Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pozor na těžbu břidlicových plynů, ohrožuje vodu, varuje studie

USA

  7:00
LONDÝN - Způsob těžby z břidlicových hornin zvaný hydraulické frakování s sebou nese možná rizika podobná těm, jaká šlo v minulosti pozorovat u vědeckých a technických inovací jako azbest, tabák či škodlivá látka thalidomid. Uvádí to studie, kterou vypracoval hlavní vědecký poradce britské vlády Mark Walport.

Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. foto: Reuters

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě plynu či ropy v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; její tlak v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn.

ČTĚTE TAKÉ:

USA se díky frakování staly soběstačné v dodávkách zemního plynu. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky. Někteří se obávají, že by mohl zvýšit těžkou nákladní dopravu v zemědělských oblastech či urychlit globální oteplování. Některé evropské země včetně ČR na využívání frakování uvalily moratorium. Vláda britského premiéra Davida Camerona ale kontroverzní techniku podporuje. Walport ve své studii uvádí příklady inovací, které byly přijaty ukvapeně a měly negativní vliv na životní prostředí a na zdraví. Jsou jimi třeba azbest, mnoho pesticidů, rtuť, tabák nebo thalidomid, což je látka, která se v 50. a 60. letech minulého století užívala v lécích proti těhotenským nevolnostem; později se zjistilo, že se kvůli ní rodí děti se zdeformovanými končetinami.

„Ve všech těchto a mnoha jiných případech vedlo opožděné uznání nepříznivých vlivů nejen k vážným dopadům na zdraví a životní prostředí, ale také k masivním výdajům a snížení konkurenceschopnosti firem a ekonomik pokračujících po špatné cestě,“ stojí ve studii. Tuto řadu by prý v současné době mohlo rozšířit frakování. Podobná dilemata představují i „vzrušující nové možnosti“ nanotechnologií.

Británie a svět by mohly klimatické změny řešit pouze za pomoci účinnějšího využívání energií a energiemi z obnovitelných zdrojů, „zájmy odvětví fosilních paliv však stojí v cestě“, stojí v jedné z kapitol studie, ze které citoval list The Guardian.

Britská královská akademie inženýrství ve své studii před dvěma lety dospěla k závěru, že řádně regulované frakování by mohlo být bezpečné. Podle jejího mluvčího jsou tvrzení v nedávno zveřejněné Walportově zprávě velmi obecná a nebezpečí spojené s frakováním je velmi malé.

Autoři: ,