Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svatomartinské nabídne v Česku stovka vinařů. Převládají bílá vína

Ekonomika

  16:00
VALTICE - Sečteno, ochutnáno. Degustace posledních vín přihlášených k označení Svatomartinské potvrdila, že 11. listopadu se po celém Česku představí celkem 379 mladých vín z letošní úrody od 106 vinařů a vinařských firem.

Svatomartinská mladá vína foto: MAFRA - Karel Pešek

Licenci na použití značky Svatomartinské, tedy splňující daná chuťová a senzorická kritéria, získalo po dvou kolech hodnocení degustátory na zámku Valtice 88 procent ze všech přihlášených vín. Počtem je to o deset víc než loni, vinařů se přitom ale zapojí o pět méně.

Svatomartinské víno

Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína raných odrůd.

Bílé víno

Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský

Červené víno

Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Růžové víno, klaret

Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké

Svatomartinské a jeho výrobci:

r. 2016

111 vinařů a vinařských společností

369 licencovaných vín

2,3 milionu lahví

r. 2017

106 vinařů a vinařství

379 licencovaných vín

2,2 milionu lahví

Zdroj: Národní vinařské centrum

„Není to tím, že vína, která nedostala licenci, byla špatná, ale potřebují spíš ještě víc času,“ říká Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, tedy instituce, která značku Svatomartinské víno vlastní a celou marketingovou akci už od roku 2005 pořádá.

Mezi víny, která vinaři poprvé představí na svatého Martina, převládají každoročně bílá, méně je červených, ale roste počet stále oblíbenějších růžových.

Svatomartinská vína jsou téměř výhradně tuzemskou záležitostí. Jen malý zlomek se vyváží na Slovensko. A naprostá většina pochází z vinic na Moravě.

Letos se dostane při svatomartinských slavnostech k lidem přesně 2,196 milionu lahví s letošním mladým vínem. Z toho ale jen jednotky procent pocházejí z vinohradů v Čechách. Letošní svatomartinská vína jsou však řečeno slovy vinařů pěkná. I když jako většina mladých vín nejsou určena k archivaci, vinaři je doporučují vypít nejpozději do jara, třeba jako nápoj k pečené huse, rybám nebo zvěřině.

„Část z přihlášených vín nevyhovuje kritériím, letos to bylo zhruba 12 procent a spíše ta od menších vinařství. Je to spíš tím, že potřebují ještě nějaké dva tři měsíce, pak budou také bezproblémová,“ hodnotí úroveň dvou kol letošní degustace na zámku Valtice Marek Babicz, hlavní someliér Národního vinařského centra, které odborné posouzení letošních vzorků organizovalo.

Čeká nás dobrý ročník

Úroda letos bude o něco nižší než loni, kdy čeští a moravští producenti vyrobili na 58 milionů litrů vína. Nicméně co se kvality týče, nebudou prý vyznavači dobrého vína zklamáni. „Zatím je ještě předčasné hodnotit celý ročník, ale vůbec nebude špatný. V září nás potrápily deště, předtím velké sucho a v květnu mrazy, ale přesto se dá odhadnout, že vína budou pěkná,“ soudí Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů.

Renomované Vinařství Hrabal, které ročně vyprodukuje zhruba 150 tisíc litrů vína, přihlásilo do hodnocení například svůj portugal. „Je letos lehčí, ale lahodný na pití,“ pochvaluje si spolumajitel vinařství Stanislav Hrabal.

Asie láká české pivovary. Krušovice míří na čínský trh

Svatomartinské víno, jakási českomoravská obdoba tradičního francouzského beaujolais nouveau, je nejen slavností k představení mladých vín nového ročníku, ale především také marketingová akce, která má zviditelnit produkty, vinaře a obecně pak celý obor.

Někteří dávají přednost vlastnímu uvedení mladého vína bez použití známky Svatomartinské. „Je to na každém, jak se rozhodne. Značka si už po letech svou pozici našla a každý, kdo chce tuto příležitost využít, má možnost,“ říká šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Autor: