Lidovky.cz

Balkánské trable: ČEZ může přijít o licenci v Bulharsku ještě dnes

Evropa

  11:24aktualizováno  13:19
SOFIA - Distribuční společnost ze Skupiny ČEZ ještě dnes přijde o licenci na dodávku elektrické energie pro bulharské odběratele. Na tiskové konferenci v Sofii to prohlásil předseda vlády Bojko Borisov. Ještě před ním oznámila bulharská prokuratura, že s ohledem na "systematické porušování" pravidel navrhne i ona odebrat společnosti ČEZ licenci. Akcie ČEZ na pražské burze na zprávu reagovaly oslabením o 1,51 procenta na 606,90 koruny.

Bulharské protesty proti ČEZ. foto: Reuters

Kontrolu aktivit společnosti ČEZ oznámily bulharské úřady v pondělí s tím, že výsledky budou zveřejněny v dohledné době. Současně s tím byla zahájena prověrka aktivit dalších dvou zahraničních distributorů - české společnosti Energo-Pro a rakouské EVN.

Její výsledky by měly být známy do 20 dnů. Podle dřívějších zpráv bulharských médií proces odebrání licence trvá zhruba měsíc.

Podle dřívějších zpráv bulharských médií proces odebrání licence trvá zhruba měsíc. Ráno odejmutí licence navrhla bulharská prokuratura.

Bulharský ČEZ

V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy koupil za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které sloučil do jedné. O rok později získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec.

Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.

"Pokud jde o systematické porušování, jehož se dopouštějí jednotlivé regionální distribuční společnosti, dospěli jsme k závěru, že je nezbytné navrhnout jménem kanceláře prokurátora odebrání licence distribuční společnosti ČEZ," uvedl sofijský vyšetřovatel Georgij Kamburov.

"Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie," uvedla k výrokům mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

"Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit," dodala.

"V takové zprávě regulátora musejí být navíc specifikovány přesné důvody pro odebrání licence a na odstranění těchto nedostatků musí mít posléze distribuční společnost přesně stanovenou lhůtu," doplnila Půlpánová.

ČEZ: Chápeme hněv lidí, chyby se stávají

Během posledního týdne ulice bulharských měst zaplavily tisíce demonstrantů, kteří protestovali proti vysokým účtům za elektřinu a z krizové finanční situace obviňovali jak zahraniční distributory, tak středopravý kabinet premiéra Borisova.

Petr Baran z vedení ČEZ Bulgaria televizní stanici Kanal 3 řekl, že společnost hněv lidí chápe a bude-li to zapotřebí, kompenzace klientům uhradí.

"Obsluhujeme přes dva miliony klientů. Chyby se stávají. Každou stížnost pečlivě posoudíme a prověříme. Došlo-li k chybám, zjednáme nápravu," řekl Baran.

Balkánské trable

Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady a ty rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. Zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž ČEZ v podstatě přišel o kontrolu nad společností.

ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.

ČEZ dále působí v Rumunsku, Polsku, Turecku, na Slovensku a v Maďarsku. ČEZ investoval v zahraničí od roku 2005, kdy zahájil mezinárodní expanzi, 72 miliard korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.