14. dubna 2008 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Strojírnám hrozí miliardová pokuta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Společnost Siemens - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Siemens - ilustrační foto | foto: AFP

BRNO Brněnský krajský soud zřejmě příští týden rozhodne o rekordní miliardové pokutě za kartel několika nadnárodních strojíren. Firmy Siemens, Alstom, Hitachi, Toshiba a další dostaly loni sankci v celkové výši 941 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Je to nejvyšší pokuta, jakou kdy úřad udělil. Soud nyní rozhodne, zda ji potvrdí, anebo dá za pravdu firmám a rozhodnutí ÚOHS zruší.

"Budeme se snažit to hned na prvním jednání rozhodnout," uvedl soudce David Raus. Jednání ale patrně bude zdlouhavé. Na straně žalobců stojí desítka strojírenských skupin - Siemens, Alstom, Hitachi, Areva, Toshiba, Fuji Electric, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Nuova Magrini.

Uvozovky dolníMartin Pecina: Podobný kartel nemá v Česku obdobyUvozovky horní


Firmy podle soutěžního úřadu asi 16 let od roku 1988 téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila.

V Česku to jen v letech 2001 až 2004 byly zakázky za 700 milionů korun, například na rozvodny  Mikulov,Kunovice, Kaplice, Strakonice a elektrifikaci trati Kadaň-Karlovy Vary.

Firmy už za stejný delikt pokutovala i Evropská komise. V tomto případě šlo loni o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii, přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun). 

Už dříve soudci uvedli, že je případ dost složitý. ÚOHS třeba vůbec poprvé pokutoval firmy, které v ČR vůbec nepůsobí. "I když ale na našem trhu nepůsobily, stalo se tak po dohodě, a jde tedy o vylučovací kartel," vysvětlil už dříve šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Podle něj zatím v Česku podobný kartel nemá obdoby. Podniky už rekordní sankci 941 milionů korun zaplatily.
ČTK, Lidovky.cz
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...

r.v. 2009, naj. 133 236 km, diesel
240 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz