Lidovky.cz

Ekonomika

10 mýtů o svícení: Smí se na úsporné žárovky sahat?

Elektrická energie podraží foto: Reprofoto

Rozhovor
Letos v září nadobro skončí prodej jakýchkoliv klasických žárovek. Završí se tak úsilí Evropské komise, která si už v roce 2009 vytkla za cíl sprovodit tento nehospodárný zdroj světla ze světa i přes značnou nevoli Evropanů.
  8:00

Plán přechodu k úspornějším žárovkám počítal s postupným odstraňováním "edisonek" z trhu podle jejich příkonu. V září 2009 jsme se tak rozloučili s nejvýkonnějšími 100 wattovými, o rok později následovaly 75 wattové, a loni skončil prodej "šedesátek".

Stáhnutí klasických žárovek z prodeje se ve státech EU neobešlo bez kritických hlasů. Evropská komise však má pro toto rozhodnutí spoustu argumentů: používání nových žárovek má do roku 2020 ušetřit tolik energie, kolik za rok spotřebuje 11 miliónů domácností, každá z nich by měla na nových svítidlech uspořit až 600 korun ročně.

On-line poradna

Konzervativní Evropany však oficiální statistiky příliš nepřesvědčí. Nové alternativy ke klasickým žárovkám jsou navíc opředeny množstvím zažitých omylů a polopravd.

Jaké jsou nejčastější mýty ohledně úsporných žárovek?

#1: Úsporné žárovky jsou drahé a nevyplatí se za ně utrácet.

Opak je pravdou. Kompaktní úsporné žárovky dokáží oproti klasické žárovce uspořit až 80 % spotřeby, u některých typů LED žárovek je to dokonce až 93 %. V případě průměrné domácnosti (25 žárovek) dokáže výměna klasických žárovek za žárovky úsporné snížit výdaje na elektřinu až o 580 Kč za měsíc. "Návratnost investice do dražšího úsporného světelného zdroje je kolem půl roku," říká Robert Hladil ze společnosti eSvetlo.cz . 

#2: Na úsporné a LED žárovky se při zapojování a jiné manipulaci nesmí sahat holou rukou.

V žádném případě tomu tak není. Dotyk ruky kompaktním žárovkám a LED žárovkám vůbec neublíží. To platí pouze pro žárovky halogenové.

Úsporné zářivky versus klasické.

#3: Úsporné a LED žárovky se nesmí často vypínat a zapínat, protože to výrazně zkracuje jejich životnost.

Současné typy kompaktních žárovek a LED žárovek jsou testovány většinou na 500 000 vypnutí a zapnutí, takže jsou pro běžný provoz v domácnosti naprosto vhodné. Pro extrémně časté spínání (např. schodišťové vypínače) jsou na trhu i speciální kompaktní úsporné zářivky, které jsou spínatelné neomezeně.

#4: V úsporných žárovkách je jedovatá rtuť, která může člověka při poškození žárovky otrávit.

LED žárovky neobsahují rtuť žádnou. Kompaktní úsporné žárovky sice rtuťové páry obsahují, ale jedná se o stopové množství, které by člověku ublížilo snad jen v případě, kdyby olizoval střepy rozbité žárovky. Navíc na rozdíl od klasických a halogenových žárovek jsou kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky recyklovány, což přispívá i k ochraně přírody.

#5: Světlo z úsporných žárovek je vždy bledé a tlumené. Navíc LED žárovky svítí pouze modře.

Naprostý nesmysl. Jak kompaktní úsporné žárovky, tak LED žárovky se vyrábějí v barvě od 2 700 Kelvinů (teplé bílé světlo srovnatelné s barvou klasické žárovky). Kompaktní úsporné žárovky se vyrábí i v širší škále až do 6 500 Kelvinů (denní světlo). Zároveň i s různou intenzitou od tlumeného jasu až po výkonný reflektor. U LED žárovek svítí skutečně čip (dioda) modrou barvou, ale při zabudování do žárovky je kryt filtrem, který upravuje barvu světla, včetně klasického teplého bílého s hodnotou 2 700 Kelvinů.

#6: Úsporné a LED žárovky často blikají a svítí nestabilně.

Záleží samozřejmě na kvalitě zářivky. Dobré kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky mají vysokofrekvenční předřadník, neblikají a jejich světlo je zdravotně nezávadné a pro oči příjemné.

#7: Všechny úsporné a LED žárovky mají podlouhlý tvar a často se nedají instalovat do některých typů svítidel.

V současné době se vyrábějí jak kompaktní úsporné žárovky, tak LED žárovky, které jsou tvarově identické s klasickými žárovkami.

žárovky - ilustrační foto

#8: Přes uváděnou životnost se úsporné žárovky brzy porouchají a příliš dlouho nevydrží svítit.

Nedodržení garantované svítivosti je časté u nerenomovaných výrobců, kteří nabízejí sice levné varianty úsporných světelných zdrojů, ale s diskutabilní kvalitou. U renomovaného výrobce platí klasická dvouletá záruka a uváděná životnost je v praxi naprosto reálná.

#9: Klasickými žárovkami lze vytápět a jejich výměnou za úsporné náklady na topení v domácnosti vzrostou.

Naprostý blud. Je sice pravdou, že například klasická 100 W žárovka přeměňuje 92 % energie na teplo, ale na vytopení průměrné místnosti je potřeba kolem 8 500 W. Z toho vyplývá, že pokud by člověk potřeboval vytopit obývací pokoj o rozloze 28 m², potřeboval by rozsvítit 93 žárovek o příkonu 100 W. To by v přepočtu vyšlo na 740 Kč za jediný den provozu.

#10: Úsporné a LED žárovky pomalu nabíhají a trvá příliš dlouho, než začnou svítit plným výkonem.

LED žárovky svítí okamžitě bez jakékoliv prodlevy. V případě kompaktních úsporných žárovek je již doba náběhu téměř zanedbatelná. Novější typy jsou vyráběny s tzv. rapid startem, kdy žárovka během 5 sekund dosahuje 60 % výkonu a na 100 % se dostává za 30 sekund.

S výběrem správné žárovky pomůžou údaje na obalech

Součástí změn jsou i jednotné štítky a popisy na samotných krabičkách, jenž mají zákazníkovi pomoci vybrat potřebnou žárovku. Největší změnou oproti původní koncepci je rozlišování žárovek podle světelného výkonu, udávaný v lumenech, na úkor příkonu (značený ve wattech).

Srovnání hodnot lumenů (Lm) s watty (W):

1300 - 1400 Lm = 100 W
920 - 970 Lm = 75 W
700 - 750 Lm = 60 W
410 - 430 Lm = 40 W
220 - 230 Lm = 25 W

Na krabičkách jsou také povinně informace o životnosti. Průměrná životnost u klasických žárovek je tisíc hodin, u fluorescenčních a LED žárovek je to však mnohem více (viz tabulka).

Na obalech bude vyznačena i barva světla, která má spotřebitelům pomoci rozlišit žárovky podle jejich potřeb. Rozlišuje se na teple bílé světlo, jež je vhodné na relaxaci a studeně bílé světlo, určené na práci.

Důležitým údajem jsou i spínací cykly. Obecně platí, že fluorescenční žárovky nejsou vhodné do spotřebičů, jenž se zapnou víckrát než třikrát denně, žárovkám s kovovým vláknem to naopak nevadí.

Vedle zmíněných informací však budou na obalech i další údaje, třeba zahřívací doba, stmívání či provozní teplota.

Rozdělení žárovek podle tříd

EU rozlišuje žárovky na čtyři třídy. Třída C zahrnuje halogenové zářivky plněné xenovým plynem (ušetří 20 až 25% energie při stejném výkonu jako u starých žárovek), patří sem i vylepšené klasické žárovky s kovovým vláknem, které EU plánuje zdokonalit do roku 2016 na třídu B a A.

Do třídy B spadají rovněž halogenové zářivky a žárovky s kovovým vláknem, jenž jsou navíc vybaveny infračerveným povlakem, který zvýší oproti původní koncepci spolehlivost o 45%. Aby se však takového zlepšení dosáhlo, je třeba transformátorů, jenž se dají koupit jako samostatné jednotky, ale lze je sehnat i jako součást svítidel či žárovek.

Fluorescenční žárovky slibují mimořádně dlouhodobou životnost (údajně šest až patnáct tisíc hodin svícení, pro srovnání klasické vydrží maximálně tisíc hodin). Jsou poměrně finančně nákladné, ale díky své efektivnosti by se investice do nich měla poměrně rychle vrátit.

LED žárovky jsou v podobě diod známé z domácích spotřebičů, postupně se však stávají i svítidly v domácnostech. Jejich životnost je údajně ještě vyšší, než u fluoresenčních žárovek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.