Lidovky.cz

Zoufalí Němci prodávají elektrárny. Zabalí je a pošlou do jiné země

Asie

  10:05
Německé energetické podniky levně prodávají elektrárny. Dokonce ji zabalí a pošlou do jiné země, napsala agentura Bloomberg o situaci v německé energetice, kde řadu firem trápí přesun Německa k větrným turbínám a solárním panelům.
Elektrárna. Ilustrační foto.

Elektrárna. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dva největší výrobci elektrické energie v zemi, společnosti RWE a E.ON, by velmi rády prodaly především své plynové elektrárny, které kvůli narůstající výrobě energií z obnovitelných zdrojů na jedné straně a kvůli rekordně nízkým cenám uhlí na straně druhé přestávají být konkurenceschopné.

Je relativně snadné rozebrat je na kusy, naložit na nákladní auta a lodě a na jiném místě je zase složit nazpátek.

ČTĚTE TAKÉ:

Někdy budou lidé kupovat celé elektrárny, v jiných případech jejich klíčové součásti. Obrovité turbíny pro výrobu elektřiny, které se nacházejí v srdci elektrárny, stojí minimálně 30 milionů dolarů (733 milionů korun) a pořídit je z druhé ruky může srazit tuto cenu o více než třetinu, což je obzvlášť zajímavé pro kupce v rozvojových zemích.

„Existuje likvidní globální trh pro plynové turbíny,“ prohlásil 21. ledna v Berlíně zástupce výkonného ředitele RWE Rolf Martin Schmitz. Jednou z možností je prodej těchto elektráren, ať už celých, nebo po částech. „Náklady na dopravu jsou naprosto marginální,“ uvedl také.

Použitá elektrárna je o třetinu levnější

Firma v roce 2012 prodala turbíny z rozebrané jaderné elektrárny k další přepravě do Egypta. V Německu a v Nizozemsku má RWE v současnosti více než šest zakonzervovaných generátorů poháněných plynem, které na těchto trzích možná už nebudou nikdy potřeba.

Prodej použitých elektráren a jejich součástí zprostředkovává společnost RAG Mining Solutions. Ta na svém webu nabízí deset různých elektráren v Německu, uhelných i plynových, které jsou na prodej - celé, nebo po částech.

Použitá elektrárna je nejméně o třetinu levnější než nová, řekl výkonný ředitel RAG Mining Solutions Martin Junker listu Westdeutsche Allgemeine Zeitung v rozhovoru, který vyšel v srpnu. Je také rychlejší uvést ji do provozu.

„Je mnohem rychlejší rozebrat a složit starou elektrárnu než kompletně novou stavbu,“ prohlásil. Trhy pro to prý zpozoroval v bývalém Sovětském svazu, v Asii, Africe a možná v Chile. Společnost odmítla Bloombergu do tohoto článku dát vyjádření.

Německé elektrárny jsou na prodej, protože německý obrat k energiím z obnovitelných zdrojů, ze kterých chce Německo do roku 2025 vyrábět 45 procent elektrické energie, vedl ke zhroucení cen elektřiny. Cena kontraktu pro dodání elektřiny v příštím roce klesla v lednu na nejnižší úroveň od dubna 2004.

S neutěšenou situací na trhu se vyrovnává i E.ON, který loni vytvořil divizi pro vyřazování z provozu. Firma se nejdříve snaží prodat turbíny a další součásti v rámci společnosti. Když se to nepodaří, hledá zájemce o části elektrárny nebo celý tento provoz jinde, sdělil mluvčí Markus Nitschke. „Je tu stále více požadavků na součásti a čas od času na celé elektrárny,“ uvedl.

Neděje se to jen v Německu. E.ON loni v květnu oznámil, že přestěhuje svou paroplynovou elektrárnu o výkonu 430 megawattů ve slovenské obci Malženice, pokud se objeví atraktivní podmínky. Elektrárna nebyla v provozu ani tři roky, než se v ní kvůli slabému místnímu trhu s elektřinou zastavila činnost.

Firma Stadtwerke München, poskytovatel rozvodných služeb vlastněný městem Mnichov, plánuje letos zavřít dvě plynové turbíny ve své tepelné elektrárně v mnichovské části Freimann. Obecně podnik uvažuje o prodeji komponentů, které už dál nepotřebuje, sdělil mluvčí Christian Miehling.

Prodat některé elektrárenské součásti může být snazší než jiné. „Pro menší plynové turbíny je dobrý trh,“ řekl Schmitz z RWE. „Pro velká zařízení je trh podstatně menší.“

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.