Lidovky.cz

Policie poukazuje na podvody šéfky ERÚ Vitáskové, ta se brání

Ekonomika

  11:44aktualizováno  12:24
PRAHA - Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové je cílem navrhovaných úprav energetického zákona její odstranění a ovládnutí ERÚ zájmovými skupinami. Pozměňovací návrh k novele zákona, který ve Sněmovně předložil poslanec ČSSD Milan Urban, prý ohrožuje nezávislost ERÚ a není v souladu s evropskou legislativou. Vitásková to v úterý uvedla na tiskové konferenci.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková na tiskové konferenci foto: ČTK

Návrh byl podle Vitáskové předložen bez odborné diskuse a se snahou obejít meziresortní připomínkové řízení. "Z mého pohledu jde o pokusy rozvrátit činnost regulátora a umožnit ovládnutí ERÚ zájmovými skupinami," uvedla Vitásková. Napsala proto v této věci otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Urbanem předložený pozměňovacích návrh k novele energetického zákona by nově zavedl pětičlenné kolektivní vedení, kdy by radní po roce rotovali ve funkci předsedy rady. Návrh by také významně omezil nezávislost ERÚ na výkonné moci. Zatímco byl dříve předseda úřadu odvolatelný prezidentem jen v případě, že půl roku nevykonával funkci či vážně narušil nezávislost či nestrannost ERÚ, nově by bylo možností víc.

Podle Vitáskové může mít Urban na změně vedení úřadu i osobní zájem. "V této souvislosti jsem poslancem Milanem Urbanem vydírána, za mou podporu biometanu na oplátku nabízel zapomenout na radu," uvedla dnes předsedkyně ERÚ. Vitásková řekla, že navrhované úpravy energetického zákona mají za cíl její odstranění.

Možný střet zájmu a předražené zakázky

Policie při vyšetřování kauzy solárních elektráren zajistila u Vitáskové e-maily, podle kterých má Vitásková stále vliv na chod svých dřívějších firem. Společnosti podnikají v energetice a Vitásková je před svým nástupem do vedení ERÚ prodala. Jinak by totiž byla ve střetu zájmů. Vitásková tvrdí, že ve střetu zájmů není.

Vitásková vlastnila dvě firmy které projektují, montují a opravují plynovody a další plynová zařízení: SMP - Služby a Gazoprojekt Czech. První z nich prodala svému bývalému manželovi Vilému Vitáskovi, druhou své současné snaše Monice Vitáskové.

V textu obžaloby Vitáskové k případu solárních elektráren na Chomutovsku je zmíněn seznam 26 e-mailů, které zajistila protikorupční policie. Státní zástupce podle ČT o jejich obsahu v obžalobě píše: "Ze zajištěných e-mailů... vyplývá, že Monika Vitásková jí (Aleně Vitáskové) periodicky ... e-mailem zasílala k odsouhlasení platby společnosti SMP - Služby a společnosti Gazoprojekt Czech. Současně jí byly zasílány i přehledy cash flow (peněžních toků) společností. Obě tyto společnosti přitom podnikají v energetice." "Vámi citované informace z policejního spisu nebudu v této chvíli komentovat, ani se k nim vyjadřovat... Zodpovím všechny vaše dotazy, a to bezodkladně po vyřešení celé trestní věci a po ukončení soudního procesu," sdělila ČT k možnému střetu zájmů Vitásková.

Kauza údajného solárního podvodu týkající se dvou fotovoltaických elektráren na Chomutovsku jde k soudu. Žalobce podal v září loňského roku obžalobu na deset lidí včetně Vitáskové. V celém sporu jde o vyšší cenu, kterou měly fotovoltaické elektrárny garantovanou do konce roku 2010. Elektrárny na Chomutovsku však v té době ještě podle žalobce nebyly v provozu, a licenci tak získaly podvodným způsobem.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.