Lidovky.cz

Romanův konec: prohra, či vítězství?

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Bývalý šéf ČEZ Martin Roman vypadá na první pohled jako manažer, který v letošním roce nejvíc ztratil. Opak může být pravdou. Jako předseda dozorčí rady si vliv na chod skupiny ČEZ udržel a současně se zbavil značné části mediální pozornosti.

Bývalý ředitel gigantu ČEZ Martin Roman foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Roman skončil ve funkcích předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ v září. Jako důvod uvedl únavu po sedmi a půl letech v čele nejziskovější české společnosti. Média však spekulovala o zcela jiných důvodech.

INFOGRAFIKA

Mladá fronta Dnes přinesla materiály, podle kterých měl Roman být spoluvlastníkem plzeňského Škoda Holdingu, nebo přinejmenším inkasovat podíly na jeho zisku. A současně mu přihrávat výhodné zakázky. Roman tato obvinění odmítá. Ze Škodovky se prý zcela stáhl, když na jaře 2004 nastoupil do čela ČEZ.

Spekulovalo se také o nespokojenosti premiéra Petra Nečase a dalších členů vlády s údajně malým nadšením vedení ČEZ pro investici do nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Romanovo funkční období v představenstvu mělo skončit v únoru 2012. Roman sám s další pětiletkou v čele ČEZ nepočítal - a Nečasova vláda také ne.

Rezignace na ředitelskou funkci tak vypadá jako elegantní řešení, jak prosadit vlastní zájmy. Různé lobbistické skupiny nedostaly čas na ovlivnění ředitelské volby. Vláda musela rozhodovat v časové tísni - a tak se novým šéfem ČEZ stal Romanův kamarád a nejbližší spolupracovník Daniel Beneš.

Roman pomáhá číst

A čím se Martin Roman zabývá v posledních týdnech? Věnuje se rodině a charitě. A užívá si skutečnosti, že už není středem zájmu médií. Pokračuje Romanova spolupráce s prestižním gymnáziem PORG, které řídí prezidentův syn Václav Klaus mladší. "Dále se podílím na projektu Čtení pomáhá, do kterého se zapojilo již 75 tisíc mladých čtenářů," řekl LN bývalý šéf ČEZ.

ČTĚTE TAKÉ:

Nekončí ani Romanovy manažerské aktivity. Kromě dozorčí rady ČEZ je také členem dozorčí rady rakouské pojišťovací skupiny Vienna Insurance Group, do které náleží například česká Kooperativa, a je členem rady ředitelů maďarské rafinerie MOL.

O dalších plánech do budoucna zatím Roman hovořit nechce. Podle týdeníku Ekonom nedávno odmítl "zajímavou nabídku" na manažerský post v Německu.

ČEZká republika

Stát je téměř se 70 procenty akcií většinovým vlastníkem ČEZ. Podle řady pozorovatelů to však za sedmileté Romanovy éry vypadalo často spíš naopak. ČEZ získal značný vliv na vládu i tvorbu nové energetické legislativy.

Začít lze třeba skutečností, že koordinátorem prací na nové Státní energetické koncepci a následně též náměstkem ministra průmyslu, se stal bývalý topmanažer ČEZ František Pazdera. Návrh nové energetické koncepce je založen na doporučení, aby se Česko do budoucna spolehlo hlavně na jadernou energetiku.

Podle informací LN měl ČEZ také značný vliv na vznik a schválení nového zákona o podporovaných zdrojích energie. Zákon, který nyní čeká na schválení v Senátu, výrazně osekal výhody pro investice do obnovitelných zdrojů v Česku.

Stejně tak ČEZ ze zákulisí protlačil schválení přídělu části emisních povolenek na období let 2013 až 2019 zdarma. "Občany České republiky tyto lobbystické úspěchy ČEZ a dalších majitelů elektráren oberou o několik desítek miliard korun, které by stát mohl inkasovat z prodeje emisních povolenek," říká Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.