Lidovky.cz

Kolik stojí podpora obnovitelných zdrojů? Většina Čechů netuší

Ekonomika

  14:11
PRAHA - Většina Čechů nemá reálnou představu o nákladech na podporu obnovitelných zdrojů energie. Lidé většinou zastávají názor, že by obnovitelné zdroje měly být finančně podporovány, ale podpora by neměla být povinností. Vyplývá to průzkumu, který zveřejnila společnost Factum Invenio.

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy (takzvané slunečnice) – zařízením s elektromotorem, které během celého dne natáčí panely tak, aby byly vůči slunci v ideální poloze. foto: Lidovky.cz

"Dvě třetiny populace se kloní k závěru, že příspěvek na obnovitelné zdroje energie by neměl být povinný," uvedl ředitel Factum Invenio Jan Herzmann.

ČTĚTE VÍCE:

Příspěvek na obnovitelné zdroje? Maximálně 300 korun ročně

Většina lidí je dle průzkumu ochotna zaplatit na příspěvcích na obnovitelné zdroje do 300 korun ročně. Nechtějí, aby se jim tím výrazně zvýšil účet za elektřinu. Neuvědomují si však, že domácnosti, které elektřinou svítí a vaří, přispívají ročně na obnovitelné zdroje dle Factum Invenio kolem 1100 korun. Průměrná domácnost, která elektřinou také ohřívá vodu, ročně za takzvanou zelenou energii platí zhruba 2300 korun. Domácnost, která elektřinou také topí, přispívá ročně  kolem 7000 korun.

Lidé se nevyznají ve fakturách za elektřinu

Řada lidí se podle Herzmanna nevyzná ve struktuře své faktury za elektřinu a neví, jakou částkou na obnovitelné zdroje přispívá. "Lidé znají jen konečnou cenu za elektřinu," uvedl. Často si také neuvědomují, kolik stojí celková podpora obnovitelných zdrojů.

Letos tato částka činí přes 38 miliard korun. "Lidé si představují, že se celkové náklady pohybují kolem čtyř miliard," řekl Herzmann.

Devět z deseti Čechů by podpořilo vodní a větrnou energii

Průzkum dále zjistil, že veřejnost by v podpoře preferovala vodní a větrné elektrárny. "Ty by podpořilo přibližně devět Čechů z deseti," uvedl Herzmann. Solární zdroje se umístily až na třetím místě. Mnozí mimopražští respondenti se však vyjádřili negativně vůči stavbám větrných elektráren v přírodě.

Téměř 72 procent veřejnosti se také mylně domnívá, že Česko ve srovnání s vyspělými ekonomikami ve využívání obnovitelných zdrojů zaostává. "Ve skutečnosti přitom Česká republika patří mezi země, které do podpory obnovitelných zdrojů energie investovaly v poměru k HDP nejvíce," poznamenal Herzmann.

ČTĚTE DÁLE:

Pro lidi zůstává stěžejní cena elektřiny

Výhodná podpora obnovitelných zdrojů v posledních letech umožnila rozsáhlý rozvoj především solárních elektráren. Elektřina kvůli nim významně zdražila, protože podpora tvoří část ceny elektřiny. Stát byl nucen sáhnout k opatřením, která rozvoj obnovitelných zdrojů omezila a Energetický regulační úřad chce od roku 2014 zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje.

"Postoj veřejnosti k podpoře obnovitelných zdrojů energie je sice kladný a veřejnost se této myšlence v zásadě nebrání, ale nejdůležitějším kritériem stále zůstává cena, kterou za elektřinu platíme. Pro devět z deseti Čechů je nejdůležitější, aby se cena elektřiny dále nezvyšovala," dodal Herzmann.

Jak probíhal průzkum

Průzkum metodou osobního dotazování agentura provedla v březnu a získala data od více než 1000 respondentů. Část průzkumu se také uskutečnila formou dotazování na internetu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.