Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Sto milionů z nafty zadržované v Bavorsku má už Česko jistých

Čerpací stanice. foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Státu se sice už vrátila většina v ­Bavorsku zadržovaného paliva, ale miliony litrů stále chybí a ­o ­vlastnictví těch zbývajících ještě není rozhodnuto. Konkurzní správce zatím Česku přiznal jen náhradu za­ 6,3­ milionu litrů.
  7:00

Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která roky vymáhá českou rezervní naftu z německého skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, má důvod k malé oslavě. Insolvenční správce Mirko Möllen uznává Česku první větší pohledávku – zhruba sto milionů korun za chybějících 6,3 milionů litrů nafty, které se ze skladů v bavorském Kraillingu záhadně ztratily ještě před tím, než na sebe Viktoriagruppe kvůli daňovým dluhům podala návrh na insolvenci.

„Je to v podstatě zatím jediná významnější pohledávka, kterou správce české straně uznal,“ uvedl včera pro LN předseda SSHR Pavel Švagr. K uznání pohledávky došlo už loni v souvislosti s dohodou o přepravě českých zásob nafty z Kraillingu do českých skladů státní firmy Čepro.

Pravidelná přeprava nafty začala na podzim a skončila tento týden, kdy do Česka dorazilo na 90 ­procent z původně uložených 75 milionů litrů nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Kdy dorazí zbylých zhruba sedm milionů litrů (přibližně šest vlaků), není jisté.

České pohledávky v kauze zkrachovalé Viktoriagruppe.

Záleží to na tom, jak rychle se podaří odkalit zůstatek v nádržích a­ vyčíslit, kolik nafty ještě zbývá. Až poté, co bude známo přesné množství navrácené nafty, bude možné porovnáním s původním objemem přesně vyčíslit i manko, které ve skladu vzniklo. Předběžně zjištěný objem 6,3 milionů litrů a uznaná pohledávka sta milionů korun se tedy mohou ještě změnit.

Správa kromě toho podle Švagra ještě vymáhá v rámci insolvence od Viktoriagruppe zhruba 200 ­milionů korun jako pohledávky za náklady na právní služby, neuhrazené faktury a pokuty z minulých let. Tuto sumu však správce Möllen dosud neuznal. Neuznal ani pohledávky, které požaduje česká celní a finanční správa za dlužné spotřební daně a­DPH ve výši zhruba 352 milionů korun.

Aby nebylo rizik spojených s insolvenčním řízením a­ skladováním české nafty málo, nelze úplně vyloučit, že Česko bude muset navrácenou naftu, respektive část její hodnoty, Möllenovi vrátit. Sice souhlasil s její přepravou do Česka, ale nikdy neuznal, že Česko má na zadržované palivo vlastnický nárok. Prý se česká nafta mohla ve skladu smísit s jinou.

„Správce má do února příštího roku termín, do kterého může podat žalobu na určení vlastnictví. Tomu bychom se samozřejmě všemi právními prostředky bránili,“ říká Švagr.

Pochybný kontrakt

Celý pochybný kontrakt vznikl v­ roce 2010, kdy SSHR – tehdy pod vedením Ladislava Zabo – umožnila dodatkem smlouvy Viktoriagruppe skladování české rezervní nafty v německém skladu.

Přestože v té době nebylo známo, kdo Viktoriagruppe skutečně vlastní, a smlouva pořádně neřešila podmínky, za jakých musí firma Česku naftu v případě potřeby poskytnout zpět. Česko-německá firma údajně nabídla za skladování výhodně nízkou cenu. Nižší, než za kolik byla tehdy ochotna skladovat státní rezervy státní firma Čepro

Viktoriagruppe se však dostala do dluhů a v roce 2014 na sebe podala insolvenční návrh.

Nafta, která byla uskladněná u zkrachovalé soukromé německé firmy...
Plnění vlakových cisteren ve skladu v německém Kraillingu.

„Ten kontrakt byl od samého počátku zvláštní,“ soudí Ivan Indráček, šéf Unie nezávislých petrolejářů, jež sdružuje menší distributory a prodejce pohonných hmot. „Můžeme se ptát, co za tím vším bylo. Zda opravdu skladování u Viktoriagruppe vyšlo levněji než v domácích skladech, když si naopak jiné německé firmy nechávají skladovat naftu u nás,“ dodal Indráček.

Skladovat krizové rezervy pohonných hmot na území sousedního státu umožňuje legislativa Evropské unie. Čepro u nás tímto způsobem skladuje už přes dva roky rezervní naftu pro Německo.

„Vše musí být velmi detailně ošetřeno ve smlouvě. Jsou přesně definované podmínky a požadavky obou stran... Musíme být připraveni prakticky ze dne na den Němcům naftu poskytnout,“ popsal podmínky, za nichž Česko skladuje německé zásoby, šéf Čepra Jan Duspěva.

Autor: