Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Tajemné ethereum. Největší konkurenci bitcoinu věří Microsoft i MasterCard

Ethereum, největší konkurent bitcoinu. foto: Shutterstock

PRAHA - Bitcoin je nejznámější a také největší digitální měnou. Jeho technologie i rostoucí hodnota inspirovala vznik řady dalších měn a systémů. Jako nejúspěšnější konkurent se v posledních měsících ukazuje ethereum, aktuálně druhá nejhodnotnější digitální měna, ale také systém, kterému věří řada velkých společností, přestože má za sebou několik afér.
  6:00

Právě o ethereu se přitom mluví jako o vyšším vývojovém stupni digitální měny a někteří experti předpokládají, že svého předchůdce v budoucnu přeroste.

Bitcoin

  • Je největší takzvanou kryptoměnou s celkovou hodnotou přes 125 miliard dolarů.
  • Jedná se o měnu, která není řízená žádnou centrální bankou či státem, a umožňuje anonymní transakce.
  • Nové „mince“ vznikají takzvanou těžbou. Ta spočívá ve složitých výpočtech, pomocí nichž se vytváří bloky proběhlých transakcí, které se tak stávají nevratnými.
  • Každý blok obsahuje i všechny předešlé bloky a tvoří takzvaný blockchain, což je jakási účetní kniha, která obsahuje celou historii transakcí.
  • Blok vzniká zhruba každých 10 minut. Ten, kdo ho vytvoří jako první, získá odměnu v podobě nových bitcoinů.
  • Síť je nastavena tak, aby bylo možné vytěžit maximálně 21 milionů bitcoinů, výpočetní náročnost se přitom postupně zvyšuje. Odměna pro těžaře se tak každé zhruba čtyři roky snižuje o polovinu. V současné době je odměnou za vytěžený blok 12,5 bitcoinu.
  • Vznikl v roce 2009, stojí za ním programátor či skupina vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto.

Bitcoin se vypracoval z pozice experimentu na měnu s celkovou hodnotou 113 miliard dolarů (téměř 2,5 bilionu korun), jak ukazuje server Coinmarketcap.com. Zároveň ho již nepřímá jen skupina nadšenců, ale i celá řada obchodů.

Ethereum, jehož „mince“ se nazývají ether, je nyní na druhém místě s 29 miliardami dolarů. Platební systém je ale pouze jednou z funkcí, které systém dovede. Prostřednictvím účetní knihy etherea (takzvaný blockchain) lze kromě posílání peněz zároveň uzavírat i „chytré smlouvy“. 

Taková smlouva se sama spustí v momentě, kdy jsou splněny určité podmínky, a je vypořádána platbou v etheru.

Uložení smluv v síti, která není centralizovaná, pomáhá jejich zabezpečení i vynucování. Zároveň lze takové kontrakty jen těžko cenzurovat či podvodně měnit, jelikož události v síti jsou prakticky nevratné.

Právě vytváření takových smluv přitáhlo pozornost velkých jmen ze světa byznysu. V březnu tohoto roku se zformovala skupina Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která chce na základě etherea vytvářet služby pro byznys. Do EEA se již přidaly i firmy jako Microsoft, Intel či karetní asociace MasterCard.

Velmi častým využitím takového systému je nyní získávání kapitálu pro firmy, počítá se ale také se systémy pro bankovnictví, řízení firem či pro takzvaný internet věcí, tedy velké množství zařízení připojených k síti.

Známý i neznámý tvůrce

Zajímavým rozdílem je i samotný původ systému. Bitcoin vznikl v roce 2009 na základě práce anonymního programátora či skupiny vystupující pod jménem Satoši Nakamoto. I když se již objevila řada spekulací, kdo za pseudonymem stojí, nikdy se původ měny nepodařilo prokázat. Ethereum v roce 2013 vymyslel tehdy devatenáctiletý programátor Vitalik Buterin a pro veřejnost ho spustil v roce 2015.

Systém má podobný základ jako bitcoin. Ten je nyní velmi náročný na výpočetní výkon počítačů a vyžaduje proto specializovaný hardware, který navíc podnikatelé sdružují do takzvaných farem, kde takových zařízení provozují velké množství najednou. Bitcoin tak bývá kritizován za to, že jeho energetická náročnost se rovná spotřebě celých států.

I přes nadšení a investice řady velkých firem má ale ethereum za sebou i několik afér. Systém zažil několik útoků hackerů, za posledním velkým problémem však paradoxně stojí vývojář, který se snažil dalším napadnutím zabránit.

Těžba bitcoinu spotřebuje za rok více energie než třetina Česka. A jeho cena letí nahoru

Ether řada uživatelů drží v elektronických peněženkách, které poskytuje například společnost Parity. Její vývojář vystupující pod přezdívkou devops199 omylem připravil uživatele o jejich ether v hodnotě 150 až 300 milionů dolarů.

Jeho cílem přitom původně bylo opravit chybu v kódu peněženek. Firmu totiž letos napadli hackeři a ukradli ether v hodnotě zhruba 32 milionů dolarů. Parity sice původní slabinu odhalila, její oprava ale přinesla novou chybu.

Vývojář si však omylem přivlastnil digitální peněženky uživatelů. Když zjistil, co se stalo, zpanikařil a kód rychle smazal. Výsledkem však nebyl návrat do původního stavu, přístup k penězům se naopak navždy ztratil, jelikož transakce v systému jsou z jeho podstaty nevratné.

Dělení měn

Podobný problém má však jen jedno velmi radikální řešení, které si ethereum vyzkoušelo loni - rozdělení měny na dvě. Hackeři tehdy ukradli zhruba 60 milionů dolarů z platformy The DAO a k dělení došlo ve snaze ukradené prostředky vrátit.

Hodnota bitcoinu za dva dny odepsala přes tisíc dolarů

Síť zjednodušeně řečeno funguje jako účetní kniha, která obsahuje historii proběhlých transakcí. Ethereum se tak vrátilo v záznamech zpátky do bodu před krádeží a začalo psát účetní knihu znovu. Část uživatelů však tento krok odmítla a dál pracuje s původní historií transakcí. Měna se tak fakticky rozdělila a původní verze se nyní obchoduje pod názvem ethereum classic.

Dělením si prošel ale i bitcoin. Ten má sice za sebou řadu úniků a krádeží z jednotlivých burz, k dělení však došlo kvůli sporům ve vývojářské komunitě o podobu kódu. Z digitální měny se proto oddělil nový systém nazvaný bitcoin cash, který se nyní obchoduje samostatně a s celkovou hodnotou 14 miliard dolarů zůstává třetí nejhodnotnější měnou hned za ethereem. Bitcoin měl v listopadu projít ještě dalším dělením. Po dlouhé debatě se ale zastánci dělení rozhodli proces zastavit, protože nenašli dostatečnou podporu.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...