Lidovky.cz

Bulharské úřady kontrolují ČEZ, mohl by přijít o licenci

Ekonomika

  22:22
SOFIA/PRAHA - Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné Skupinou ČEZ. Pokud najdou pochybení v její činnosti, mohou jí odebrat licenci. ČEZ ale odmítá, že by se dopustil nějakého pochybení, a kritizuje politizaci celého problému. ČEZ již v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny v Albánii.

Protesty Bulhařů proti ČEZ. foto: Reuters

Podobné kontroly v Bulharsku začaly také v distribučních firmách vlastněných českou společností Energo-Pro a rakouskou EVN. Všichni tři distributoři čelí kritice kvůli vysokým lednovým účtům za elektřinu, proti nimž demonstrovaly v posledních týdnech tisíce Bulharů. O problému informoval server Novinite.

"Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence," řekl serveru ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev. Zároveň ale vyloučil, že by vláda přistoupila ke znárodnění distribučních společností. Řekl, že znárodnění požadované demonstranty nepřipadá vůbec v úvahu. ČEZ může být pouze zbaven licence, a to leda kvůli pádným důkazům. Upozornil, že by to ale energie nezlevnilo.

ČTĚTE DÁLE:

Dobrev také uvedl, že požadavek demonstrantů zveřejnit distributorské smlouvy je opodstatněný a chce vystavit online všechny smlouvy, které nejsou dosud dostupné.

Ministr prohlásil, že "vláda nebude mluvit, ale jednat". Oznámil začátek práce na novelizaci zákonů týkajících se energetické distribuce a tvorby cen energií, napsal server mediapool.bg Podle Dobreva by se o zahájení procesu odebrání licence ČEZ mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V distribučních firmách Energo-Pro a EVN začala kontrola později a o možném odebrání licence by se rozhodovalo až za 20 dní. Samotný proces odebrání licence by podle Dobreva trval zhruba měsíc.

ČEZ ve více než sedmimilionové zemi dodává energii do dvou milionů domácností v západním Bulharsku a v hlavním městě Sofii.

"ČEZ v Bulharsku v plném rozsahu naplňuje veškeré povinnosti, které jí ukládá regulační rámec stanovený tamním energetickým regulačním úřadem, jakož i veškeré další právní závazky. Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. "ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," doplnila.

Ceny jsou zcela regulované, ČEZ je neřídí

Půlpánová dále uvedla, že ceny elektřiny v Bulharsku jsou plně regulované. "Cenu koncovým zákazníkům určuje energetický regulační úřad na základě cenové žádosti distribuční společnosti," řekla. Pokud regulační úřad s navrženou cenou nesouhlasí, může distributorovi nakázat, aby cenu snížil. "Z měsíčního účtu za elektřinu ČEZ získává pouze devět procent z celkové sumy," podotkla Půlpánová.

Protesty proti distributorům trvají déle než týden v celé zemi. Lidé jsou nespokojeni hlavně s tím, že prý v lednových účtech položky za servis a distribuci překračovaly asi o 120 procent cenu spotřebované elektřiny.

Demonstranti požadují znárodnění distribučních sítí, někteří kvůli cenám elektřiny volají i po demisi vlády.

ČEZ v Bulharsku

  • ČEZ působí v Bulharsku od roku 2005, kdy koupil za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučil do jedné.
  • Kromě toho vlastní v Bulharsku uhelnou elektrárnu Varna a solární elektrárnu Orešec.
  • Podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.