Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stát před rokem slíbil žalobu kvůli uvězněné naftě. Ještě ani nevybral právníky

Evropa

  6:00
PRAHA - Premiér tehdy mluvil velmi rázně: budeme se soudit o českou strategickou naftu zadržovanou v Německu. Slova Bohuslava Sobotky se datují ke konci dubna loňského roku. Od té doby ale k činům nedošlo, zástupci státu ještě nevybrali právníky, kteří by žalobu podali.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Zjitřenou atmosféru před více než rokem vyvolala skutečnost, že konkursní správce padlé firmy Viktoriagruppe – která pro Česko skladovala část nouzových zásoby nafty – neuznal našemu státu vlastnické právo k palivu za více než miliardu korun.

Úkol vysoudit zpět těchto 80 milionů litrů nafty, uložených ve skladu v bavorském Kraillingu, dostal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Insolvenční správce Mirko Möllen sice letos v zimě kývl na možnost, aby si Češi naftu odvezli, to však zatím nedovolují rozbité koleje v německém areálu. Správce zároveň Česku nepřiznal vlastnictví a do budoucna si vyhradil právo se o naftu za 1,2 miliardy soudit.

Jak to uděláme s naftou za miliardu? Češi jednali se zájemci o sklad Viktoriagruppe

Stát tedy nemá v této citlivé záležitosti vůbec nic jistého, a proto jsou žaloba a soudní spor stále aktuální. K tomu ještě Česko, jako největší věřitel naftové firmy Viktoriagruppe, vymáhá dalších 600 milionů korun za nezaplacené daně a jiné poplatky. Ani tyto pohledávky konkursní správce dosud neuznal.

Jenže český majetkový úřad stále nemá k dispozici externí advokáty specializované na německé právo. Lépe řečeno: stále nedokončil jejich výběr. Přitom o záměru podat žalobu mluvil ÚZSVM už loni na jaře a zadávací dokumentace k zakázce pochází ze srpna téhož roku. A už v listopadu rozlepili úředníci šest obálek s nabídkami.

„V současné době probíhá posuzování a hodnocení. Žádná lhůta stanovena není, nicméně naší snahou je mít vyhodnocení veřejné zakázky co nejdříve. Poté budou moci být zveřejněny podrobnosti,“ popsal v listopadu mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

„Intenzivně řešíme“

Zakázka na právní služby související s insolvenčním řízení v Německu je na dobu neurčitou a její předpokládaná hodnota je bezmála dvanáct milionů korun bez DPH. Od rozlepení obálek uplynulo téměř půl roku, ale majetkový úřad o zakázce stále ještě nerozhodl. Jak je to možné?

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim 2014 odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci 2014 sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
  • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
  • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
  • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.

„Máme povinnost dodržovat zákon o veřejných zakázkách, včetně všech zákonných lhůt. V opačném případě bychom se vystavili reálnému riziku zrušení výběrového řízení ze strany ÚOHS. V rámci výběru právní kanceláře probíhalo transparentní a otevřené výběrové řízení v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a předpokládáme, že bude ukončeno v blízké době,“ sdělil mluvčí letos v únoru.

Na konci dubna se problematika „intenzivně řešila“ a docházelo k „některým procesním krokům“. A květen? „Nic nového není,“ vzkázal mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Podle všeho však roli v pomalém výběru právníků nehraje pouze byrokracie, ale také vyčkávací taktika. V tuto chvíli totiž majetkový úřad v kauze Viktoriagruppe ustoupil do pozadí a složité vyřizování návratu 80 milionů litrů nafty do Česka nechává na Správě státních hmotných rezerv (SSHR).

Tento úřad, vedený předsedou Pavlem Švagrem, si platí vlastní právníky, kteří vyjednávají s insolvenčním správcem Mirko Möllenem. Na konci loňského roku jim končila smlouva, ale SSHR bez výběrového řízení advokátní skupině Mareš Partners prodloužila spolupráci, na což před časem upozornil server Neovlivni.cz. Finančním stropem pro jejich služby je 80 milionů korun.

K této kritizované zakázce - která podle serveru míří k advokátům s vazbou na vliného právníka Radka Pokorného, přítele premiéra Bohuslava Sobotky - by ovšem správci rezerv nepřistupovali, pokud by majetkový úřad měl už vysoutěžené své „německé právníky“.

Oficiálně důležitější úlohu v citlivé kauze Viktoriagruppe zastává právě zmíněný ÚZSVM. Jeho reprezentant Jiří Fidler je členem věřitelského výboru padlé firmy a dohlíží mimo jiné na to, aby Češi nepřišli zkrátka při budoucím uspokojování věřitelů.

Kromě návratu nafty je třeba vymoct i dalších 600 milionů, které Viktoriagruppe Česku dluží. Fidler bude mimo jiné spolurozhodovat o prodeji majetku firmy, hlavně skladů v Kraillingu a Chlumci nad Cidlinou.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

Mezi oběma vlivnými úřady bylo v minulosti cítit napětí. Hlavně na podzim loňského roku, kdy jejich zástupci s insolvenčním správcem otevřeně jednali o kompromisním řešení „80 na 20“, tedy že by si Češi odvezli většinu nafty a pětiny paliva se vzdali ve prospěch konkursní podstaty. Tato varianta, kterou by musela posvětit vláda, ovšem padla.

Padlého strážce české nafty chtějí koupit slovenští investoři Slavia Capital

Majetkový úřad loni v listopadu zdůraznil, že odpovědnost při jednáních o možném rozdělení nafty ležela hlavně na správcích rezerv.

„Důrazně popírám informace o tom, že bych jezdila za insolvenčním správcem do Mnichova vést věcná nebo obchodní jednání. Ta jsou vedena výlučně SSHR,“ uvedla v listopadu šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že majetkový úřad jednáních poskytujeme právní podporu.

Na vyřešení klíčové zakázky, která přinese právní podporu pro německý problém českého státu, však úřad stále čeká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!