Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Televize půjde zvětšit i srolovat. Světoví výrobci představili její budoucnost

Ekonomika

  19:07
Světoví výrobci představili na největším světovém veletrhu inovací CES 2018 budoucnost televizí. Můžeme se podle nich těšit například na televizi s umělou inteligencí, srolovatelnou obrazovku a ještě větší rozlišení.

Díky modularnímu designu mohou spotřebitelé postavit svůj televizor na vzdálenost přesahující 100 palců. foto: Samsung.com

Davy lidí jsou na veletrhu CES všudypřítomné, asi největší koncentrace návštěvníků je ale na výstavišti v Las Vegas před obří, více než tříapůlmetrovou obrazovkou ve stánku Samsungu. Téměř každý návštěvník se chce na vlastní oči podívat na nový „zázrak“ mezi televizemi. Samsung totiž na veletrhu představil novou technologii, která slibuje téměř revoluci.

Obrazovka jako na festivalu

Výborný obraz, obří úhlopříčka i chytré funkce jsou dnes naprosto běžnou záležitostí, navíc jsou takové televize i cenově dostupné. Výrobci se tak předhánějí v dalších technologických inovacích – přinášejí televize se stále novými možnostmi a nadále vylepšují kvalitu obrazu.

Asi nejzásadnější novinku z tohoto pohledu ukázal na veletrhu CES korejský Samsung. Svou obrazovku The Wall zatím představil jen jako koncept, ale i tak budí velkou pozornost. Televize je totiž založena na zbrusu nové technologii, kterou Samsung nazval Micro LED.

Podstatou je, že zobrazovací panel nepotřebuje podsvícení, každý pixel je totiž schopen vydávat světlo sám, podobně jako je tomu u dnes čím dál populárnějších OLED panelů. Jelikož zde ale nejsou diody organického původu, měl by mít Micro LED panel lepší životnost a také nižší spotřebu elektrické energie než stejně velký OLED panel.

Sony má projektor zabudovaný v elegantním stolku.
Samsung představil „The Wall“, 146palcovou modulární televizi s Micro LED...

Výhodou je i fakt, že podobně jako u OLED panelů lze Micro LED používat jako takzvané bezokrajové displeje. Samsung na svém prototypu televize s úhlopříčkou 355 centimetrů ukazuje, že tyto bezokrajové moduly lze poskládat vlastně do libovolné velikosti.

Myšlenka je následující: uživatel si nebude kupovat televizi jako takovou, ale pořídí si jen určitý počet panelů, které poskládá do výsledné požadované velikosti přístroje. Přitom kdykoli bude moci přikoupit panely další a úhlopříčku panelu si tak zvětšit. V praxi to tedy funguje velmi podobně jako obří LED obrazovky používané k promítání obrazu třeba na hudebních festivalech.

Samsung ovšem zatím u své revoluční novinky neprozradil, kdy by ji vůbec mohl začít vyrábět a#dodávat zákazníkům. Známá tudíž není ani cena. Jisté však je, že jakékoli Micro LED televizory budou v příštích letech, pokud se vůbec dostanou na trh, patřit k tomu bezkonkurenčně nejdražšímu: výroba panelů totiž bude, alespoň z počátku, velmi náročná.

Ovladač je minulostí

Nové televize samozřejmě představily i další značky. Velikou ofenzivu přichystalo třeba Sony, hodně se v USA snaží i čínská firma TCL, která vyrábí především cenově dostupné televizory. Ať už však novinky pochází od jakéhokoli výrobce, jeden rys mají v drtivé většině společný: budou takzvaně inteligentní.

Televizory v nadcházející sezoně už totiž nebudou jen chytré – nebudou mít tedy jen obyčejné připojení k internetu a možnost instalace různých aplikací. Vybaveny budou umělou inteligencí, která umožní kompletní hlasové ovládání, a spoustou nových funkcí – například v podobě kontextového vyhledávání obsahu. Někteří výrobci se v tomto ohledu spolehnou na své vlastní technologie, jiní do televizorů zabudují hlasové asistenty, jako jsou Alexa od Amazonu nebo Google Assistant.

Hudba budoucnosti

Na veletrhu CES se dočkali i příznivci ohebných displejů. Divize LG Display se v rámci veletrhu pochlubila panelem s úhlopříčkou 65 palců, který je možné při nepoužívání srolovat a schovat do základny. Zatím jde ale stále jen o experimentování s technologií ohebných OLED displejů a stejně jako v případě novinky od Samsungu není vůbec jasné, kdy a za jakou cenu se s něčím takovým setkáme v praxi.

Zkrátka nepřijdou ani uživatelé, kteří netouží po televizorech, ale přesto vyžadují velký a jasný obraz. Sony a LG představilo i velmi lákavé projektory, které jsou určeny pro ty uživatele, kteří chtějí být z hlediska umístění obrazu doma trochu flexibilnější. Sony má projektor zabudovaný v elegantním stolku, LG zase v přenosném reproduktoru.

K vidění je pak na veletrhu i několik televizorů s rozlišením 8K, tedy dvojnásobkem obrazových bodů oproti současným 4K televizím. To je však opravdu hudba budoucnosti, ostatně ani 4K obsah není dnes stále příliš běžný, a než se dočkáme pořadů, které bude možné sledovat rovnou v 8K rozlišení, bude to asi ještě nějakou dobu trvat.