Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svobodova volba: buď Prahu zadluží, nebo Blanku otevře později

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Hospodaříme bez dluhů, máme vždy vyrovnaný rozpočet, pyšnilo se vždy hlavní město pod vedením občanských demokratů. Prodražení tunelu Blanka o zhruba deset miliard a další investice do budoucna mohou ale tradici vyrovnaných rozpočtů zvrátit. Byť dnes představitelé pražské koalice ODS a ČSSD tvrdí, že tomu tak nebude.

Nové vedení Prahy prakticky nemá šanci se v budoucnu nezadlužit. Z velké míry za to může právě Bémova garnitura, která nachystala celou řadu investičních akcí, na které Praha nemá peníze.

Desetimiliardové navýšení ceny za tunel Blanka v praxi nabízí dvě možnosti: buď se město kvůli dostavbě zadluží a Blanka bude stát podle plánu v roce 2012, anebo budou rozpočty vyrovnané, ale stavba se posune až do roku 2014. V pondělí se klub zastupitelů za ODS přiklonil k variantě vyrovnaného rozpočtu pro rok 2011. Příjmy města činí 37,4 miliardy korun a 46,4 miliardy jsou plánované výdaje. Rozdíl by mělo město pokrýt z úspor z minulých let. To ovšem znamená prodloužení stavby tunelu Blanka do roku 2014.

Primátor Bohuslav Svoboda nyní nechává svůj tým detailně prověřovat smlouvu s Metrostavem na Blanku včetně čtyř tisíc stran dodatků. Podle něj je nejprve nutné znát pravý stav věcí, pak lze hledat možné škrty.

Jak chce Praha hospodařit

Rozklikněte pro zvětšení

Sám Svoboda ale připouští, že by Praha mohla mít deficitní už příští rozpočet. "V tomto roce ne. Nemáme problém s případným dluhem nebo obligacemi. Peníze by se ale nesměly projíst, nýbrž jít do investic. Je ale nutné znát přesně stav věcí," odpověděl včera Svoboda na dotaz LN, zda si kvůli prodražení tunelu Blanka nebude muset brát Praha půjčku.

Experti: Volby v Praze nebyly v pořádku

Hospodářské noviny (HN) mají k dispozici dva expertní posudky politologů, kteří tvrdí, že pražské volby neproběhly podle zákona. Expertizy říkají, že volby znevýhodnily malé strany.

Tomáš Lebeda - odborník na volební systémy a vedoucí katedry politologie Univerzity Palackého v Olomouci:
"Rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů, ovlivnilo výsledek hlasování, a to především ve prospěch ODS. Kdyby Praha tvořila jeden volební obvod, současná koalice by nezískala většinu hlasů v zastupitelstvu." 

Jan Outlý - politolog z Metropolitní univerzity v Praze:
"Moje závěry se kryjí se závěry kolegy Lebedy."

ODS řeší těžké dilema
"Když se ukáže, že je výhodnější, aby se Blanka postavila co nejdříve, je půjčka jedna z variant. V tuto chvíli ale říkám, že by si Praha půjčovat neměla. Investiční akce se musí nejprve dostat pod kontrolu," říká Svobodův stranický kolega, starosta Prahy 11 a místopředseda finančního výboru magistrátu Dalibor Mlejnský. Naproti tomu šéf pražských socialistů a šéf finančního výboru magistrátu Petr Hulinský rovnou mluví o nutnosti prodloužit stavbu Blanky až do roku 2014.

"V tuto chvíli probíhají finanční analýzy. Je ale také třeba se podívat na stavební připravenost. Například po loňském propadu Blanky se nezdá, že by dodavatel stihl všechny práce v plánovaném termínu," říká. Věc je komplikovaná především pro občanské demokraty. Zástupci ODS ve vedení magistrátu i dřívější členové rady se od rozhodování bývalého vedení města distancují a vinu za prodražení Blanky dávají bývalému primátorovi Pavlu Bémovi a šéfovi odboru investic Jiřímu Tomanovi. Jenže zatímco Toman byl "jen" vlivný úředník (Bémův nástupce Bohuslav Svoboda se Tomana zbavil), u kritiky Béma je to "střelba do vlastních řad". Exprimátor vzkazuje, že je vina na straně nynějšího vedení Prahy.

ČTĚTE DÁLE:


Jakýkoliv konflikt tak musí zákonitě vyústit do přestřelky v rámci ODS. Jenže věc se zdaleka nemusí týkat jen Béma, ale může v ODS rozpoutat širší neshody. Do plánu na Blanku byla zahrnuta celá řada projektů v městských částech, které se stavbou bezprostředně nesouvisí. V Praze 6 se například pod vedením ODS za zhruba 60 milionů opravovaly z rozpočtu na Blanku chodníky, v Praze 7 si vymysleli jiný most, takže cena vzrostla ze 400 tisíc na zhruba miliardu.

ČTĚTE VÍCE:

Pokud se stavba tunelu protáhne o dva roky, bude rozkopané město popouzet Pražany především právě proti ODS. Kdyby ale Svoboda řešil potíž půjčkou a zadlužením, bude mít v zádech Béma, který bude poukazovat na to, že pod jeho vedením měla Praha vždy vyrovnané rozpočty. A také opozici. Pokud podle informací LN Svoboda něco opravdu nechce, je to po kritizovaném uzavření koalice s ČSSD zahájit vládu nad Prahou zadlužováním města.

ČTĚTE DÁLE:

"Dědictví po předchozím vedení je tlak na postupné zadlužování Prahy. Nové vedení přebírá rozpočet v dobrém stavu, ale s velkými investičními závazky," tvrdí bývalý zastupitel za SNK-ED Jiří Witzany. Podle šéfa klubu zastupitelů TOP 09 Tomáše Hudečka jsou takovými investicemi Ústřední čistírna odpadních vod za téměř 20 miliard, dále prodloužení trasy A za 19 miliard či nová trasa metra D, která by měla podle pesimistických odhadů vyjít až na 40 miliard korun.

"My navrhujeme, aby se daly na stůl všechny naplánované investice města a vypracoval se plán, jak je postupem času zafinancovat. Nebráníme se ani půjčce, zvláště když se využije poměrně dobrého ratingu hlavního města a výhodných úrokových sazeb," říká Hudeček. Na snahu vedení Prahy rozvrhnout dostavbu tunelu Blanka ale může být také jiný pohled, který pod podmínkou anonymity uvedl jeden z představitelů ČSSD: "Kdyby se Blanka otevřela v roce 2012, nebyla by z toho žádná sláva. V roce 2014 je před volbami, navíc se dá ještě prezentovat dosaženými úsporami."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!