Lidovky.cz

Krize sráží cenu elektřiny, je nejníže za 13 měsíců

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Pokles téměř o 15 procent zaznamenala od počátku září cena elektřiny na pražské burze. Pokud se trend neobrátí, domácnosti a firmy mohou doufat aspoň v malé snížení účtů za elektřinu od počátku příštího roku.
Elektřina (ilustrační foto).

Elektřina (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Ještě na počátku září se na pražské energetické burze obchodovalo s elektřinou pro rok 2013 za 56 eur za megawatthodinu. Včera cena klesla na pouhých 48 eur. Obavy z ekonomické recese tak zcela smazaly nárůst, ke kterému došlo loni na jaře po odstavení šesti jaderných bloků v Německu.

INFOGRAFIKA: Zdražování proudu

proud

Elektřina se vrací na úroveň, na které se obchodovala v roce 2007. "Při startu pražské energetické burzy byly obavy, že burza zdraží elektřinu v Česku. Výsledek je takový, že cena je stejná jako v době spuštění burzy před pěti lety," upozornil generální sekretář pražské Power Exchange Central Europe (PXE) David Kučera.

Dokonce je mírně levnější. Cena elektřiny na rok 2008 byla v době startu PXE v červenci 2007 fixována na úrovni 50,5 eura za megawatthodinu, což při tehdejším kurzu odpovídalo 1427 korunám. Aktuální cena elektřiny na příští rok v přepočtu vychází "jen" na 1234 korun za megawatthodinu.

Ceny pro domácnosti s otazníky

Vzhledem k nadbytku elektrárenských kapacit, nastupující ekonomické recesi i mírné zimě zatím důvody k růstu tržních cen elektřiny schází. Přesto to nemusí automaticky znamenat, že ceny pro domácnosti od příštího ledna klesnou.

U domácností totiž tvoří samotná energie méně než polovinu celkových výdajů za elektřinu. Více než polovinu ceny tvoří položky, jejichž výši stanovuje nikoli trh, ale Energetický regulační úřad. "U regulovaných složek je pravděpodobný nárůst ceny o jednotky procent v důsledku očekávaných investic do přenosové a distribučních soustav," odhaduje ředitel firmy Amper Market Jan Palaščák.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledek tak může být nakonec podobný jako na počátku roku 2010, kdy sice samotná elektřina zlevnila, ale prospěch pro zákazníky smazal nárůst plateb za obnovitelné zdroje a distribuci. Také nyní je možný pohyb oběma směry.

Nová šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se však netají snahou regulované složky ceny snižovat. Jasno ohledně cen pro příští rok tak bude až na konci listopadu, kdy regulátor vydává svá cenová rozhodnutí.

Nakupovat, nebo spekulovat?

Poměrně výhodná cena láká k nákupu dodavatele elektřiny i velkoodběratele. "Ceny elektřiny pro příští rok se nám jeví jako zajímavé pro nákup a i u našich zákazníků evidujeme zvýšený zájem o uzavírání kontraktů pro rok 2013," uvádí mluvčí firmy United Energy Trading Dominika Nováková.

Podobně to vidí společnost Lumius. "Důležitý je také kurz koruny k euru. Vzhledem k tomu, že se kurz drží pod 26 korunami, doporučujeme našim klientům nakupovat," říká Miloň Vojnar, ředitel firmy Lumius. Lumius je čtvrtým a United Energy Trading šestým největším dodavatelem elektřiny na českém trhu.

Šéf pražské energetické burzy David Kučera zatím zvýšený zájem o elektřinu nepozoruje. Trh prý od počátku roku doslova zamrzl a téměř nikdo neobchoduje. Výrobci elektřiny vyčkávají na vzestup ceny a odběratelé naopak často sázejí na další pokles.

Loňský rok se přitom energetické burze vydařil. Objem uzavřených obchodů s elektřinou s dodáním v Česku meziročně narostl o 11 procent na 22,2 miliardy kilowatthodin.

Ještě lépe se dařilo druhé energetické burze, kterou v Česku provozuje operátor trhu OTE. Zatímco PXE se zaměřuje na dlouhodobější kontrakty, OTE má na starosti denní a vnitrodenní trh s elektřinou. Objem obchodů s elektřinou na denním trhu OTE v loňském roce narostl o 73 procent na více než 10 miliard kilowatthodin.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.