Lidovky.cz

Policie: Solární nákupy ČEZ jsou v pořádku

PRAHA - Nakupoval státní energetický gigant ČEZ fotovoltaické elektrárny, za které utratil přes deset miliard korun, za přemrštěné ceny? Měla stát opravdu elektrárna v Ralsku pět miliard korun, nebo ČEZ zbytečně zaplatil neprůhledné firmě Amun Re s tajnými vlastníky za její elektrárnu stovky milionů korun navíc?

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy (takzvané slunečnice) – zařízením s elektromotorem, které během celého dne natáčí panely tak, aby byly vůči slunci v ideální poloze. foto: Lidovky.cz

Protikorupční policie, která případ v tichosti šetřila, došla k názoru, že všechny obchody byly v pořádku, a případ odložila.

„Danou věc jsme prověřovali, ale případ byl v minulých dnech odložen,“ řekl LN mluvčí protikorupční služby Jaroslav Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ:

Již v loňském roce případ možného nadsazení ceny a propojení ČEZ s Amun. Re, respektive s jejími vlastníky vyšetřoval Finančně analytický útvar ministerstva financí. Ten ho předal protikorupční policii.

Samotný ČEZ o vyšetřování nevěděl. „Nemáme žádné informace, že by protikorupční policie šetřila nákup elektráren v Ralsku. Žádný dotaz na nás vznesen nebyl,“ uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

 V Lucembursku registrovaná Amun. Re, která na transakci vydělala 670 milionů korun, je spojována s lidmi okolo lobbisty Iva Rittiga, on sám v žádných strukturách okolo Amun. Re nefiguruje. Oficiálně ji zčásti vlastní bývalý spolumajitel české pobočky vydavatelství Hachette Filipacchi Martin Shenar. Druhou polovinu firmy kontroluje neprůhledná kyperská firma Cheerlade Holdings. Tuto společnost v představenstvu Amun. Re zastupuje Drahomír Šachta, známý jako Rittigův dvorní právník.

Firma ČEZ prodala 55megawattovou solární elektrárnu. Cena za jeden megawatt dosáhla téměř 90 milionů korun. Ve stejné době však podle Hospodářských novin německá firma SolarHybrid nabízela v téže lokalitě megawatt za 70 milionů. ČEZ tehdy využití vyšší nabídky vysvětloval tím, že kupoval již hotový projekt. „Cena odpovídala kvalitě zařízení, což následný provoz potvrdil. Konkurenční zdroje postavené na levných panelech bojují s častými výpadky až poloviny výkonu. Pokud jde o projekt, který dává 20 let záruku s bezpečnostním zabezpečením celého areálu, pak cena plně odpovídala,“ uvedl Kříž.

Investice do fotovoltaiky byly pro ČEZ ztrátové

Investice do fotovoltaiky byly pro ČEZ v loňském roce ztrátové, firma na energii ze slunce prodělala přes sto milionů korun. Podle informací LN proto připravuje vyčlenění „slunečních“ projektů do zvláštního fondu. Firma již možný vznik fondu avizovala, zvažuje, že do něj vloží všechny projekty obnovitelných zdrojů. Varianta, která by podle informací LN nakonec měla být vybrána, je však vyvedení pouze fotovoltaických elektráren. Pokud by se to stalo, ztráty či eventuální zisky z prodeje solární elektřiny by zmizely z bilance ČEZ.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.