28. června 2010 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Summit G20 končí, Obama přivítal plány na snižování deficitů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Prezident USA Barack Obama mluví o regulacích na finančních trzích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Barack Obama mluví o regulacích na finančních trzích | foto: Reuters

TORONTO Americký prezident Barack Obama přivítal závazek skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 snížit rozpočtové deficity, ačkoli dříve varoval, že příliš rychlá úsporná opatření by mohla poškodit ekonomiku.

Informovala o tom agentura AP. Skupina G20 se v komuniké vydaném po skončení víkendového summitu v Kanadě zavázala ke snížení svých rozpočtových deficitů na polovinu do roku 2013.

Upozornila však, že její hlavní prioritou je podpora hospodářského růstu, a ponechala jednotlivým zemím možnost postupovat vlastním tempem a zvolit takovou politiku, která bude vyhovovat národním zájmům.

Obama uvedl, že komuniké je v souladu s jeho názorem, že snížení deficitů je významné pro středně dlouhé a dlouhé období. Dodal, že v krátkém období je důležité zachovat stimulační výdaje v zemích, které si to mohou dovolit.

Spojené státy prosazují pomalejší přechod ke snižování rozpočtových deficitů než Evropa, která se nyní potýká s dluhovou krizí. "Konkrétní cíl snížit deficity rozvinutých ekonomik do roku 2013 o polovinu je výrazným úspěchem pro Německo, které zřejmě přesvědčilo ostatní, že je zapotřebí věnovat pozornost rozpočtovým obavám finančních trhů" uvedl analytik Marco Annunziata ze společnosti UniCredit.

Obama podle agentury Reuters rovněž vyzval k výrazným změnám v katarském kole jednání o liberalizaci obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO) a prohlásil, že současné návrhy jsou nepřiměřené. USA se v uplynulých dnech vzájemně obviňovaly s Čínou z blokování dohody o liberalizaci obchodu.

Nynější kolo jednání o liberalizaci obchodu začalo již v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být původně hotovo do roku 2004. Jednání však byla několikrát přerušena kvůli sporům o zemědělský obchod mezi vyspělým světem a rozvojovými zeměmi.

Skupina předních průmyslových zemí G8 o víkendu upustila od svého závazku dokončit katarské kolo rozhovorů o liberalizaci světového obchodu v letošním roce.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz