Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Být Syřanem je konkurenční výhoda. Hassan dál vozí Čechy do Arábie

Blízký východ

  6:00
PRAHA - Když v roce 2011 propuklo takzvané arabské jaro, nebylo Hassanu El Hassanovi zrovna nejlépe. Jednak kvůli citové vazbě k rodné Sýrii, kde válečný konflikt ničil vzácné památky a bral si lidské životy. Ale i proto, že demonstrace a boje v arabských zemích nepříjemně postihly byznys jeho cestovní kanceláře.

Zakladatel cestovní kanceláře Palmyra Hassan el Hassan se synem Júnisem. foto:  František Vlček, MAFRA

V Praze podniká Hassan El Hassan už téměř čtvrtstoletí. Vystudoval zde novinařinu, vzal si Češku a jako jeden z prvních začal vozit české turisty do arabských zemí. Nejprve autobusem do Ammánu a Damašku, o pár let později i na palubě letadel. Do té doby byly ceny letenek na Blízký východ astronomické.

Dnes devětapadesátiletý podnikatel si vybral region, u nějž musí bojovat s předsudky zákazníků, ale i reálnými hrozbami, které nevyzpytatelně putují arabským světem.

Místo doletu: nedůležité. Lidé kupují lety podle ceny, prodejci mění taktiku

Hassanova cestovní kancelář, v níž pracuje s manželkou a dvěma dětmi, se navíc jmenuje Palmyra, což symbolicky odráží složitost jeho byznysu. Syrské město s významným antickým dědictvím, které loni na jaře dobyl Islámský stát a kde před několika měsíci začal odpalovat vzácné památky.

Také do Palmyry ještě před pěti lety vozil klienty, Sýrii tehdy (právem) označoval za velmi bezpečnou zemi, kterou by Češi měli poznat.

„Vím samozřejmě o tom, co se v Palmyře děje, ale nikdy jsem nenašel odvahu se na záběry ničení chrámů podívat. Je to hrozné. Když k těm událostem došlo, řada lidí pochopila, co náš název znamená, chodili za námi a vyjadřovali sympatie,“ vzpomíná Hassan El Hassan nad arabskou kávou.

Zakladatel cestovní kanceláře Palmyra Hassan el Hassan se synem Júnisem.

Před událostmi arabského jara tvořily cesty do Sýrie, Jemenu, Libye a dalších arabských zemí včetně Iráku zhruba 90 procent příjmů jeho cestovní kanceláře. Tragické události proto Hassana velmi zasáhly.

„Docházelo k ničení vzácných historických památek, kromě Sýrie také v Iráku, Jemenu a Libyi, nemluvě o lidských životech,“ připomíná hořce Hassan El Hassan. Některé zájezdy musela Palmyra z bezpečnostních důvodů zrušit, do dalších – tehdy bezpečných – arabských zemí se lidé začali bát jezdit.

HASSAN EL HASSAN

  • Je mu 59 let, narodil se v syrském Homsu.
  • V tehdejším Československu vystudoval žurnalistiku. Jako zpravodaj syrských novin pokrýval události Listopadu 89.
  • V roce 1991 založil s manželkou Helenou cestovní kancelář Palmyra zaměřenou hlavně na Blízký východ.
  • Začínali s autobusovou linkou do Ammánu a Damašku, v roce 1994 poprvé nabídli také letecké zájezdy.
  • Palmyra se v současné době zaměřuje na individuální pobyty na míru. V rodinném podniku pomáhají i Hassanovy děti Júnis a Leila.

Cestovní kancelář to nepoložilo, ale musela svoji nabídku doplnit o další destinace, jako jsou Maledivy, Indie, ostrov Mauritius nebo Seychely.

„Ekonomicky to nebylo nejsnazší období, ale zvládli jsme ho. O konci jsme neuvažovali. Doplnění naší nabídky o nové zájezdy bylo v té době kvůli stále rostoucí konkurenci tak jako tak v plánu, ale arabské jaro tuto změnu urychlilo,“ popisuje pětadvacetiletý Júnis El Hassan, majitelův syn, který má v Palmyře na starosti obchod a marketing.

Za dobu, co v malé rodinné firmě působí, vypozoroval, že zákazníci citlivě reagují téměř na každou událost na Blízkém či Středním východě nebo na severu Afriky. Když se něco stane v jedné zemi, bojí se jezdit do jiné, i když jsou od sebe tisíce kilometrů vzdálené.

A právě v tomto směru Hassanovým pomáhá, že pocházejí ze Sýrie a arabský region dobře znají. „V tom je podle mě naše největší konkurenční výhoda. Dokážeme zákazníky přesvědčit, že víme, o čem mluvíme. Nikdy bychom neriskovali jejich bezpečí,“ říká Hassan mladší.

Zakladatel cestovní kanceláře Palmyra Hassan el Hassan se synem Júnisem.
Zakladatel cestovní kanceláře Palmyra Hassan el Hassan se synem Júnisem.

Cestovka tedy sází hlavně na to, že si její klienti své zkušenosti předávají. Cesty do arabského a blízkovýchodního regionu v Palmyře nevzdali. Už ale tvoří „jen“ asi 50 až 60 procent tržeb firmy. Dále vozí Čechy třeba do Spojených arabských emirátů, Ománu, Jordánska, Maroka, Kataru nebo nebo klidných oblastí Libanonu.

Palmyru naštěstí zatím nezasáhly negativní nálady části Čechů proti lidem přicházejícím do Evropy s migrační vlnou a muslimům obecně. Navzdory tomu, že zakladatel firmy pochází ze Sýrie, z níž utíká velká část běženců.

„To se nás zatím naštěstí nedotýká. Lidé k nám přicházejí často na doporučení a takové zákazníky nic neodradí,“ popisuje šéf Palmyry Hassan El Hassan. Co se děje v jeho rodné zemi, ho ale trápí. Stejně tak to, že západní země podle něj dlouho situaci v Sýrii podceňovali, a i proto vyrostl Islámský stát do současně síly. K událostem – které poškozují i jeho byznys – podle něj tedy vůbec nemuselo dojít.

„Kdyby se všichni politici, kteří dnes bojují proti islámu, předtím věnovali stejnou energii řešení podstaty problému v Sýrii, nemusely by nyní do Evropy proudit davy uprchlíků,“ dodává Hassan.

Autor: