Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Světové firmy investují 900 miliard dolarů ročně do digitalizace průmyslu

Ekonomika

  8:08
PRAHA - Více než 900 miliard dolarů ročně hodlají investovat nejvýznamnější světové firmy do roku 2020 do programu Průmysl 4.0. Ukázal to průzkum poradenské společnosti PwC mezi více 2000 podniky napříč sektory z 26 zemí světa. Průmysl 4.0 je současný trend digitalizace, automatizace výroby.
Dolar.

Dolar. foto: Shutterstock

Program Průmysl 4.0 navazuje na digitalizace výroby a stále častější propojení výrobních zařízení napříč celou společností. Všechny produkty, stroje, místnosti a další součásti podniku budou propojeny a dostanou vlastní část inteligence. Díky tomu je bude možné kontrolovat a řídit vzdáleně například přes internet. Důležitou roli již nyní hrají takzvaná cloudová úložiště, 3D tisk, vzdálený monitoring, chytré sklady apod.

„Jednoznačným benefitem a motivací, proč se Průmyslu 4.0 intenzivně zabývat, je průměrný návrat investic do dvou let a zvýšení konkurence schopností na lokálním i globálním trhu. Třetina výrobních společností již nyní hodnotí svou úroveň digitalizace jako vysokou. V příštích pěti letech by na takové úrovni měly být dvě třetiny podniků,“ uvedl odborník na Průmysl 4.0 ze společnosti PwC ČR Tomáš Pluhařík.

Průmyslová revoluce 4.0 sníží náklady a zvýší produktivitu

Podniky již nyní využívají konkurenční výhody postavené na inovacích, plné digitalizaci výrobních procesů a správném vyhodnocování dat z fyzických procesů výroby. Průběžné investice ve výši pěti procent obratu umožňují společnostem rozšíření měřících jednotek, propojení prostředí i dostatečný trénink zaměstnanců a držet krok s rychlým technologickým vývojem.

„V českém prostředí vidím obrovské nadšení a vůli naskočit na celosvětovou vlnu Průmyslu 4.0. Mnoho oslovených společností se obává ztráty konkurenceschopnosti, pokud nedokážou pružně reagovat. Největší riziko pro české podniky hrozí v souvislosti s překotným vývojem technologií, které nekorespondují se zažitými bezpečnostními, procesními a personálními opatřeními,“ popsal Pluhařík zkušenosti z českého trhu.

Zástupci dotazovaných společností zdůrazňují úspory nákladů (v průměru o 3,6 procenta), kterých dosáhli díky zavedení Průmyslu 4.0.

„Pokud se naplní jen polovina očekávání spojená s Průmyslem 4.0, v následujících pěti letech se zásadně změní konkurenční prostředí. Hlavním úskalím v masivním rozšíření programu není podle dotazovaných společností samotná technologie, ale spíše nedostatek dlouhodobé vize, sdílení znalostí a zkušených odborníků,“ upozornil Pluhařík.

Průmysl 4.0 přinese podle PwC řadu nových pracovních pozic, příležitostí a změn v mnoha odvětvích. Pro společnosti bude znamenat úsporu času, zvýšení efektivity a flexibility.

Autor: