 měsíců od data výroby, a má tedy nižší obchodní hodnotu a možnost uplatnění na trhu,“ vysvětluje ředitel Milcomu.

Stát má na placení kratší dobu

Cenový rozdíl však není jediným důvodem, proč se správci strategických rezerv obrátili na policii. Znepokojuje je například nevyrovnanost ve lhůtách pro placení. Když stát máslo nakupuje, musí za něj zaplatit do sedmnácti dnů. Když ho Milcomu prodává, firma mu může zaplatit až za 35 dnů.

Zásobníky společnosti Mero, která pro SSHR skladuje ropu v Nelahozevsi.

Důvodem pro podání trestního oznámení je také už zmíněné neustálé prodlužování a upravování víc než dvacet let staré smlouvy několika desítkami dodatků.

I proto nyní SSHR vyhlásí novou soutěž, která má přinést nového, takzvaného ochraňovatele této komodity už pro nový rok. Smlouva by měla mít trvání tři roky, pak dojde k novému výběru dodavatele.

„Trestní oznámení nesměřuje na dodavatele ani na bývalé vedení správy, ale na neznámého pachatele, protože u takto složité smlouvy nejsem schopen zhodnotit míru jejich trestní odpovědnosti,“ uzavírá šéf správy rezerv Pavel Švagr.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.