Lidovky.cz

Potíže v německé energetice. Obnovitelné zdroje jsou příliš drahé

Ekonomika

  15:10
BERLÍN - Transformace německé energetiky nejde zrovna podle plánu. Mají v ní hrát zásadní roli obnovitelné zdroje, je ale příliš drahá a přináší i technické problémy pro distribuční síť. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl člen Leonhard Birnbaum z představenstva německé energetické společnosti E.ON.
Nová německá energetika, energetická změna.

Nová německá energetika, energetická změna. foto: Shutterstock

"Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie měl umožnit, aby na trh byly uvedeny začínající technologie, které by za jiných okolností nebyly konkurenceschopné," řekl Birnbaum. Podle něj se ale podmínky od zavedení zákona výrazně změnily a nové technologie nyní tvoří velmi výrazný podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi, takže jejich podpora stojí čím dál víc peněz.

V letošním roce obnovitelné zdroje vyrobí 24 procent veškeré elektřiny v Německu. Celkové čisté náklady na jejich podporu činí podle Birnbauma 16,7 miliardy eur (455 miliard korun), příští rok by měly vzrůst zhruba na 20 miliard eur (545 miliard korun).

Větrná elektrárna na severu Německa

"Transformace německé energetiky měla být příkladem pro svět," řekl Birnbaum. "Jsem pevně přesvědčen, že svět měl být ohromen tím, kolik toho lze udělat za tak málo peněz. Nyní to je tak, že všichni žasnou nad tím, kolik jsou Němci ochotní zaplatit za to, že dostanou tak málo," dodal.

Podle něj je nutné výši podpory pro obnovitelné zdroje upravit. U fotovoltaických elektráren se podle něj měla podpora snížit už v minulosti. "Jsem přesvědčen, že by pro německé solární odvětví bylo lepší, kdybychom výrazně rychleji omezili podporu. Jejím dlouhodobým zachováním jsme ve skutečnosti dali čínské konkurenci prostor, aby z trhu vytlačila německé výrobce panelů," řekl Birnbaum.

Změna podpory obnovitelným zdrojům

Birnbaum také upozornil na problém s tím, že velká část obnovitelných zdrojů nijak nereguluje výrobu elektřiny. "Je nutné obnovitelné zdroje technologicky integrovat do systému," zdůraznil. "Každá konvenční elektrárna nyní může regulovat svou výrobu, ale obnovitelné zdroje ne. A když je v síti hodně elektráren, jejichž výrobu nelze regulovat, vytváří to problémy," řekl.

ČTĚTE TAKÉ

Birnbaum proto vyzval ke změně podmínek pro vyplácení podpory obnovitelným zdrojům. "Musí platit: Když chceš čerpat podporu, musíš se chovat v souladu se systémem," řekl. Obnovitelné zdroje by podle něj neměly mít zaručeno, že jejich elektřina bude vždy odebrána, ale musely by se zavázat k určitému objemu výroby. Pokud ho přesáhnou, budou muset produkci zastavit.

Merkelová jedná o dalším postupu

Představitel E.ON rovněž upozornil na to, že subvence pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů stlačují ceny proudu na burzách. Roční kontrakt na megawatthodinu elektřiny se kvůli tomu dostal pod hranici 40 eur, což vede podle Birnbauma k tomu, že se nevyplatí provozovat většinu konvenčních elektráren, s výjimkou těch nejmodernějších černouhelných. Konvenční elektrárny jsou ale pro fungování systému nutné, protože mohou vyrovnávat nerovnováhu, kterou přináší do systému kolísavá produkce obnovitelných zdrojů.

Transformace německé energetiky patří mezi důležité body, o kterých jednají v rozhovorech o sestavení vlády konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). Strany se už dohodly na omezení plánu na výstavbu větrných parků, trvá ale spor o to, jaký podíl by obnovitelné zdroje měly nakonec získat na výrobě elektřiny v Německu. CDU/CSU chce, aby tento podíl do roku 2030 dosáhl 50 až 55 procent, zatímco SPD prosazuje nárůst na 75 procent.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.