Lidovky.cz

ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína. Arbitráže prý nehrozí

Evropa

  11:50aktualizováno  16:56
PRAHA - Energetická společnost ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Firma to oznámila všem uchazečům. Rozhodnutí ČEZ předcházela podle mluvčího skupiny Ladislava Kříže komunikace s vládou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda už dříve odmítla dát firmě státní garance.

Generální ředitel Daniel Beneš vystoupil 10. dubna v Praze na tiskové konferenci energetické skupiny ČEZ, která téhož dne oznámila rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. foto: ČTK

Na odpolední tiskové konferenci generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že zatím neobdržel reakci dvou zbylých uchazečů tendru. Novinářům zároveň sdělil, že soutěžitelé nemají nárok na finanční vyrovnání.

Akcie rostou

Akcie ČEZ na burze po zveřejnění informace začaly růst, za čtvrt hodiny si připsaly dvě procenta.

Aktuálně se obchodují za 556 korun.

"Mohu vás ujistit, že tendr je napsán tak, že máme právo zrušit bez toho, aby po nás chtěli nějaké náklady," řekl Beneš na tiskové konferenci. Uvedl také, že od roku 2009, kdy byla veřejná zakázka vyhlášena, do dnešního dne prošel energetický sektor v Evropě turbulentním vývojem.

"Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu," dodal Beneš.

Podle něj to ale neznamená, že v firma v Česku končí s výstavbou jaderných zdrojů.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek: Zrušení tendru ho netěší

"Mě osobně to příliš netěší, protože jsem vždycky považoval možnou výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín za výborný impulz pro českou ekonomiku, protože to by byla akce takového keynesiánského typu, která by poskytla práci desetitisícům lidí," uvedl.

"Veřejně obchodované firmy mají problémy k příliš velké krátkodobosti. Chtějí zajišťovat neustále zisk akcionářům," podotkl ministr s tím, že rozhodnutí o stavbě jaderné elektrárny má strategický charakter. Elektrárna je totiž uvedena do provozu deset let po rozhodnutí a elektřinu vyrábí dalších 50 až 60 let. "To je něco, co obtížně absorbují kapitálové trhy, protože nepracují s takovým horizontem," řekl Mládek.

"Dovedl bych si představit, že se do pěti let obnoví tendr aspoň na jeden blok Temelína," uvedl Mládek. V takovém případě by podle něj bylo vhodné využít i zkušenosti, které ČEZ získal při přípravě nyní ukončeného tendru.

"Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu. Je zřejmé, že na zajištění dalšího rozvoje jaderné energetiky bude třeba v budoucnosti úzce kooperovat se státem," poznamenal šéf ČEZ.

Beneš už dříve řekl, že si nedovede představit, že firma ČEZ v současné situaci postaví dva bloky Jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory. Jedním z řešení byla státem garantovaná výkupní cena elektřiny. Ve čtvrtek ale kabinet uvedl, že má zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v Česku, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.

"Jasně jsme řekli, že v současné době odmítáme jakýkoliv typ státní záruky. Vládě se nemůže nikdo divit po zkušenosti s podporou obnovitelných zdrojů, především solárních. To byla problematická zkušenost. Navíc vývoj na energetických trzích je maximálně nepředvídatelný, a vláda se tak těžko může zavázat na garantování cen elektřiny," uvedl premiér Sobotka.

Politici zrušení chápou

"Dnešní rozhodnutí orgánů ČEZ beru na vědomí a chápu jeho ekonomický kontext, především v souvislosti s vývojem tržních cen elektrické energie, který nyní v Evropě problematizuje výstavbu všech nových nedotovaných energetických zdrojů," napsal ve čtvrtek Sobotka. "V budoucnu však nelze očekávat, že by se Česká republika obešla bez jaderné energie, zejména pokud má dodržet své závazky ve snižování emisí CO2. Čeká nás tedy zásadní odborná debata, v jakém pořadí, kdy a za jakých podmínek dojde k dostavbě jaderných zdrojů, včetně úvahy zahrnující vedle Temelína i Dukovany."

Strana zelených: rozvoj jaderné energie je nerentabilní

Zastavení tendru podle očekávání uvítala Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky není další rozvoj jaderné energie v Česku ekonomicky rentabilní. Pokud bude vláda o dostavbu Temelína v budoucnu usilovat, bude muset podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše najít jiné garanční schéma. Variantou je podle Dolejše také to, že by stát byl přímým investorem.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka má ČEZ na takové rozhodnutí právo. "Je to velká škoda pro české firmy. Zakázka století je dokázala spojit. Vznikly klastry, k jejichž vzniku jsme vyzývali a podporovali je. Řada firem také investovala značné prostředky a energii do přípravy," dodal.

ČEZ: Bez záruk k tomu nemáme odvahu

Riziko investice do výstavby dvou nových bloků by podle Beneše bez jakékoliv podpory nebo garance bylo příliš velké. "Před investory je to prostě neobhajitelné, to není možné," uvedl již dříve. Nikdo v představenstvu by podle něj k takovému záměru nyní neměl odvahu.

ČEZ upozornil na to, že česká vláda s ohledem na aktuální diskusi o budoucnosti energetiky v rámci EU v tuto chvíli neplánuje poskytnutí garancí či stabilizačního mechanismu pro výstavbu nízkouhlíkových zdrojů.

Miliardový tendr

Uchazeči v Tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín se účastnila americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Předpokládá se, že zakázka vyjde na několik set miliard korun.

Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Nové bloky by měly být v provozu 60 let. Šlo o zakázku za několik set miliard korun.

Jaderná elektrárna Temelín.

Do soutěže se přihlásila také francouzská firma Areva, ČEZ ji ale předloni v říjnu z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti nezveřejnil.

Loni v říjnu Krajský soud v Brně na návrh Arevy vydal předběžné opatření, podle nějž ČEZ s případným vítězem tendru nemůže uzavřít smlouvu. Vyřazení Arevy a okolnosti tendru prošetřuje Evropská komise.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.