Lidovky.cz

Jaderní giganti už vědí, jak má vypadat Temelín

Ekonomika

  9:46
PRAHA - Soutěž o dostavbu Temelína vstupuje do své vrcholné fáze. Trojice uchazečů o zakázku převzala d energetické skupiny ČEZ detailní informace, jak by měly vypadat nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Přes tři tisíce stran zadávací dokumentace poslouží podnikům ucházejícím se o zakázku jako podklad pro zpracování závazných nabídek.

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Trojici zájemců tvoří americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium vedené podnikem Škoda JS. Své nabídky by měly předložit 2. července příštího roku. Následně ČEZ vybere vítěze a nejpozději v prosinci 2013 s ním podepíše smlouvu o dostavbě dvou temelínských bloků.

ČTĚTE VÍCE K TEMELÍNU:

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Vláda nevylučuje, že pátý jaderný blok může po roce 2020 vzniknout také v Dukovanech.

Jedná se přitom o největší zakázku, kterou je možné v Česku získat. Její hodnota se může pohybovat od 150 do 200 miliard korun. Není proto divu, že se všichni uchazeči o zakázku v posledních týdnech snažili zaujmout pozornost potenciálních českých dodavatelů, politiků i veřejnosti.

Areva

Nicolas Sarkozy
  • jejich reaktor by měl mít nejvyšší výkon
  • nejslabší lobbing politiků

Například ruský Rosatom v minulém týdnu podepsal smlouvy o spolupráci s 15 českými výrobci a dodavateli služeb pro jadernou energetiku. Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko jim osobně nabídl spolupráci nejen na temelínském projektu, ale také na dalších jaderných blocích, které bude Rosatom stavět v Evropě a Asii.

"Zaručujeme, že české podniky získají 70 procent z celé temelínské zakázky," slibuje Kirijenko. Westinghouse sází na politický lobbing. Během nedávné cesty českého premiéra Petra Nečase do Spojených států patřil temelínský tendr mezi hlavní témata jednání.

Westinghouse

Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný.

  • silná podpora amerických orgánů včetně prezidenta
  • technologicky jsou nejdál
  • není jasný podíl českých dodavatelů

Proto není divu, že si čas na českého premiéra našel i prezident Barack Obama. Ani Westinghouse nezapomíná na české dodavatele, v srpnu podepsal smlouvu o spolupráci s inženýrskou firmou I & C Energo.

Snaží se také francouzská Areva, která prý už v Česku nalezla 145 možných subdodavatelů. "V globálním řetězci dodavatelů figuruje značný počet českých firem. Ty se podílejí například na výstavbě jaderné elektrárny Olkiluoto 3 ve Finsku a elektrárny Taishan v Číně," připomněl regionální šéf Arevy ve střední Evropě Thomas Epron.

Cena může být ještě vyšší

O vítězi zakázky rozhodne více kritérií. Jenže například úroveň bezpečnosti trojice zvažovaných reaktorů je srovnatelná. "Jeden reaktor má silnou stránku v jedné oblasti, druhý zase někde jinde. Když vše poskládáte dohromady, vychází vám srovnatelná úroveň," potvrzuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Konsorcium Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress

Ruský premiér Vladimír Putin.
  • asi nejlepší napojení na české podniky, slibují jim zakázky za 4–5 miliard eur
  • technologie je v Česku již vyzkoušená
  • možné obavy z přílišné závislosti na Rusku

Zhruba srovnatelná může být i cena v poměru k výkonu, i když ekologičtí aktivisté odhady o ceně do 200 miliard korun zpochybňují. "Bez ohledu na případného vítěze tendru budou nové reaktory velmi drahou investicí. Zkušenosti ze dvou rozestavěných reaktorů v Evropě ukazují, že se cena dvou reaktorů v Temelíně může vyšplhat až k 300 miliardám korun," varuje Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Kritériem, které může o vítězi rozhodnout, tak může být právě podíl českých dodavatelů na celkovém objemu prací. Pro co možná nejvyšší zastoupení domácích firem se několikrát vyslovil premiér Nečas i vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. A samozřejmě za něj aktivně lobbují šéfové strojírenských a technologických podniků.

Vedení společnosti ČEZ klade důraz ještě na další faktor. "V době, kdy budeme rozhodovat o vítězi zakázky, bychom rádi viděli aspoň jeden blok vítězné společnosti v provozu. Ani jeden ze tří zájemců v tuto chvíli dokončený blok v provozu nemá," zmínil v září v rozhovoru pro LN šéf ČEZ Daniel Beneš.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.