Lidovky.cz

USA

Kyjev chystá sankce proti Rusku. Nejvíc to zasáhne Česko, míní podniky

Zemní plyn (ilustrační foto) foto: Shutterstock

KYJEV - Ukrajinská vláda navrhla uvalit sankce na 172 ruských občanů a 65 firem. Pro evropské země je ale nejdůležitější dovětek premiéra Arsenije Jaceňuka. Podle něj se trest může dotknout i plynovodů vedoucích z Ruska přes ukrajinské území.
  14:46aktualizováno  18:27

Vlna sankcí pokračuje. Kyjevská vláda navrhla sankce na osoby a firmy, které podle jejího prohlášení "financují terorismus". Kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka také varoval, že opatření může znamenat i přerušení dodávek plynu do Evropy.

Část plynu z Ruska totiž směrem na západ proudí přes ukrajinské území.

„Sankce můžou zastavit všechny typy tranzitu od přeletů letadel až po přepravu nerostných zdrojů,“ pronesl podle agentury Reuters premiér Jaceňuk.

PSALI JSME:

Jeho vláda v pátek navrhla uvalit sankce na 172 Rusů a dalších zemí a 65 firem. Opatření můžou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí.

Jaceňuk sdělil, že doporučení jeho kabinet předá ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany. Premiér předpokládá, že parlament příští úterý schválí zákony, které navrhované kroky zlegalizují.

Vlna sankcí

Návrh Kyjeva přichází den poté, co ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí.

Rusko se kromě toho chystá zakázat tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie.

Moskva těmito opatřeními reaguje na západní sankce vyhlášené za ruskou podporu východoukrajinských vzbouřenců.

Sankce Kyjeva zasáhnou nejvíce Česko

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek nevyloučil, že by se připravované sankce Kyjeva proti Rusku mohly dotknout i přepravy ruských energetických surovin přes Ukrajinu do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť podle agentury Interfax v reakci na to uvedl, že takové opatření nejvíce postihne Českou republiku a Slovensko.

Ukrajinské sankce proti ruským firmám mohou zahrnovat zmrazení aktiv, zákaz přepravy různých druhů zboží přes Ukrajinu či zrušení licencí, uvedl podle Reuters Jaceňuk.

Na otázku, zda by připravované sankce mohly zasáhnout dodávky ruského plynu přes ukrajinské území, Jaceňuk řekl, že sankce mohou zastavit "všechny typy tranzitu od přeletů letadel až po přepravu nerostných zdrojů".

Česko musí hledat nové trasy

Podle Transněfti nebude mít Rusko problém přesměrovat ropu z ukrajinské části ropovodu Družba na jiné trasy, například na severní větev Družby vedoucí přes Bělorusko a do pobaltského přístavního terminálu Usť-Luga. Ruský monopol ale upozornil, že změna trasy poškodí nejvíce Českou republiku a Slovensko, kam z celkového ročního objemu asi 14 milionů tun ropy dopravované přes Ukrajinu proudí osm až devět milionů tun ropy, a také Maďarsko.

"Budou to sankce proti Maďarsku, České republice a Slovensku," uvedla Transněfť. Tyto země se podle ní budou muset spolehnout na nové trasy. V případě České republiky to prý bude přístav Terst a u Maďarska chorvatský Omišalj, takže tamní odběratelé si budou muset za barel ropy připlatit k nynější ceně asi deset dolarů (207 korun).

Kontroly zásob plynu

Případná ukrajinská blokáda se nebude týkat jen ropy, ale i plynu a dalších energetických surovin. Český Energetický regulační úřad (ERÚ) v této souvislosti oznámil, že kvůli hrozbě energetické krize bude obchodníkům s plynem kontrolovat jejich zásoby. Chce tak zjistit, zda mají plynaři pro případ jakékoliv výjimečné události dostatek plynu pro zásobování českých zákazníků. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek řekl, že největším problémem pro Česko by bylo zastavení dodávek ruské ropy přes Ukrajinu, s plynem prý země problém mít nebude.

ČTĚTE VÍCE:

Avizované ukrajinské sankce se mají týkat institucí a lidí, kteří podporovali připojení Krymu k Rusku nebo se podílejí na financování aktivit proruských povstalců bojujících na východě Ukrajiny. Osobám na seznamu hříšníků může být kupříkladu zakázán vstup na Ukrajinu. Výčet jmen Kyjev zveřejní později.

"Sankční seznam je jen opatřením, které má Západu dokázat, že je Ukrajina na jeho straně," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Rusko prý nenechá tyto sankce bez odpovědi.

Komplikace pro modernizaci ruské armády

Podle Jaceňuka mají nové sankce rovněž zkomplikovat modernizaci ruské armády. Rusko už od sovětské éry spolupracovalo s ukrajinskými podniky při výrobě raketové a letecké techniky, plavidel a těžkých zbraní.

Jaceňuk sdělil, že doporučení týkající se sankcí bude předáno ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany. Premiér předpokládá, že parlament příští úterý schválí zákony, které by navrhované kroky legalizovaly.

Návrh Kyjeva přichází den poté, co ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Rusko se kromě toho chystá zakázat tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. Moskva těmito opatřeními reaguje na západní sankce vyhlášené za ruskou podporu východoukrajinských vzbouřenců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.